Џердан Шаќири: Не се плашам да одам во Белград

Швајцарскиот репрезентативец со косовско потекло Џердан Шаќири изјави дека не се плаши да дојде во главниот град на Србија. Шаќири најверојатно ќе биде дел од тимот на Ливерпул што ќе ѝ гостува на Црвена ѕвезда во Белград на 6 ноември, во рамките на Лигата на шампиони. Шаќири на Светското првенство во Русија даде гол против Србија и го прослави со „спојување на дланките во форма на двоглав орел“, поради што беше мета на критики, како во Србија, така и во Швајцарија. Офанзивниот играч за врска одговори на најавите дека во Белград ќе биде изложен на голем притисок пред полните трибини на стадионот „Рајко Митиќ“. „Не дозволувам било што да ме уплаши. Читав што се пишува, но ќе отпатувам таму сосема нормално за да играм фудбал. Од никого не се плашам“, изјави Шаќири.
| | веќе видена | слични
2 копии

Репрезентативците на Швајцарија, Гранит Џака и Џердан Шаќири пред неколку месеци предизвикаа бројни контроверзии со нивните прослави на головите постигнати против Србија. Поради таквиот начин на прослава кој што во Србија беше протолкуван како провокација, реагираше и ФИФА од каде што упатија опомени до швајцарските репрезентативци дека доколку го повторат тоа ќе се соочат со жесотки казни. За прославата на Џака и Шаќири даде свој коментар и нивниот колега од швајцарската репрезентација Блерим Џемаили. „Никогаш не сум покажувал орел после погодоците. Можеби тоа немаше да им падне на памет ниту на Џака и Шаќири доколку не беа провокативните изјави на еден српски министер пред натпреварот“, изјави Џемаили.
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот фудбалер кој е роден во Тетово, Блерим Џемаили за италијанските медиуми зборуваше за прославата на Џердан Шаќири и Гранит Џака на Мундијалот во Русија. Швајцарија во тој натпревар запиша победа од 2:1, а стрелци на головите беа Гранит Џака и Џердан Шаќири кои со прославата на погодоци, односно покажувањето „орел“ кренаа голема прашина во спортската јавност. Џемаили во изјава за „Газета дело Спорт“ истакна дека според него Џака и Шаќири ги прославиле така погодоците поради провокација од српски министер. „Јас никогаш не сум покажал орел после постигнат гол. Можеби тоа нема да го направеа ниту Џака и Шаќири доколку не бевме испровоцирани од изјавата на еден српски министер на ден пред натпреварот во Калининград“, изјави Џемаили. Ќе потсетиме Џемаили е роден во Тетово, во Богивиње, но уште во детството ја напуштил нашата земја и се преселил во Швајцарија Најголем дел од својата кариера помина во Италија носејќи го дресот на Торино, Парма, Наполи, Џенова и Болоња. Тетовецот Џемаили открива: Џака и ...
| | веќе видена | слични

“И не треба да се плашиш... доаѓаш во цивилизирана земја и средина, не во диво племе и дивјци...“Фудбалерот на Ливерпул Ѓердан Шаќири порачал дека е подготвен за доаѓање во Белград, со играчите да ја одмери силата со Црвена ѕвезда во Лига на шампиони.Како што пренесува швајцарски Блиц, споменатиот реперзентативец на таа земја нагласува дека не чуствува страв од доаѓење во главниот град на Србија, кој после СП во знак на двоглав орел кој го користат заговорниците на таа идеа за т.н.Голема Албанија го славеше голот даден во 90 минута."Британскиот лист Ливерпул вели дека Ѓердан ќе претрпи неверојатен психички притисок, цитирајќи го директорот на Црвена ѕвезда Терзич кој рекол дека Ѕвезда е симбол на Србија, и се сомнева дека Шашири ќе дојде, и ако дојде ќе биде помал од маково зрно. Меѓутоа нашиот епрезентативен напаѓач, уверува дека со Ливерпул ќе гостува во Белград", пренесува Блиц, цитирајќи го играчот:"Не се плашам од тоа гостување. Прчитав се што е напишано, но јас таму одам да играм фудбал. Не се плашам ...
| | веќе видена | слични

Оваа година Црвена Зведа ќе игра во групната фаза во Лигата на шампионите, а еден од противниците ќе биде составот на Ливерпул за кого настапува Џердан Шаќири, еден од ликовите кој воопшто не е омилен во Србија особено по неговата прослава на погодокот на Светското првенство со покажување или поточно гестикулација на „двоглав орел“. За овој потег Шаќири доби големи критики во Србија и Швајцарија, а неодамна првиот човек на Звезда, Ѕвездан Терзиќ истакна дека не верува дека Џердан ќе дојде во Белград или пак ако тоа го направи ќе биде помал од зрно од афион и нема воопшто да има добар пречек од домашната публика. Токму на ова одговори фудбалерот на Ливерпул кој за швајцарски „Блик“ порача дека воопшто не се плаши и сигурно ќе дојде на соочувањето со „црвено-белите“. -Не дозволувам ништо да ме плаши. Читам што се пишува, ама ќе отпатувам сосема нормално за да играм фудбал. Од никого не се плашам, -рече Шаќири. Мечот меѓу Звезда и Ливерпул се игра на 6 ноември во главниот град на нашиот северен сосед.
| | веќе видена | слични

Швајцарскиот фудбалски репрезентативец со потекло од Косово, Џердан Шакири, кој ќе гостува со Ливерпул на Црвена Ѕвезда во натпреварот од Лигата на шампионите оваа есен, рече дека не се плаши да пристигне во главниот град на Србија. Шаќири на Светското првенство во Русија пред два месеца, голот против Србија го прослави со спојување на рацете во форма на двоглав орел што беше причина за критики, како во Србија, така и во Швајцарија. На најавите дека тој ќе биде изложен на голем притисок во Белград од страна на Шаќири, фудбалерот одговори: - Не дозволувам ништо да ме исплаши. Читав се што беше напишано. Одам сосема нормално, да играм фудбал. Од никого не се плашам, изјави Шаќири. Ливерпул на 6 ноември ќе гостува во Белград на уште отсега распродадениот стадион „Рајко Митиќ“.
| | веќе видена | слични

Од српскиот клуб неодамна најавија дека ќе сторат се' што е можно да му овозможат фер и коректни услови за фудбалерот на Ливерпул да се чувствува дека е дојден во Белград да игра фудбал, тој вели дека не се плаши за мечот кој е предвиден да се одигра во ноември. Лига на Шампиони Џердан Шаќири за момент се најде во центарот на вниманието во Србија по ждрепката за групите од Лигата на шампионите во новата сезона, а истата посака Црвена Звезда за еден од своите противници во таа фаза да го добие Ливерпул каде настапува Џердан Шаќири. Швајцарскиот репрезентативец откако го постигна голот за победа против Србија „леташе орли“ во својата прослава, а со тоа го привлече гневот на српските фанови, тој подоцна се извини за гестот а за швајцарските медиуми сега вели дека не се плаши да оди на гостувањето во Белград, каде вели, ќе отишол сосема нормално само да игра фудбал. „ Нема да дозволам ништо да ме уплаши, читав што се пишуваше изминатиов период низ медиумите, но, ќе одам во Белград сосема нормално само за да ...
| | веќе видена | слични

Англискиот клуб во Лигата на шампионите е во група со Црвена Звезда, а на стадионот „Рајко Митиќ" ќе гостува на 6. септември. Шаќири е свесен дека навивачите на српскиот клуб ќе го пречекаат со свирежи поради тоа што го направи претходно, за време и после Светското првенство, но не стравува. „Не се плашам од гостувањето во Белград. Читав се што е пишано, но таму одам само да играм фудбал. Не се плашам од никого", истакна Шаќири за швајцарскиот „Блик". 26-годишниот фудбалер роден во Гњилане така му одговори на генералниот директор на Црвена Звезда, Терзиќ кој израмни сомнение дека Шаќири ќе допатува во Белград. „Шаќири знае дека Црвена Звезда е симболот на Србија. И тоа е причината поради која се сомневам дека ќе дојде. Наша должност е да го заштитиме и бидеме добри домаќини", ја пренесоа швајцарските медиуми изјавата на Терзиќ. Репрезентативецот на Швајцарија ова лето од Стоук дојде во тимот на Јирген Клоп, а во групата со Ливерпул и Црвена Звезда се уште ПСЖ и Наполи.
| | веќе видена | слични

Џердан Шаќири заедно со Гранит Џака предизвика голем скандал на Светското првенство кога го славеше голот против репрезентацијата на Србија со покажување на двоглавиот орел, иако игра за друга репрезентација. Со оглед на тоа што со неговиот Ливерпул ќе треба да дојде во Белград на дуелот против Црвена Звезда, многумина сметаат дека офанзивецот на „Редси“ ќе го пропушти дуелот во Србија поради пеколниот дочек кој му го подготвуваат навивачите на српскиот тим. „Секако дека ќе дојдам во Белград. Таму ќе отпатувам сосема нормално да играм фудбал. Не се плашам од никого, ниту дозволувам било што да ме исплаши“, изјави Џердан Шаќири. Натпреварот помеѓу Црвена Звезда и Ливерпул се игра на 6-ти ноември на стадионот „Рајко Митиќ“, а сите билети веќе се распродадени.
| | веќе видена | слични

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 201 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. Зоран Заев фатен во криминал диктира пресуди на Врховен суд. 2. Зоран Заев тргувал со 8-те пратеници, фатен како им ветува паѓање на случаи. ...
сите 284 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џердан Шаќири: Не се плашам да одам во Белград

Од:
До кого (е-маил):
Порака: