Шеќеринска: Политичарите да се обединат за час поскоро влез во ЕУ и НАТО


„Неодговорно е некој да се коцка со државните стратешки приоритети на Македонија заради лични или партиски интереси. Политичките лидери мора да се обединат за час поскоро да влеземе во ЕУ“, порача министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска на денешната конференција за безбедносните предизвици. Со силна политичка реторика, порача дека клучот за мир и стабилност е во влезот во НАТО, а секој поинаков чекор, вели, би бил чист „авантуризам“. „Станува јасно дека на Македонија и е неопходно лидерство во кое политичарите повеќе ќе размислуваат за државата, а помалку за своите лични или партиски интереси и во тоа име ние како Влада го испративме повикот дека сега повеќе од претходно на Македонија и треба единство“ - вели Радмила Шеќеринска. Лажните вести и црната пропаганда се нов феномен на безбедносни закани, а особено се влијателни во сензитивни периоди, како на пример во референдумска кампања, порачаа владините претставници. А новата владина стратегија за сајбер безбедност ветија дека ќе ги следи светските ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Министерството за надворешни работи денеска продолжува Меѓународната конференција на тема „Стабилизирачки ефекти од процесот на Евро-атлантска интеграција: Работиме заедно против хибридните закани“. На вториот ден од конференцијата ќе се дискутира за мерките за ублажување и спречување хибридните закани и како развојот на хибридни техники го замаглува цивилниот и воениот спектар за манипулација со информациите и начините за ублажување и спречување на тековните и идните хибридни закани. Организатори на Конференцијата се Министерството за надворешни работи на Република Македонија и Конзорциумот на партнерството за мир, oдделот на НАТО за справување со новите безбедносни предизвици, во соработка со Евроатлантскиот совет, Воената академија „Генерал Михајло Апостолски“ и Факултетот за безбедност. Целта на Конференцијата e да се согледаат предизвиците и начините за справување со хибридните закани, појавните облици и нивното влијание врз интегративните процеси на земјите од Западен Балкан.
| | веќе видена | слични

На вториот ден од конференцијата ќе се дискутира за мерките за ублажување и спречување хибридните закани и како развојот на хибридни техники го замаглува цивилниот и воениот спектар за манипулација со информациите и начините за ублажување и спречување на тековните и идните хибридни закани. Организатори на Конференцијата се Министерството за надворешни работи на Република Македонија и Конзорциумот на партнерството за мир, oдделот на НАТО за справување со новите безбедносни предизвици, во соработка со Евроатлантскиот совет, Воената академија „Генерал Михајло Апостолски“ и Факултетот за безбедност. Целта на Конференцијата e да се согледаат предизвиците и начините за справување со хибридните закани, појавните облици и нивното влијание врз интегративните процеси на земјите од Западен Балкан. /МИА
| | веќе видена | слични

Вицепремиерката Шеќеринска е убедена дека Македонија може да се справи со сите хибридни закани во пресрет на рефендумор. Вели земјава се соочува со црна пропаганда, лажни вести и извртување на легитимните интереси, но граѓаните знаат во каква Македонија сакаат да живеат. Референдумот е историска шанса која не смее да се пропушти, вели министерката за одбрана, а за тоа во овој момент се потребни единство и лидерство. Тонски Шеќеринска И странските експерти за безбедносни политики сметаат дека хибридните закани се проблем со кој се соочува цела Европа, а најдобра гаранција за безбедноста е токму евроинтеграцијата на регионот. Против новите закани како што е кибер криминалот и радикализацијата не можеме да се бориме со оружје и со проектили и оттаму справувањето со хибридните закани е отежнато. Најдобар начин земјите да се одбранат од хибридните закани е да го зголемат нивото на свесност, да соработуваат со партнерите и со другите меѓународни организации, смета Мајкл Гаул копретседавач на Работната група за ...
| | веќе видена | слични

Порано можевте да изградите ѕид и да се заштитите од војниците што доаѓаат да ве нападнат. Но, против новите закани на 21 век како што е кибер криминалот и лажните вести не можеме да се бориме со оружје или со градење замоци. И Македонија не е имуна на црната пропаганда. Токму манипулирање со информациите и нивно извртување е една од главните алатките на кибер војната чија цел е да ги ослаби институциите и дестаблизира државата. Дел од безбедносните експерти сметаат дека спасот од ваквите закани можеме да го најдеме единствено во “прегратката” на НАТО. „Да се биде држава на Балканот, а да не се преземат сите неопходни чекори да се зацрвсти стабилноста и безбедноста на граѓаните, да се зацврсти територијалниот интегритет и суверенитет е неодговорно и е чист авантуризам. И од тука да не се залажуваме, членството во НАТО и ЕУ повеќе ни се потребни нам во Македонија, отколку на овие воени сојузи.“, изјави министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска. И Македонија не е отпорна на кибер напади, смета државниот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 462 | | | веќе видена

Денес караванот „Обнова на Македонија“ се наоѓа во Дебар на отворени и директни средби и разговори со граѓаните на Дебар и жителите на околните села. Токму ...
сите 203 | | | веќе видена

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да ...
сите 135 | | | веќе видена

По состанокот на лидерите на земјите – членки на НАТО во Лондон, може со гордост, со крената глава, да кажеме успеавме! Горди сме на успехот на државата и ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ? И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата. Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шеќеринска: Политичарите да се обединат за час поскоро влез во ЕУ и НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: