Груби и Локвенец утре ќе сведочат за настаните од 27 април


Во Основниот суд на Град Скопје за утре е закажано ново рочиште за настаните на 27 април кои се случија минатата година во Собрание. За овие настани на 33 лица им се суди за терористичко загрозување на уставниот поредок и за помагање. За утре како сведоци се најавени неколку лица, а меѓу нив се и претседателот на собраниската Комисија, Артан Груби и пратеникот Хари Локвенец, пренесува . До сега во оваа постапка беа сослушани министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, пратеникот Мухамед Зекири, премиерот Зоран Заев, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и уште неколкумина пратеници кои беа сведоци на настаните. На обвинителната клупа се Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, Љупчо Димовски, Јохан Тарчуловски, Митко Чавков, Митко Пешовски, Душко Лазаров, Горан Јошевски-Леви, Оливер Поповски, Оливер Радулов, Сашко Марковски, Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Елена Доцевска-Божиновска, Иван Цветановски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски-Бетмен, ...
| | веќе видена | слични

На денешното судење за 27 април уште еден сведок ги спомна вооружените групи на Албанци кои на 27-ми април биле подготвени на вооружена акција во Собранието. Овие групи беа спомнати повеќе пати во минатото, а последен во своето сведочење ги спомна пратеникот Мухамед Зекири од СДСМ. И професорот Мухиќ, кој денес сведочеше пред судот за настаните од 27-ми април, направи осврт на овие случувања: „Некој од пратениците Албанци кажа деа била во зачеток акција на група Албанци да преминат со оружје преку Вардар, но пратениците Албанци успеале тоа да го спречат“, изјави Мухиќ. Претходно и во емисијата „КОД“ емитувана на 01.04.2018 година беа објавени детали од сведочењето на Агим Нухиу на 10-ти ноември во основното јавно обвинителство, на само 17 дена пред апсењето на осомничените за тероризам. Во емисијата се соопштува дека Нухиу на 27-ми април имал информации за вооружени групи Албанци и екс-борци на УЧК кои сакале со оружје да тргнат во акција кон Собранието. Интересно и индикативно е што сеуште не се знае кои се ...
| | веќе видена | слични

Сирени на Брза помош одекнаа пред Кричниот суд, откако на еден од обвинетите во „27 април „ Мунир Пепиќ му се слоши, па наместо на судење заврши во болница. По овој настан, судијката Добрила Кацарска го прекина рочиштето. Кацарска останува да го води овој случај, иако претходно одбраната побараа нејзино изземање, но претседателот на Кривичен го одби барањето. Кацарска и на денешното рочиште најави маратонско продолжение во петок. Од четворицата сведоци кои требаа да сведочат, исказ даде пратеникот Ферид Мухиќ, кој сведочеше дека иако не видел, слушнал гласови како напаѓачите добивале наредби од еден команден центар. „Тоа беше гласот кој очекуваше известуваење и потоа даваше наредби што да се прави. Прашае: Какви наредби даваа? Во смисла отидете таму, видете таму, следете...“, вели Ферид Мухиќ- пратеник -сведок Пред Мухиќ сведочеше и Сашко Коцевски - службеник во Собранието задолжен за техничкиот дел. Според неговиот исказ, добил наредба од еден полицаец да ја напушти седницата и да ги исклучи камерите. Во ...
| | веќе видена | слични

По сведочењето на  претеникот Ферид Мухиќ и вработениот во Собранието  Сашко Коцевски рочиштето за настаните во Парламентот за 27ми април се одложи затоа што му се слоши на обвинетиот Мумир Пепиќ, по што со возило од итната помош беше пренесен во болница.   Прв сведочеше Коцевски кој во Собранието го регулира системот за електронско гласање. Тој детално ги опиша настаните на 27ми април минатата година и потенцираше дека е член на ВМРО ДПМНЕ. Раскажа дека тогашниот спикер Трајко Велјановски ја прекинал седницата во 18 часот, а слушнал како неколку пратеници од ВМРО ДПМНЕ меѓу себе зборуваат дека не смее да се избере нов претседател на Собранието. Коцевски и неговите колеги се криеле во техничката режија од каде што се вршат телевизиските преноси, а излегле надвор од објектот по два часа со помош на собраниското обезбедување. Тој посочи дека до 20ти март учествувал и на протестите За заедничка Македонија, на кои на мирен начин се протестирало против тиранската платформа .Втор сведочеше пратеникот Мухиќ, кој се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пепиќ падна во судница интервенираше Брза помош, рочиштето продолжува во петок Прекина денешното рочиште за случајот 27 април.. Обвинетиот Мунир Пепиќ падна во безсознание пред исказот на сведокот Курто Дудуш.. Интервенираше итната медицинска помош па по кратката пауза судијата Кацарска информираше дека расправата ќе прекине оти Пепиќ мора да го прегледа лекар интернист.. Прв на денешното рочиште сведочеше надлежниот за управување со електронскиот систем за гласање во законодавниот дом.. Според Сашко Коцевски, по завршувањето на седницата во 18 часот, од пратениците околу него слушнал како се говорело дека не треба да се дозволи гласање ако СДСМ се обиде да избере претседател.. Коцевски додаде оти добил наредба од полицаец да го исклучи собранискиот систем за гласање што претходно не било пракса.. Пред судот сведочеше и пратеникот Ферид Мухиќ.. Тој се сомнева дека Случувањата на 27 април лани се управувале од внатре во собранието.. во својот исказ пред судот рече дека по влегувањето на толпата во прес салата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

– Пред сослушувањето на третиот сведок Курто Дудуш, судењето за настаните на 27 април минатата година во Собрание на РМ е прекинато, бидејќи му се слоши на обвинетиот Мунир Пепиќ. Судијката Добрила Кацарска даде пауза од половина час, а интервенираше и итна медицинска помош. Претходно сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ. Тој на прашање на обвинителката Вилма Русковска рече дека на 27 април бил во галеријата на прес-салата во Собранието. Таму влегол меѓу последните и кога привршувале говорите на Зоран Заев и Талат Џафери видел дека влегуваат луѓе во Парламентот. Рече дека имало жестоки напади кон Заев и оти еден од луѓето кои влегле го погледнал и кон него фрлил топка од ногарка. - Почувствував дека можеби нема ништо против мене, но имаше енергија на непријателски став и тоа се чувствуваше во воздухот, рече Мухиќ. Тој посочи дека кога толпата се качила горе во галеријата, ја отворил вратата и на негово изненадување, како што рече, луѓето како да не го приметиле и продолжил да оди до галеријата над салата 4, ...
| | веќе видена | слични

Кривичниот суд Скопје 1 го прекина судењето на 33 обвинети за упадот во Собранието на 27 април 2017 година поради бидејќи на обвинетиот Мунир Пепиќ му се слоши по што мораше да интервенира и Брза помош. По разговорот со лекарите од Итната медицинска помош, судијката Добрила Кацарска рече дека расправата ќе се одложи затоа што Пепиќ треба да оди на интернистички преглед. Сослушувањето беше прекинато во моментот кога требаше да почне сведочењето третиот сведок, тогаш пратеник сега градоначалник на општина Шуто оризари, Курто Дудуш. Претходно денеска сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ. Тој на прашање на обвинителката Вилма Русковска рече дека на 27 април бил во галеријата на прес-салата во Собранието. Таму влегол меѓу последните и кога привршувале говорите на Зоран Заев и Талат Џафери видел дека влегуваат луѓе во Парламентот. Рече дека имало жестоки напади кон Заев и оти еден од луѓето кои влегле го погледнал и кон него фрлил топка од ногарка. – Почувствував дека можеби нема ништо против мене, но имаше енергија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Стравот никогаш не бил одлика на мојот карактер. Срамота би било на овие години да се плашам, но тој 27 април бев длабоко потресен и исплашен“, сведочеше пратеникот, професорот Ферид Мухиќ на своето сведочење за насилството во Собранието, пренесува Мкд.мк . Пратеникот Мухиќ раскажа дека според она што тој го видел во законодавниот дом, цел на нападите на толпата која влегла во Собранието бил лидерот на СДСМ, премиерот Заев Заев. Зборувајќи за случувањата, сведокот раскажа дека од комуникацијата која ја чул меѓу луѓето кои биле дел од толпата добил впечаток дека се работи за некаква команда или штаб. „Во еден миг дојде човек и праша што стана со Села. На ова од друг доби одговор дека Села е готов. Потоа пак праша ‘а останатите‘, на што му беше одговорено ‘ќе видиме‘. Очигледно е дека тука имаше некаква хиерархија“, сведочеше Мухиќ. Она што се случуваше во Собранието, сведокот рече дека го гледал од галеријата во прес-салата. Како најимпресивен детал Мухиќ го одвои делот во кој додека стоел на височина, на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев го одби барањето за изземање на судијката Добрила Кацарска од псотапката за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Кацарска на продолжението на рочиштето попладнево му го достави решението на адвокатот на пратеникот Јохан Тарчуловски, Антонио Апостолски, кој побара нејзино изземање бидејќи се сомнева дека таа е во роднински врски со некој од оштетените во предметот. По паузата што беше дадена поради барањето за изземање, судењето попладнево продолжи со сведочење на пратеникот Ферид Мухиќ. Претходно, за настаните од 27 април минатата година сведочеше Сашко Коцевски , вработен во Собранието задолжен за електронскиот систем, вклучување на микрофоните и на системот за гласање.
| | веќе видена | слични
3 копии

По разговорот со лекарите од Итната медицинска помош, судијката Добрила Кацарска рече дека расправата за настаните на 27 април минатата година во Собрание ќе се одложи, бидејќи обвинетиот Мунир Пепиќ треба да оди на интернист. Ново рочиште закажа за 21 септември. Пред сослушувањето на третиот сведок Курто Дудуш, судењето за настаните на 27 април минатата година во Собрание на РМ беше прекинато, бидејќи му се слоши на обвинетиот Мунир Пепиќ. Судијката Добрила Кацарска даде пауза од половина час, а интервенираше и Итна медицинска помош. На следното судско рочиште за настаните во Собранието на 27 април треба да сведочат Курто Дудуш, Душица Мрѓа, Агим Нухиу, Сашо Тасевски, Владимир Трајков… Претходно денеска сведочеше пратеникот Ферид Мухиќ. Тој на прашање на обвинителката Вилма Русковска рече дека на 27 април бил во галеријата на прес-салата во Собранието. Таму влегол меѓу последните и кога привршувале говорите на Зоран Заев и Талат Џафери видел дека влегуваат луѓе во Парламентот. Рече дека имало жестоки ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 223 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 270 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се ...
сите 242 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 86 | | | веќе видена

Германскиот голман Андреас Волф беше фантастичен во првиот период со девет интервенции од кои три од седум метри (два му одбрани на Хорват и еден на Карачиќ) и ...
сите 173 | | | веќе видена

Спортскиот директор на Севиља, Мончи беше бесен на дел од одлуките на судијата Мартинез Мунуера на денешниот дуел со Реал Мадрид, вели дека бил подготвен да ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груби и Локвенец утре ќе сведочат за настаните од 27 април

Од:
До кого (е-маил):
Порака: