Шаќири: Не се плашам, доаѓам во Белград за да играм фудбал

Швајцарскиот фудбалски репрезентативец со потекло од Косово, Џердан Шакири, кој ќе гостува со Ливерпул на Црвена Ѕвезда во натпреварот од Лигата на шампионите оваа есен, рече дека не се плаши да пристигне во главниот град на Србија. Шаќири на Светското првенство во Русија пред два месеца, голот против Србија го прослави со спојување на рацете во форма на двоглав орел што беше причина за критики, како во Србија, така и во Швајцарија. На најавите дека тој ќе биде изложен на голем притисок во Белград од страна на Шаќири, фудбалерот одговори: - Не дозволувам ништо да ме исплаши. Читав се што беше напишано. Одам сосема нормално, да играм фудбал. Од никого не се плашам, изјави Шаќири. Ливерпул на 6 ноември ќе гостува во Белград на уште отсега распродадениот стадион „Рајко Митиќ“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Репрезентативците на Швајцарија, Гранит Џака и Џердан Шаќири пред неколку месеци предизвикаа бројни контроверзии со нивните прослави на головите постигнати против Србија. Поради таквиот начин на прослава кој што во Србија беше протолкуван како провокација, реагираше и ФИФА од каде што упатија опомени до швајцарските репрезентативци дека доколку го повторат тоа ќе се соочат со жесотки казни. За прославата на Џака и Шаќири даде свој коментар и нивниот колега од швајцарската репрезентација Блерим Џемаили. „Никогаш не сум покажувал орел после погодоците. Можеби тоа немаше да им падне на памет ниту на Џака и Шаќири доколку не беа провокативните изјави на еден српски министер пред натпреварот“, изјави Џемаили.
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот репрезентативец, Џердан Шаќири е едно од новите имиња во таборот на англискиот прволигаш Ливерпул, играч од кого се очекува да донесе свежина, да помогне кога ќе биде потребно се со крајна цел да се освојат титули. Трофеи дефинитивно му фалат на клубот од „Енфилд Роуд“, а за тоа најдобро говори фактот што од 2012 немаат освоено ниту едно натпреваруање. Токму поради тоа Шаќири смета дека една работа треба да се промени-тоа е менталитетот кој според него треба да биде како во Баерн, тим за кој настауваше во минатото. -Ливерпул мора да има за цел да игра за титули. Ние сме голем тим, големите тимови мораат да имаат за цел да се освојуваат пехари. Тешко е во Премиер лигата затоа што има многу големи тимови, конкуренцијата е голема. Мора да имате навистина добра сезона за да се натпреварувате. Во Баерн имаат менталитет само да освојуваат титули. Ливерпул е еден од најголемите клубови на светот. Лани имаа добра сезона, но за жал не освоија титула, ама сега ќе се обидеме да направиме чекор понапред и ...
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот фудбалер кој е роден во Тетово, Блерим Џемаили за италијанските медиуми зборуваше за прославата на Џердан Шаќири и Гранит Џака на Мундијалот во Русија. Швајцарија во тој натпревар запиша победа од 2:1, а стрелци на головите беа Гранит Џака и Џердан Шаќири кои со прославата на погодоци, односно покажувањето „орел“ кренаа голема прашина во спортската јавност. Џемаили во изјава за „Газета дело Спорт“ истакна дека според него Џака и Шаќири ги прославиле така погодоците поради провокација од српски министер. „Јас никогаш не сум покажал орел после постигнат гол. Можеби тоа нема да го направеа ниту Џака и Шаќири доколку не бевме испровоцирани од изјавата на еден српски министер на ден пред натпреварот во Калининград“, изјави Џемаили. Ќе потсетиме Џемаили е роден во Тетово, во Богивиње, но уште во детството ја напуштил нашата земја и се преселил во Швајцарија Најголем дел од својата кариера помина во Италија носејќи го дресот на Торино, Парма, Наполи, Џенова и Болоња. Тетовецот Џемаили открива: Џака и ...
| | веќе видена | слични

“И не треба да се плашиш... доаѓаш во цивилизирана земја и средина, не во диво племе и дивјци...“Фудбалерот на Ливерпул Ѓердан Шаќири порачал дека е подготвен за доаѓање во Белград, со играчите да ја одмери силата со Црвена ѕвезда во Лига на шампиони.Како што пренесува швајцарски Блиц, споменатиот реперзентативец на таа земја нагласува дека не чуствува страв од доаѓење во главниот град на Србија, кој после СП во знак на двоглав орел кој го користат заговорниците на таа идеа за т.н.Голема Албанија го славеше голот даден во 90 минута."Британскиот лист Ливерпул вели дека Ѓердан ќе претрпи неверојатен психички притисок, цитирајќи го директорот на Црвена ѕвезда Терзич кој рекол дека Ѕвезда е симбол на Србија, и се сомнева дека Шашири ќе дојде, и ако дојде ќе биде помал од маково зрно. Меѓутоа нашиот епрезентативен напаѓач, уверува дека со Ливерпул ќе гостува во Белград", пренесува Блиц, цитирајќи го играчот:"Не се плашам од тоа гостување. Прчитав се што е напишано, но јас таму одам да играм фудбал. Не се плашам ...
| | веќе видена | слични

Останато

Не станува збор за задоволување на интереси некои политичари. Станува збор за луѓе за кои треба да работиме, истакна еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан ...
сите 717 | | | веќе видена

Експертот за Балканот од Универзитетот во Грац, Флоријан Бибер вели дека одлуката на шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ да не се одобри почеток ...
сите 226 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шаќири: Не се плашам, доаѓам во Белград за да играм фудбал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: