Штеф Блок до Никола Димитров: Политиката на Холандија е строга, но фер!


Договорот од Преспа е чувствителен компромис, но решавањето на ова прашање ги отвора вратите кон подобра иднина на Македонија, и тоа зависи од сите политички актери, вклучително и опозицијата. Референдумот е дел од демократскиот процес и останува на вашите граѓани да го донесат единственото решението за земјата, изјави шефот на холандската дипломатија Штеф Блок по средбата со неговиот македонски колега Никола Димитров. Тој истакна дека е охрабрен од исклучителниот напредок што Македонија го постигна во кус период, и оти сега претстои да се види напредокот во спроведувањето на законодавните пакети, реформите во правосудството, разузнавачките служби и јавната администрација. – Преку една длабока и тешка политичка криза ѝ честитаме на Македонија за напредокот што го постигна во еден таков кус период и што ја врати земјата на реформскиот пат. Договорот со Грција за прашањето со името е огромен историски чекор, со кој политичките лидери на Македонија и Грција покажаа храброст и лидерство да го затворат овој ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Отпочнувањето на преговорите на Албанија за членство во ЕУ наидува на отпор кај некои членки на ЕУ и тој треба да се надмине преку продолжување на реформите, изјави денеска во Тирана германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, на заедничка прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама. - Реформите треба да продолжат. Се разбира, постои противење што треба да се надмине за да се обезбеди европската перспектива. Албанија ја има поддршка од Германија. Европска перспектива на Албанија не е само збор од наша страна, туку треба да се продолжи со реформите, рече Мас. Рама од своја страна искажа голема благодраност за подршката што Германија и ја дава на Албанија на патот кон ЕУ. - Ние сме и многу благодарни на германската Влада и на канцеларката (Ангела) Меркел за значајната улога во поддршка на една од најзначајните реформи на европска Албанија, реформата во правосудството и сите други реформи поврзани со напредокот кон интеграција во ЕУ, изјави Рама. Шефот на грерманската дипломатија во Тирана се ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, квалитетно образование и здравство, поголеми економски можности, поради тоа што ЕУ е исто така заинтересирана земјава да стане дел од неа, како што и Македонија има такви аспирации, но и поради отворање на можностите за младите, кои тука во земјава ќе добиваат поквалитетно образование и можност да се вработат и сето тоа ќе ги поттикне да останат во земјата. Ова се дел од заклучоците на дебата, која денеска се водеше во Даут Пашин амам во организација на германската Амбасада, а на која учествуваа шефот на германската дипломатија Хајко Мас, македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, професорската Елизабета Шелева, активистот Артан Садику и Ирина Банишка, студентка и претставник на младите во земјава. – Во пресрет на референдумот цврсто сме убедени дека европската перспектива на оваа држава е нешто што е важно и за самата ЕУ. Вие сами ќе ја ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави дека Берлин е скептичен во врска со идејата за корекција на границите, изнесена во преговорите меѓу Косово и Србија. Маас, кој денеска престојува во посета на Албанија, рече дека е загрижен поради можен домино ефектот. Претседателот на Косово Хашим Тачи претходно изјави дека темата за корекција на границата, со која српската Прешевска долина, населена претежно со Албанци, би се припоила кон Косово, ќе биде вклучена во преговорите со Белград.
| | веќе видена | слични

Хајко Мас, шефот на германската дипломатија, по посетата на Македонија, веднаш го продолжи патот кај западниот сосед Албанија. Двете земји годинава беа ставени во ист пакет кога не добија датум за преговори со Европската унија, туку тоа беше одложено условно за до година. - Треба да се разбере дека во јуни 2019-та преговорите нема да започнат автоматски. Европската унија сака да види конкретни резултати. Албанија треба да ја убеди на полето на реформите. Сакаме да видиме зајакнување на владеењето на правото и независност во судскиот систем - рече Мас. Напредокот во реформите треба да биде убедлив и во Македонија и во Албанија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас и порача на официјална Тирана дека критериумите за почеток на преговори за членство во ЕУ се јасни и оти потребни се резултати во реформите за да се убедат скептиците. На заедничката прес- конференција со неговиот домаќин, албанскиот министер за надворешни работи и Европа, Дитмир Бушати, Мас одлуката за евентуален почеток на преговорите во јуни 2019 година, рече дека е донесена врз основа на оценката за спроведените реформи во последните години во земјата. – Во исто време, земјите членки на ЕУ јасно ставија до знаење дека отворањето на преговорите за членство во јуни 2019 нема да биде по автоматизам. Критериумите за ова се познати и јасни. Мора да постојат чекори за други резултати во однос на реформите, за да можеме да ги убедиме сите оние што се малку скептични во врска со овој процес. Станува збор најмногу за консолидирање на владеењето на правото или независноста на правниот систем. Јас сум многу оптимист дека ќе одиме напред на овој пат, рече Мас. ...
| | веќе видена | слични

Добивме јасна порака од Хајко Мас, министерот за надворешни работи на СР Германија, на вчерашната средба: интеграцијата на Македонија во ЕУ е во интерес на вашите граѓани, но и за перспективите на Европа и Западен Балкан. Министерот Мас ни посака успешен референдум на 30 септември, што ќе значи отворање на заслужената европска перспектива за Македонија.
| | веќе видена | слични

Во засилена дипломатска активност на ден пред одлуката на устравниот суд за референдумот, во Македонија расте тензијата во врска со претстојниото изјаснување на граѓаните. Додека во ВМРО-ДПМНЕ се кршат копја околу јавниот повик за гласање што веќе се случува и тивкиот бојкот, целата машинерија на СДСМ е насочена кон засилување на излезноста. И дипломатите се во слична акција. По канцеларката Меркел денеска во посета и шефот на германската дипломатија, Хајко Мас. Пред малку заврши прес конференцијата со мионистерот за надворешни работи Никола Димитров.
| | веќе видена | слични
3 копии

Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат своето пеаво и ќе гласаат на референдумот. На дофат е историска шанса да се реши спорот за името и да се отвори европската перспектива на Македонија. Одллуката е во рацете на граѓание, истакна на заедничката прес-конференција министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас со неговиот домаќин шефот на дипломатијата Никола Димитров. Според него, решавањето на спорот за името е важен чекор во правец кон Европа. – Македонија идната година може да почне преговори со ЕУ. Јас сум сигурен дека кај одговорните лица во Скопје ќе се отвори тој пат. Ние сме за европската перспектива на земјите од Западен Балкан. Тоа е важно за стабилноста на регионот и затоа тоа не е само ваш туку и наш европски интерес. Истовремено, пристапувањето во ЕУ подразбира и други критериуми – правна држава, борба со корупција и органзиран криминал,…, кажа Мас. Тој посочи дека со решавањето на спорот се покажа дека власта има визија за иднината на Македонија и упати ...
| | веќе видена | слични

Ако некој сака да сретне германски политичар треба да дојде во Скопје оти изминатиов период многу нè има тука, рече вечерва германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, на дебата во Даут пашин амам на тема „Зошто Европа“. Министерот Мас, кој денеска е во посета на Македонија, на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи Никола Димитров, рече дека македонските граѓани на 30 септември на престојниот референдум за името треба да го искористат своето демократско право и да го одредат европскиот пат на земјата. Тој доаѓа по посетите на канцеларката Ангела Меркел и државниот министер за Европа Михаел Рот. Пред да дојде на дебата на која учествуваа граѓански организации, професори, студенти, бизнисмени, се прошета низ Скопје. Димитров му ја покажа улица Македонија, Плоштад Македонија па преку Камениот Мост прошетаа и низ Старата чаршија. На дебатата тој кажа дека на референдумот граѓаните сами ќе ја донесат одлуката за евро-атланската иднина на земјата, но напомена дека Европа како и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 549 | | | веќе видена

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Многу сериозно ќе го анализираме мислењето на Венецијанската комисија, ќе земеме предвид различни забелешки и ќе се трудиме да најдеме решение кое ќе биде ...
сите 139 | | | веќе видена

 Во животот постојано учиме. Низ годините ќе доживеете и успеси и неуспеси, а од секое искуство ќе научите и некоја лекција. Но, постојат некои лекции кои би ...
сите 126 | | | веќе видена

По состанокот на лидерите на земјите – членки на НАТО во Лондон, може со гордост, со крената глава, да кажеме успеавме! Горди сме на успехот на државата и ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ? И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата. Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штеф Блок до Никола Димитров: Политиката на Холандија е строга, но фер!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: