12 и 13 години затвор за обвинетите за злоставување на девојчето

Тројцата обвинети за трговија со дете за сексуална злоупотреба на малолетничка штитеник на домот Ранка Милановиќ која остана бремена, се осудени на 13 и 12 години затвор. Првообвинетата Мајмире Дестанова која доби 13 години казна затвор, судот ја прогласи за виновна бидејќи за 200 евра ја продавала малолетничката во една вечер низ кафеани во Кавадарци. Второобвинетиот Ерол Јашаров кој бил невенчан сопруг на 12 годишната и третообвинетиот Сезар Раимов, внук на Јашаров кои сексуално ја злоупотребувале се осудени на по 12 години затвор. Претходно и тројцата признаа вина. Дестанова денеска се обиде да ги разубеди судиите и дека не знаела дека девојчето е малолетно. По ова обвинителката побара соодветна казна која ќе одекне во јавноста и ќе испрати порака дека децата не смеат да бидат злоупотребувани и сексуално искористувани туку напротив, заштитувани. Адвокатот на Дестанова начелно е задоволен но сепак ќе поднесе жалба во надеж дека Апелација ќе и ја намали казната. Тој бара да се утврди каде е одговорноста и ...
| | веќе видена | слични

Вчера во 10:20 часот во Полициска станица Радовиш, 52-годишниот И.А. од село Калаузлија, радовишко, пријавил дека на 15.08.2018 година околу 16:00 часот од дома во непознат правец се оддалечила неговата 15-годишна ќерка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето и причините за нејзиното исчезнување.
| | веќе видена | слични

Исчезна 14-годишно девојче од домот за згрижување на деца со воспитно социјални проблеми. Според информациите на МВР, вчера во 16:30 часот во Полициската станица Карпош, воспитувачка во Јавната Установа за загрижување деца со воспитно-социјални проблеми – Скопје пријавила дека 14-годишната штитеничка на домот, што беше пријавена за исчезната на 14.09.2018 година, се вратила во домот околу 14.30 часот на 15.09.2018 година
| | веќе видена | слични

Во Полициската станица Карпош, воспитувачка во Јавната Установа за загрижување деца со воспитно-социјални проблеми – Скопје вчера во 16:30 пријавила дека 14-годишната штитеничка на домот, што беше пријавена за исчезната на 14.09.2018 година, се вратила во домот околу 14:30 часот на 15.09.2018 година, информира МВР.
| | веќе видена | слични

Вчера во 18,00 часот во Полициската станица Карпош З.М.(49) вработен во Јавната Установа за загрижување деца со воспитно-социјални проблеми – Скопје со седиште на улица “Петар Манџуков“ пријавил дека истиот ден околу 15,15 часот нивна 14-годишна штитеничка самоволно се оддалечила во непознат правец од училишниот двор на основното училиште “Димо Хаџи Димов“. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.
| | веќе видена | слични

Вчера во 21.00 часот во Полициската станица Гази Баба, Ф.М.(25) од Скопје пријави дека на 11.09.2018 година во 10.00 часот, од непознати причини, од дома во непознат правец се оддалечила неговата сопруга А.Д.(27) од Скопје. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.
| | веќе видена | слични

Исчезна маж во Скопје, семејството моли за помош. Како што стои во билтенот на МВР, вчера во 12.00 часот во Полициската станица Ѓорче Петров, управител во Пензионерски дом на улица „Ѓорче Петров“ пријавил дека на 07.09.2018 година од домот се оддалечил Б.А.(63) станар во домот. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Полициската станица Штип, вчера околу 13 часот, Б.Т. (39) од село Кучица, општина Карбинци, пријавил дека на 08.06.2018 година околу 10.00 часот од домот во непознат правец заминала неговата 15-годишна ќерка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.
| | веќе видена | слични
3 копии

13 години затвор за трговија со дете доби Мајмире Дестанова која ја продавала по градови, во кафани и на таксисти и се заканувала и ја тепала 12 годишната штитеничка на домот „Ранка Милановиќ“. По 12 години затвор, што е минимална казна за трговија со дете, добија Ерол Јашаров и Сезар Раимов кои сексуално го злоставувале и малтретирале девојчето. Сите тројца на денешното судење признаа вина и рекоа дека се каат. Дестанова се обиде да ги разубеди судиите и дека не знаела дека девојчето е малолетно. По ова обвинителката побара соодветна казна која ќе одекне во јавноста и ќе испрати порака дека децата не смеат да бидат злоупотребувани и сексуално искористувани туку напротив, заштитувани. Дали ќе се жали на пресудата рече ќе одлучи откако ќе го добие писменото обралзожение. Адвокатот на Дестанова начелно е задоволен но сепак ќе поднесе жалба во надеж дека апелација ке и ја намали казната. Прашува каде е одговорноста и на институциите кои требале да се грижат за девојчето. И по повеќе од половина година одкако ...
| | веќе видена | слични

Тројцата обвинети добија повеќе од 10 години затвор за сексуалното злоставување на малолетното девојче – штитеничка на државните домови за деца со воспитно социјални проблеми, кое остана бремено. Тројцата признале вина. Првообвинетата Мајмире Дестанова која ја продавала малолетничката е осудена на 13 години затвор, а нејзиниот невенчан сопруг Ерол Јашаров и неговиот внук Сезар Раимов, кои сексулано ја злоупотребувале, се осудени на 12 години затвор. Тие се товарат за трговија со дете и за сексуална злоупотреба на малолетната штитеничка. Според обвинението Дестанова за 200 евра го продавала девојчето по кафани во Кавадарци, ја терала да ги забавува гостите, и давала алкохол и ја тепала. Од Кавадарци, Дестанова го однела девојчето во Радовиш, кај нејзиниот невенчан сопруг кој сексуално ја злоупотребувал, а истото го правел и неговиот внук. Хоророт на девојчето завршил кога останало бремено и Дестанова ја пратила во Скопје да абортира и да се врати. Девојчето го пријавило веднаш случајот во институциите кој во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фијаското на самитот во Брисел е „втор Букурешт“ за земјата, дури и поопасен од првиот. Во 2008 година имавме јасна насока каде е излезот, овојпат, никој не ...
сите 912 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска на пладне ќе има обраќање и прескоференција во Владата. Според најавите Заев треба да каже што ќе се случува во наредниот период ...
сите 188 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, го прифати предлогот на премиерот Зоран Заев за брзи предвремени парламентарни избори, но не е сигурен дали премиерот ...
сите 163 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

12 и 13 години затвор за обвинетите за злоставување на девојчето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: