АХВ: Граѓаните кои патуваат во Бугарија при враќање во Македонија да не носат храна од животинско потекло


6 копии

Граѓаните кои патуваат во Бугарија при враќање во Македонија да не носат храна од животинско потекло, апелира директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Зоран Атанасов . Тој денеска во Велес изјави дека вирусот „африканска свинска чума“ кој е регистриран во соседна Бугарија не е опасен за луѓето, но оти се работи за високо заразна вирусна болест кај свињите за која нема вакцина. – Агенцијата донесе решение за забрана за увоз и транзит на свињи, производи и нус производи од свинско месо од овој регион во Бугарија со цел заштита од внесување на вирусот, рече Атанасов, кој беше во посета на свињарската фарма „Агро софт“ во близина на Велес. Агенцијата на почетокот на месецов донесе решение за забрана за увоз и транзит на свињи и производи од свинско месо од Бугарија поради појава на вирусот „африканска свинска чума“ во оваа држава. Болеста кон крајот на август е потврдена во областа на Варна во соседна Бугарија, а присутна е и во Естонија, Латвија, Летонија, Белорусија, Украина, Полска, Молдавија, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Привремената мерка за ослободување на царинската давачка за увоз на смрзнато свинско месо даде позитивни резултати за развојот на домашната месна индустрија, истакнаа вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и претседателот на групацијата за преработка на месо и производство на сувомесни производи при Стопанската комора на Македонија, Гоце Трајчев. Анализата на групацијата покажува дека за првите три месеци откако е воведена мерката значително се зголемени вкупното производство на сувомесни производи и извозот на македонските месни преработки, а потрошувачите добија производи со пониски цени. Анѓушев посочи дека оваа мерка ќе ја зголеми искористеноста на производствените капацитети на месната индустрија, кои досега работеле со минимална искористеност од 28 отсто. – Досега во супермаркетите три четвртини од месните производи беа од увоз, а само една четвртина беа од македонско производство. Тоа беше аларм за Владата, во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Домашните производи од месо повторно ќе се вратат на полиците на супермаркетите. Се прават напори да се намали увозот од други држави, на сметка на домашните продукти. Македонските месни производи се исти по квалитет со странските, ама поскапи, но се работи на нивно изедначување, велат од Групацијата за преработка на месо. „Презедовме обврска дека ќе го зголемиме обемот на производство, ќе ги зголеми вработувања и на постоечките вработени ќе им се покачи платата, а воедно ќе се бориме со увозот со цел да се насочиме кон извоз на овие наши производи“, изјави Гоце Трајчев, претседател на Групацијата за преработка на месо и производство на сувомесни преработки при Стопанската Комора на Македонија. Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев посочи дека, оваа мерка ќе ја зголеми искористеноста на капацитетите на месната индустрија, кои досега работеа со минимална искористеност од 28%. „Денеска сме сведоци дека таквата мерка даде значаен резултат. Производството на компаниите е пораснато за 40%, а извозот е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Укинувањето на царината за увоз на замрзнато свинско месо ја заживеа месопреработувачката индустрија. Податоците покажуваат дека времената мерка ја врати конкурентноста на сувомесни производи од домашните производители. Целокупното производство се зголеми за 40%, а извозот на сувомесни преработки бележи раст од 61%. “Мерката беше неопходна поради многу лошата состојба во која што се наоѓаше месната индустрија, со цел за да се најде спас на оваа индустрија, да се намали увозот на месните преработки и враќање на домашните готови производи на домашниот пазар во маркетите, кои што и до сега беа по квалитет еднакви на странските, на увезните, но беа поскапи. Целта беше домашните потрошувачи да конзумираат домашни производи по најдобар квалитет и по најевтини цени”, изјави Гоце Трајчев, претседател на Групацијата за преработка на месо и производство на сувомесни преработки при Стопанската Комора на Македонија. Царината што македонските компании ја плаќаа за увоз на замрзнато свинско месо беше меѓу највисоките ...
| | веќе видена | слични

Последната владина одлука да се укине царината за увоз на смрзнато свинско за месната индустрија од преработувачите оценета како позитивна додека домашните свињарски фарми стравуваат дека за некои од нив ова ќе значи пад на откупните цени и клуч на врата. Месната индустрија за три месеци како е на сила без царинскиот увоз на смрзнато свинско месо бележи пораст од 40% во обемот на производството и 60% раст на извозот на сувомесни производи.. Домашните одгледувачи на свинско месо уште пред три месеци кога се донесе оваа мерка бурно реагираа укажувајќи дека помагајќи им на месните индустрии да бидат конкурентни не се води доволно сметка за домашните свињарски фарми. Тие уште тогаш потенцираа дека пред да се донесе ваква мерка мора претходно да имаме акредитирана лабораторија која ќе испитува дали на пазарот се продава смрзнато како свежо месо, да се спречи можноста за извезеното сувомесно наместо девизи да влегува компензација во вид на свежо месо и да се донесе правилник со кој во угостителските објекти ќе се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Белгија ја потврди појавата на африканска свинска чума со што се означи понатамошно ширење на болеста што ги погоди фармите во Источна Европа и Кина, а сега се заканува и на свинската индустрија во Западна Европа. Франција веднаш реагираше на веста за угинувањето на дивите свињи во Белгија и нивното Министерство за земјоделство ја зголеми контролата во четири административни провинции што се граничат со Белгија, и презеде дополнителни мерки за заштита на свињарските фарми и кланици. Ширењето на вирусот во Источна Европа веќе доведе до масакр на стотици илјади свињи, додека во Кина, која е најголем производител на свинско месо во светот, тоа доведе до забрана на транспорт на животни и исхрана на свињи со отпад од заразените провинции. ЕУ е колективно вториот по големина производител на свинско месо по Кина и најголемиот извозник. Поголемиот дел од свињогојството е концентрирани во Германија, Данска, Франција и Шпанија. Најновите случаи во Европа може да бидат поврзани со храната што ја фрлаат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште една свињарска фарма во Македонија ги засилува биосигурносните мерки за заштита од болести. Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов денеска со тим експерти ја посети фармата „Агро софт“ во Велес и на сопствениците директно им укажа кои активности треба да се преземат за целосно имплементирање на заштитата. - Од вкупно 90 комерцијални фарми на свињи во Македонија, ова е 78 кај која е извршена категоризација по ризик. Паралено се преземаат мерки за едукација на сточарите за заштита од болеста „африканска свинска чума“ која е веќе присутна во Бугарија, изјави директорот Атанасов. Според него, болеста која досега беше типична само за африканскиот континент веќе се шири и во Европа поради што е неопходно земјава превентивно да биде подготвена за да не дозволи контаминација кај домашните фарми на свињи. Во рамки на посетата на „Агро софт“, на сопствениците им беше презентиран и најновниот Прирачник што го изготви АХВ за подобрување на биосигурносите мерки на свињарските фарми. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски ...
сите 675 | | | веќе видена

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 339 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 319 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Веќе полека се приближуваме кон крајот на оваа година. Новата година симболизира и нов почеток, време кога непосакуваните работи треба да ги оставиме во ...
сите 146 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 103 | | | веќе видена

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ѝ верува на баба Перса. Суровиот живот во Волково е ситината која излегува на површина, вели Мицкоски ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АХВ: Граѓаните кои патуваат во Бугарија при враќање во Македонија да не носат храна од животинско потекло

Од:
До кого (е-маил):
Порака: