Боатенг: Чест е кога те вика Мурињо


Жером Боатенг од Баерн Минхен изјави дека е почестен што интерес за него пројави Жозе Мурињо, но јавно се заблагодари за понудата да премине во Манчестер и реши да остане во Баерн. - Му се јавив на Мурињо и му реков дека сум почестен заради интересот од Мурињо и неговата голема упорност да ме ангажира Манчестер Јунајтед. Боатенг ги кажа причините зошто не може да ја прифати понудата. - Тешко е да се напушти Баерн, кој е еден од најголемите клубови во светот, особено откако тренер е Нико Ковач кој ме увери дека сум многу важен за тимот, изјави дефанзивецот. Фудбалерот објави дека имал понуда и од ПСЖ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед синоќа славеа на гостувањето кај Јанг Бојс со 3:0 на првиот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите. Покрај Пол Погба кој што вчера брилираше и постигна два погодоци, Жозе Мурињо ги пофали и Лук Шо, но и дебитантот Диого Далот кој што за прв пат настапи во Лигата на шампионите во дресот на „Црвените Ѓаволи“. „За Диого ова беше првиот натпревар после операцијата. Можам да кажам дека имаше одличен настап. Кај него лесно може да се забележи потенцијалот и мислам дека 19-годишниот Диого може да игра за Јунајтед во следните десет години“, изјави Жозе Мурињо. That touch
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер јунатед, Жозе Мурињо, бил задоволен од играта и победата над Јанг Бојс (3:0), го критикувал теренот во Берн и потоа помалку некоректно ги коментирал шансите на швајцарскиот првак во Лигата на шампионите. „Не беше феноменално но беше добро. Важно е што победивме бидејќи веројатно сите во групата ќе освојат шест бода против Јанг Бојс. Сега не чекаат важни натпревари против Валенсија и Јувентус. Тоа се силни противници“, рекол Мурињо. Манчестер јунајтед во наредното коло ќе ја пречека Валенсија.
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед рутински го совлада тимот на Јанг Бојс за победнички старт во Лигата на шампионите, а менаџерот Жозе Мурињо по средбата реши посебно да истакне двајца фудбалери од овој дуел. Покрај Пол Погба кој со два гола ја најави победата, Португалецот подели комплименти и за Лук Шо, но и 19-годишниот Диого Далот кој дебитираше во Лигата на шампионите. – Лук и Диого одиграа одлично, постојано беа опасни, добро се движеа, додаваа, имаа асистенции, а исто така играа на ниво и во одбрана, – истакнал Мурињо. – За Диого ова беше прв натпревар по операцијата и мора да се каже дека имаше солиден перформанс, лесно може да се забележи неговиот потенцијал и мислам дека овој 19-годишен фудбалер може да игра уште најмалку 10 години за Манчестер Јунајтед, – вели менаџерот на „црвените ѓаволи“. That touch
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед покажува сериозен интерес за десното крило на Лил, Никола Пепе, пренесуваат англиските медиуми. Скаути на „црвените ѓаволи“ веќе подолго време ги следат настапите на 23-годишниот Африканец, па се очекува од „Олд Трафорд“ да испратат понуда уште во јануари. Интерес за Пепе ова лето имаше од страна на Севиља и Арсенал, кој дури испрати конкретна понуда од 12 милиони фунти, но беше одбиена од страна на францускиот клуб. Африканецот има 18 гола и 8 асистенции во 43 официјални настапи за Лил, откако во 2017 година пристигна од Анже. Мурињо најде „идеално“ засилување во Франција
| | веќе видена | слични
2 копии

Бразилскиот фудбалер Нејмар во 2017. година стана најскапиот фудбалер на светот откако за 222 милиони евра премина од Барселона во ПСЖ. Маѓутоа, иако со договорот е врзан за тимот од Париз, константно се пишува за неговото заминување, а најмногу се поврзува со Реал Мадрид. Сепак, како што тврди „Дон Балон“, Манчестер Јунајтед се вклучи во трката за неговиот потпис и ќе се обиде да го донесе во 2019 во летниот преоден рок. Наводно менаџерот на Црвените ѓаволи Жозе Мурињо врши голем притисок за да во редовите на Јунајтед го донесе овој фудбале, а како што сезоната поминува притисокот ќе биде поголем. Тимот од Олд Трафорд е во потрага за вистинска ѕвезда кој ќе му даде друга димензија на играта на овој клуб. Ако наводите се точни дека навистина го сакаат Нејмар, ќе мора да издвојат огромни парични средства, веројатно повеќе од 222 милиони евра, колку ПСЖ што му плати на Барселона. Нејмар со доаѓањето во ПСЖ за клубот одигра 36 натпревари и постигна 32 гола, но имаше незгодна повреда на стапалото и мораше да ја ...
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо го подготвува Манчестер Јунајтед за премиерата во Лигата на шампионите и утрешното гостување кај Јанг Бојс. Предизвикот ќе биде поголем поради фактот што швајцарскиот претставник на терен со вештачка трева, но Мурињо се обидува да ги инспирира своите фудбалери со тениската ѕвезда Рожер Федерер. – Не сакам да зборувам за теренот, посебно не пред натпреварот. Не е добро да го користиме како алиби ако не одиграме добро. – Ќе ви дадам пример со оглед на тоа што сме во Швајцарија, земјата на еден од најголемите тенисери во историјата. И знам дека тој спортист не сака да игра на различни подлоги, но го прави тоа и наоѓа начин да победи. Секој знае дека има омилена подлога, но има успеси и на тие кои не му се омилени. Тоа треба да го правиме и ние, – потенцирал Мурињо.
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо вели дека неговиот клуб Манчестер јунајтед мора да се инспирира од Роџер Федерер пред дуелот од Лигата на шампионите во среда во Берн против Јанг Бојс. Јунајтед го отвараат својот настап во ЛШ во Берн на вештачка подлога, и Мурињо вели дека неговите фудбалери не треба да се жалат туку да се адаптираат, и тоа како Федерер, кој игра на трева, земја и хардкорт подлога. „Не сакам да го користам тоа како изговор, посебно пред мечот. Сите знаат дека е поинаку да се игра на вештачки терен и го кажав тоа на состанокот на УЕФА. Но, ние сме во Швајцарија, земјата на еден од најдобрите тенисери во историјата. И сигурен сум дека големиот човек, понекогаш не е среќен да игра на одредена подлога, но мора да го прави тоа и мора да победува. Исто и ние“, вели Мурињо.
| | веќе видена | слични

Шпанскиот голман Давид Де Хеа има добиено многу комплименти, но се уште никој го нема наречено „Меси за голманите“. Се до денес. Голманот на Ватфорд Бен Фостер зборуваше за Де Хеа по натпреварот против Манчестер Јунајтед, на кој голманот на Црвените ѓаволи имаше неколку одлични паради со кои го спаси својот тим и ја осигура победата. „Де Хеа е најдобар голман на светот со години. Тој е Меси за голманите, неговите одбрани се фантастични и некогаш оставаат без здив. Тој тоа го прави со толкава леснотија што изгледа како да не се ни труди, туку како тоа да е природно„ рече Фостер па додаде, па додаде. „Мислам дека Де Хеа е светска класа благодарение на талентот, затоа што слушнав дека не сака да тренира и дека малку е мрзлив. Тренингот не е за него, но талентиран е максимално“. Давид Де Хеа за Манчестер Јунајтед брани веќе седум години, а претходно бил член на Атлетико Мадрид. Во текот на кариерата многупати се поврзуваше со премин во редовите на Реал Мадрид, но тој трансфер никогаш не се остварил.
| | веќе видена | слични

Џејми Карагер ја продолжи дебатата за Маркус Рашфорд и начинот на кој тој се развива како фудбалер под водство на Жозе Мурињо во Манчестер Јунајтед. Откако јавно испрати критики за минутажата на англискиот репрезентативец, поранешниот дефанзивец доби индиректен одговор од Мурињо, кој на прес-конференција ги истакна минутите кои ги одиграл досега Рашфорд. Но, Карагер вели дека тоа не му било поентата. – Се согласувам со Мурињо во однос на минутажата на Рашфорд, таа е одлична. Сепак, она што не ми се допаѓа во однос на него е тоа што смета дека сум коментирал без посебна поента. Она што го кажав во врска со Рашфорд е поврзано со позицијата централен напаѓач. Она што Жозе не го кажа од својата статистика е дека Рашфорд настапил само 12 пати како класичен напаѓач, а знаеме дека фудбалерот самиот изјавуваше дека сака да настапува токму на таа позиција. – Не велам дека Мурињо прави грешка и дека треба да му даде шанса на Рашфорд пред Лукаку, не треба да го направи тоа бидејќи Белгиецот е подобар. Ако Рашфорд сака ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 236 | | | веќе видена

Претставник на извршната власт, ниско во хиерархија, денес призна дека знаел дека ќе има истрага уште таа пред да почне во ЈО.... А замислете што знаат тие ...
сите 248 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Боатенг: Чест е кога те вика Мурињо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: