Британскиот глумец страствено го бодреше својот омилен тенисер: `Горд сум на мојот Новак!`


Џерард е љубител на тенисот и често можеме да го забележиме на најважните тениски натпревари како го бодри својот омилен тенисер Новак Ѓоковиќ. Холивудскиот глумец Џерард Батлер и неговата девојка, дизајнерката на ентериер Морган Браун моментално се во потрага на заеднички стан во Големото јаболко, а во паузите уживаат во заедничкото време. Така изминатиот викенд одлучиле да го поминат страствено навивајќи за омилениот играч на Џерард, ниту повеќе ниту помалку Новак Ѓоковиќ. Новак играше финале на US Open против тенисерот Мартин дел Потро и секако Ѓоковиќ го освои турнирот. Парот постојано навиваше и внимателно го следеле секое движење на играта на Новак. После мечот, глумецот и тенисерот снимиле интересно видео во стилот на Џерард од филмот "300" извикувајќи ја познатата реченица "This Is Sparta". "Многу сум горд на мојот Новак кој синоќа го освои US Open. Постојат само неколку борци како што е овој човек. Со години го инспирира Леонид па ова стана нашиот среќен борбен плач. Сè што можам да кажам е фала ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот тениски српски селектор Богдан Обрадовиќ изнесе неверојатни тврења за Олимпикските игри во Лондон во 2012 години Според Обрадовиќ Ѓоковиќ во полуфиналето против Енди Мареј бил саботиран од жена со бебе. „Бевме на Олимписките игри во Лондон 2012 година. Новак играше меч со Енди Мареј. На тој меч вчезе жена со бебе не постаро од шест месеци. Бебето во еден момент почна толку силно да плаче што Новак после неколку гемови би гестикулираше: Што се случува“, изјави поранешниот селектор на српската тениска репрезентација. Обрадовиќ во тој момент се обидел да побара помош, но нема голем успех. „Англичаните наводно внимаваат на сите детали, па побарав некој да реагира. Гледајќи го Мареј и неговите реакции ми изгледаше како тој да е спремен на такво нешто. Не реагираше, изгледаше како се да испланирано“, тврди Обрадовиќ. Наводно после неколку гемови жената станала и си заминала… „Кој доаѓа на меч на полуфинале на Олимписките игри со бебе од шест месеци?“, за крај запраша Србинот.  Поранешен српски ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот тенисер Новак Ѓоковиќ бил специјален гостин на Црвена ѕвезда на мечот против Радика (6:0)Пред мечот со тренерот Владо Милојевиќ влегол во соблекувалната и ги поздравил играчите, им честитал на големиот успех и им посакал среќа во тековната сезона.Потоа со раковотството на клубот од ложата го следел одличното издание на саканиот клуб. "Многу сум среќен, немав многу можност да присуствувам на утакмици во последните 4-5 години. Ја користам секоја прилика да гледам кошарка или фудбалска утакмица. Владее голема ефорија бидејќи Ѕвезда се квалификува во Лига на шампиони. За жал, нема да бидам во можност да ги бордам во живо бидејќи морам да патувам", рекол Новак за Ѕвезда.Новак им порачал на фудбалерите да останат борбени и посветени и да го негуваат тимскиот дух кои ги краси. Шампионот на УС Опен смета дека не треба да се создава дополнителен притисок врз фудбалерите, бидејќи и самиот пласман во Лига на шампионите е неверојатен успех."Не е потребен дополнителен притисок врз момците, тие со пласманот ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ успеа да пронајде начин да се справи со Џон Милман и сосема заслужено се пласираше во полуфиналето на Ју-Ес опен, но покрај комичната ситуацијата која ја имаше со австралискиот тенисер, вреди да се истакне и еден негов нервозен момент кога не му одеше баш најдобро на теренот. Спарното време и огромната влажност ги правеа условите на теренот навистина тешки, а во еден момент Ѓоковиќ примети дека во неговата торба ги нема потребните таблети кои тенисерите ги користат како суплементи за враќање на енергијата. Србинот навистина полуде во оваа ситуација и почна да вика кон својот бокс и кон својата сопруга Јелена, која изненадена од реакцијата на сопругот, се обидуваше да дознае какви таблети бара Ноле. Ниту таа, ниту останатите луѓе од боксот не изгледаа како да знаат за што станува збор, а на крајот сето ова остана во втор план бидејќи Ѓоковиќ ја преживеа кризата и без проблеми се пласираше во полуфиналето во кое за противник ќе го има Нишокори.
| | веќе видена | слични

Турнирот во Њујорк, УС Опен, изминативе неколку дена е проследен со лошо време кое им прави сериозни проблеми во играта на тенисерите. Така беше и на дуелот меѓу Новак Ѓоковиќ и Џон Милман, кој повторно беше проследен со лоши услови за игра, каде постојано тенисери мораа да бараат начин како да ги решат истите тие. Во еден момент на мечот, Австралијанецот се упати кон средината на теренот и му се обрати на српскиот тенисер со молба, поради лошите услови, ако може да се пресоблече. Иако немаше право, сепак Ѓоковиќ се согласи. – Тече од мене вода, целиот сум мокар, дали може да прекинеме малку, за да се пресоблечам. Топчето кога ми е во џеб, пред да сервирам го цедам од вода, – го замоли Милман, на што Ноле се согласи со идејата и насмеано му одговори дека може. Unprecedented SCENES! "I'm fine to have a little rest" - @DjokerNole . WATCH @johnhmillman LIVE on @SBS / STREAM: https://t.co/g69nEF0am2 #SBSTennis pic.twitter.com/jDlRIYkalP — SBS Sport (@SBSSport) September 6, 2018
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ и Кеи Нишикори ја формираа втората полу-финална двојка на Ју-Ес Опен. Ѓоковиќ со максимален резултата, во четврт-финалето, го победи Џон Милман, додека Нишикори одира маратонски меч против Марин Чилиќ. Играчот кој во претходната рунда го победи Роџер Федерер, Џон Милнам, немаше никакви шанси против Ѓоковиќ. Србинот го контролираше мечот од почетокот до крајот, а доколку подобро ги користеше брејк шансите, многу побргу ќе дојдеше до победата. Ѓоковиќ со 6:3, 6:4, 6:4 се избори за своето 11.полу-финале во Њујорк, каде го чека Кеи Нишикори. Јапонецот за повеќе од четири часа игра успеа да го победи Марин Чилиќ со 3:2 (2:6, 6:4, 7:6, 4:6, 6:4). Нишикори и Чилиќ не одграа спектакуларен меч, а до победата дојде играчот што направи помалку грешки во важните моменти. Клучен за мечот беше вториот сет, кога Чилиќ имаше водство 1:0 во сетови и 4:2 во вториот, но на крајот тој период од играта му припадна на Нишикори.
| | веќе видена | слични
9 копии

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ изјави дека самодовербата во некои тешки моменти била пресудна да се врати во добра форма. Српскиот ас, откако го освои Вимблдон и УС Опен, им се заблагодари на сите кои му даваа поддршка и кои веруваа во него во еден турбулентен период. - „Неверојатно" е веројатно е најдобриот збор да се објасни големиот успех. Овој израз предизвикува големи чувства и верба која ме носеше напред додека поминав низ неизвесност, болка и несигурност, напиша Ѓоковиќ на Инстаграм. Според неговите зборови, тој изминатиот период сфатил дека изразот неверојатно и граници не постојат. - Кога тоа ќе го сфатите може да успеете, вели, третиот светски рекет во моментов на АТП листата.
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Рожер Федерер вчера доживеа шокантна елиминација од Џон Милман во осминафиналето на Ју-Ес-Опен. Милман е првиот тенисер кој се наоѓа над 50. позиција на АТП листата кој го совладал легендарниот Швајцарец. Федерер вчера се жалеше на проблемите околу времето и тоа го наведе како главна причина што загубил од „анонимниот“ тенисер. Сега, освојувачот на 20 Гренд Слем титули упати уште една изјава со која дополнително ги разочара фановите на тенисот. Имено, Федерер потенцираше дека се надева дека на Милман и овој пат ќе му се погоди екстремно топло време, алудирајќи дека тоа е негова најголема шанса за успех против Ѓоковиќ со кого ќе се сретне во четвртфиналето. - Против Новак, Џон ќе мора повторно да одигра на високо ниво за да се обиде да го загрижи Ѓоковиќ. Исто така ќе треба да се надева на уште еден топол ден доколку сака успех - коментираше Федерер.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најдобриот српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се обрати на навивачите на многу емотивен начин. Новак на својот Инстаграм профил објави неверојатно емотивно писмо, во кое до детали опиша низ што се поминувал изминатиот период. Обраќањето на Новак го пренесуваме во целост: - Пред да го споделам со вас моето размислување на тема изминатите успешни месеци, би сакал да ви се заблагодарам на својата поддршка и на бодрењето во моментите кога добрите резултати ги изоставав. Тоа многу ми значи и би благодарам. Често го користиме зборот „Неверојатно“ кога опишуваме големи успеси. Мене тој збор некако целосно ми го поништува токму тој успех кој изгледа толку голем. Верба во себе, во своите способности, сила и истрајност. Мене верата е таа која ме однесе чекор напред во моментот кога најмногу се сомневав и патев. Тој пат секако мора да дојде пред или подоцна, а спротиставувањето може да го уиништи напредокот. Многумина дадоа свое мислење и совет, не можам да кажам дека не сум ги слушнал, и дека тоа не ме збуни... ме ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ со емотивна порака на социјалните мрежи ја истакна клучната работа, која му помогна да го преброди најтешкиот период од својата кариера. Српскиот тенисер после година и пол агонија, проследена со повреди и лоша форма, успеа да се врати на шампионско ниво и ова лето освои два големи Гренд Слем турнири - Вимблдон и УС Опен. На патот кон тоа враќање, вели дека го водела само една единствена работа. „Пред да ги споделам најдлабоките мисли со вас, сакам да ви се заблагодарам на љубовта и поддршката во тешките моменти, но и за време на овие добри мигови. Тоа ми значи многу, бидејќи знам дека не беше лесно да останете со мене кога работите не беа јасни. Ви Благодарам! Неверојатноста е најчест термин за да се објасни исклучителен успех. За мене тој израз ја негира најсилната емоција која можам да ја имам во себе - вербата. Целото ова време, вербата е таа која ме водеше напред низ овие тешки моменти, болка, несигурност“, пишува Ѓоковиќ на социјалните мрежи. „Бев заглавен во некоја точка и преплавен со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата е решение кое отвара врата за политизација во ...
сите 371 | | | веќе видена

Иако сериозните мажи покрај себе сигурно сакаат амбициозна и зрела партнерка, повеќето од нив стравуваат од жените кои се родени во овој хороскопски знак. ...
сите 41 | | | веќе видена

Адвокатката на Катица Јанева, Ирена Фрчкоска во вечерашното гостување во емисијата 360 Степени најави дека одбраната најверојатно ќе бара снимките кои ги ...
сите 259 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Свети Николе. Преубав град, но со малку останата надеж дека може да биде подобро, вели ...
сите 159 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри распоредувањето на американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати по нападот врз ...
сите 421 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Британскиот глумец страствено го бодреше својот омилен тенисер: `Горд сум на мојот Новак!`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: