Средба Ахмети - Тачи: Граѓаните масовно да гласаат „ЗА“ НАТО и ЕУ


Референдумот на 30 септември, како и случувањата во регионот, со посебен акцент на дијалогот помеѓу Косово и Србија, беа тема на разговор на денешната средба во Скопје меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети и претседателот на Република Косово, Хашим Тачи. Ахмети, информираат од ДУИ, го запознал Тачи со одвивањето на кампањата за референдумот, подвлекувајќи ја големата важност од успешната реализација на Договорот од Преспа. Двајцата соговорници се согласиле дека Албанците и воопшто сите граѓани на Македонија треба масивно да излезат и да гласаат „ЗА“ НАТО и ЕУ. Заклучиле дека евроатлантската интеграција е единствената иднина за земјите од Западен Балкан, која обезбедува одржлив мир, безбедност и стабилност. Ахмети посочил дека целосно ги поддржува интензивните напори на институциите на Косово со меѓународна помош за конечно решение на дијалогот со Белград во врска со демаркацијата на границата и оти е време за целосна интеграција на Југоисточна Европа во НАТО и ЕУ.
| | веќе видена | слични
2 копии

ДУИ вчера одржа средба со граѓаните во Општина Студеничани. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети рече дека на 30 септември се гласа за подобра Македонија, се гласа за Македонија во мир и стабилност, се гласа за Македонија со добри меѓуетнички и меѓусоседски односи. - Сите се победници, нема губитници во овој договор и Албанците, Македонците, Грците, Бугарите, сите сме победиле затоа што го зајакнуваме мирот, ја зајакнуваме стабилноста, ја зајакнуваме иднината зачленувајќи се во НАТО и Европската Унија. На 30 септември борбата треба да се победи, а оваа борба треба да се победи заедно, Албанци, Македонци, Бошњаци, Турци, Власи, Египјани, затоа што се добива иднина за новите генерации. Да се гласа за мир, за стабилност, за економски развој е голема и човечка работа. Ова е историски договор кој што како камен ни тежеше на врат веќе 25 години и на 30 септември овој камен го тргаме од нашиот врат за да може земјата да чекори кон евроатланските процеси - истакна Ахмети.
| | веќе видена | слични
3 копии

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети вчера порача дека на 30 септември се гласа иднината на оваа земја, ќе се гласа дали ќе имаме стабилна држава со развој и напредок.– Бараме членство во ЕУ и НАТО. На 30 септември се гласа за Македонија, за иднината на оваа земја, изјави Али Ахмети, додавајќи дека ни останува да се мобилизираме На средбите со жителите од населбите Шуто Оризари, Бутел и Чучер Сандево, Ахмети беше придружуван од градоначалникот на општина Чаир Висар Ганиу, од поранешниот градоначалник на општина Чаир Изет Меџити и од пратениците Артан Груби и Ејуп Алими. Текстот Ахмети: На 30 септември гласаме за НАТО и ЕУ е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

- Бараме членство во ЕУ и НАТО. На 30 септември се гласа за Македонија, за иднината на оваа земја, изјави Али Ахмети, додавајќи дека ни останува да се мобилизираме  На средбите со жителите од населбите Шуто Оризари, Бутел и Чучер Сандево, Ахмети беше придружуван од градоначалникот на општина Чаир Висар Ганиу, од поранешниот градоначалник на општина Чаир Изет Меџити и од пратениците Артан Груби и Ејуп Алими. 
| | веќе видена | слични

Деветмината пратеници во Европскиот Парламент денеска во Скопје учествуваа на 15-тата средба на Мешаниот парламентарен комитет. За разлика од останатите колеги, пратеникот од опозициската ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски, не сметаше дека треба да стане за да ги поздрави, освен за дамата од Хрватска, Марјана Петир. Европратеникот Алојз Петерле, рече дека референдумот е можност која граѓаните треба да ја искористат, бидејќи во спротивно ќе треба да чекаат некоја друга шанса. „Деновиве имате многу посетители. Овие посети ние не ги гледаме како знак за вршење притисок, туку како знак на внимание и показател за очекувања дека земјата ќе чекори напред“, изјави Алјоз Петерле, европратеник. За да ги појасни дилемите на словенечкиот колега, заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, рече дека нивната поддршка е значајна за Македонија. Пратениците од Европскиот Парламент, се сретнаа и со претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кои што посакаа успешно чекорење ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција , г. Али Ахмети, денес во Скопје се сретна со пратениците на Европскиот Парламент, Алојз ПЕТЕРЛЕ, EPP Словенија, г-ѓа Билјана БОРЗАН S-D,Хрватска, г. Мишел КРАМЕР Verts/ALE, Германија, Џон Ховарт S-D, Велика Британија, Туне КЕЛАМ EPP, ЕСТОНИЈА, г-ѓа Ивана МАЛЕТИЌ EPP, Хрватска, г. Димитрос ПАПАДИМУЛИС GUE/NGA, Грција, г-ѓа Маријана ПЕТИР EPP, Хрватска, г-ѓа Мариа СПИРАКИ EPP, Грција како и Амбасадорот на ЕУ во Македонија, г. Самуел Жбогар. Г. Ахмети им се заблагодари на гостите кои доаѓаат во подршка во овие важни моменти за нашата земја и се постројуваат во подршка на евроатланската иднина на Македонија. Овие посети следат после успесите како што се Договорот со Бугарија, итните реформи , заокружувањето на Охридскиот Рамковен Договор и Договорот со Грција, во пресрет на референдумот. На референдумот се одлучува и за мирот, безбедноста, стабилноста и добрите меѓусоседски и меѓуетнички односи како и за Евроатланската интеграција. Г. Ахмети ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денес во Скопје се сретна со пратеници во Европскиот парламент, при што им се заблагодари на гостите кои, како што рече, доаѓаат со подддршка во овие важни моменти за нашата земја. На средбата Ахмети истакнал дека со договорот од Преспа нема губитници, туку само победници затоа што победуваат граѓаните, победува Македонија, Грција, регионот и Европа. Европратениците едногласно изразиле поддршка за евро-атланските аспирации на Македонија и ги охрабриле домашните сили да го продолжат патот кон Брисел. Ахмети истакнал дека историјата во неколку случаи се повторува и Првата светска војна, различно од Втората, уште не е завршена бидејќи денешните последици во Југоисточна Европа доаѓаат како резултат на одлуките на Версајската конференција, но и од порано, од Берлинската конференција. „Затоа, во овие клучни моменти, кога се наоѓаме на крстопат, треба да се ориентираме на вистинската насока, на запад“, рекол лидерот на ДУИ. На средбата со Ахмети ...
| | веќе видена | слични

 Средби остварија со лидерот на ДУИ Али Ахмети и собранискиот спикер Талат Џафери. За денеска и утре е предвидено и да одржат две сесии на кои се повикани и вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, заменик министерот за надворешни Андреј Жерновски и шефот на делегацијата на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар. На чело на комитетот е словенечкиот европратеник Алојз Петерле. По средбата со Ахмети само владиниот коалиционен партнер даде изјава за медиумите. Рече дека референдумот и политичката состојба во земјава и регионот биле теми на кои што се разговарало. Имавме пријателска средба со европратениците кои што се дојдени да дадат поддршка за успешен референдум се со цел нашата земја да се зачлени во НАТО и во ЕУ. Но и во регионот на Западен Балкан да се инсталира демократија и добри меѓуетнички односи, добри соседски односи. Европратениците и сите други институции од ЕУ се во целосна поддршка на нашите напори да дадат објаснување околу развојот на ситуацијата во земјава. Своите заклучоци од ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Демократската Унија за Интеграција во текот на вчерашниот ден беше присутна во Општина Арачиново, каде на жителите на селата што припаѓаат во ова општина им се објасни важноста од гласањето на 30 септември за да се зачлениме во најголемата воена алијанса НАТО, гласајќи за Европска Македонија. Претседателот на ДУИ, Али Ахмети истакна дека Албанците се луѓе со добра волја, го сакаат животот, иднината, ја сакаат слободата. “Не се сомневам на определбата, ниту на силната волја на Албанците дека на 30 септември ќе и кажат да на Европа, да на НАТО, да на иднината.Албанците беа неиздвоен дел од процесот, ние бевме дел од решението на овој процес, дел од решението на овој спор. Ви гарантирам како ваш брат, дека со зачленувањето на ова земја во НАТО и Европската Унија завршува сонот на Истокот за да владеат со Албанците во овие простории. Излезете и гласајте ЗА Македонија на 30 септември, затоа што се одлучува нашата иднина, иднината на ова земја” , рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Во средбата со граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денес во Скопје имаше средба со пратеници во Европскиот Парламент со кои разговараше за актуелната ситуација во Македонија, во пресрет на референдумот.Посетите на европратениците, како и на сите други странски високи гости, според Ахмети, следат после успесите како што се Договорот со Бугарија, итните реформи, заокружувањето на Охридскиот Договор и Договорот со Грција.„На референдумот се одлучува и за мирот, безбедноста, стабилноста и добрите меѓусоседски и меѓуетнички односи, како и за евроатланската интеграција“, изјавил Ахмети. Според него, со Договорот од Преспа нема губитници, туку само победници затоа што победуваат граѓаните, победува Македонија, Грција, регионот и Европа. Ахмети уште додал дека во „ овие клучни моменти, кога се наоѓаме на крстопат, треба да се ориентираме на вистинската насока, на запад“.Европратениците, како што соопшти ДУИ, едногласно изразиле поддршка за евроатланските аспирации на Македонија и ги охрабриле ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Адвокатот Јовица Страшевски, бранител на обвинетиот поранешен градоначалник на Гази Баба Тони Трајковски предуредува дека во случајот ТНТ ќе се случи уште едно ...
сите 334 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел изразила надеж дека Македонија и Албанија ќе добијат датум за пристапни преговори со ЕУ на самитот во Загреб во мај. ...
сите 285 | | | веќе видена

Целата работа околу начинот и условите на користење на службените возила на МВР се сведува на фактот што истите беа несоодветно и непрофесионално користени. ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Средба Ахмети - Тачи: Граѓаните масовно да гласаат „ЗА“ НАТО и ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: