Што му шепна Ѓоковиќ на Дел Потро по поразот на УС Опен?


Аргентинецот Хуан Мартин дел Порто откри што му шепна Новак Ѓоковиќ додека го тешеше по финалето на УС Опен . По натпреварот двајцата пријатели срдечно се поздравија, дел Потро искрено му честиташе на Ѓоковиќ за победата. Потоа, понесен од емоциите тој со насолзени очи седеше на клупата за време на почетокот на доделувањето на пехарите кога Ѓоковиќ му пријде и го прегрна. Тогаш новинарите кои го доловија емотивниот момент се прашуваа што му шепна Ѓоковиќ на дел Потро. Сега славниот тенисер, кој успеа да се врати на терен по многуте повреди, откри за што станува збор. „Ноле ми кажа дека се восхитува на начинот на кој сум се вратил по сè што ми се случи“, изјави дел Потро.
| | веќе видена | слични
2 копии

Светскиот број 1, Рафаел Надал, потврди дека нема да учествува на азиските АТП-есенски турнири во обид да закрепне од повредата на коленото што ја доби на САД опен, одлука по која Новак Ѓоковиќ е многу блиску на крајот на годината да го освои првото место на АТП-листата. Надал се повлече во полуфиналето на Флешинг Медоуз против Хуан Мартин дел Потро по што изјави дека се работи за тендинитис на десното колено и сега нема да игра на турнирите во Пекинг и Шангај. „Морав да се повлечам од Њујорк и по советувањето со лекарите во Барселона, решивме да не учествуваме на азиската турнеја. Проблемите со коленото не се нови за мене“, напиша Надал на „Твитер“. Шпанецот има 8.760 поени на врвот на АТП-листата, 1.860 пред Роџер Федерер и 2.315 пред Ѓоковиќ. Бидејќи Швајцарецот има редуциран календар (лани играше само во Шангај, Базел и на АТП-финалето), Ѓоковиќ станува нов фаворит за првото место. Текстот Надал ги пропушта азиските турнири, Ѓоковиќ блиску до првото место е превземен од МАКФАКС .
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал соопшти дека поради повреда на коленото нема да настапи на двата силни турнири во Кина следниот месец, па Новак Ѓоковиќ би можел многу наскоро да стане новиот број 1.Откако го предаде полуфиналето на УС Опен против Хуан Мартин Дел Потро, Рафаел Надал денеска откри дека ќе направи пауза со цел да ја санира повредата на коленото.Шпанецот нема да настапи на „Кина Опен“ во Пекинг, како и на АТП мастерсот во Шангај. Планот е тој да се врати на АТП мастерсот во Париз кој започнува кон крајот на октомври.Поради тоа што ќе ја прескокне турнеата во Кина, Рафаел Надал ќе загуби 1.100 бодови и се отвара можност за Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ да се вратат на врвот на АТП листата.Шансата е голема особено за Ноле, со оглед на тоа дека Србинот минатата година ги пропушти овие два турнири.
| | веќе видена | слични

Во овој момент најдобриот тенисер во светот Рафаел Надал поради повреда го откажа настапот на претстојните турнири во Пекинг и Шангај, што значи дека ќе изгуби 1.100 бодови. До крајот на годината Надал брани вкупно 1280 бодови (Пекинг 500, Шангај 600, Париз 180, Завршни 0), додека Новак Ѓоковиќ практично нема што да изгуби бидејќи не брани ниту еден бод. Поради тоа многу лесно српскиот тенисер би можел да се врати на АТП листата ако настапи на споменатите турнири во Кина. Ѓоковиќ се уште не се пријавил за турнирот во Пекинг, кој е од серијата 500. На неговата официјална страна стои дека ќе учествува на Мастерсите во Шангај и Париз. Меѓутоа не би било изненадување доколку Србинот ги промени првобитните планови и да се пријави и за Пекинг. Во овој момент Ѓоковиќ се наоѓа на третата позиција на АТП листата со 6.4445 бодови, а пред него се Федерер со 6.900 и Надал со 7.600. Доколку Ѓоковиќ ги освои двата турнири во Кина би се вратил на првото место. Треба да се истакне дека Роџер Федерер до крајот на сезоната ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал на непосакуван начин го заврши својот настап на грен слем турнирот во Њујорк, откако мораше да го предаде својот полуфинален дуел со Хуан Мартин Дел Потро поради силни болки во десното колено. Шпанскиот тенисер беше крајно разочаран по споменатиот меч бидејќи повторно се соочи со својот најголем проблем во кариерата, а сега поради истиот одлучи да ја прескокне и цела тениска турнеја која следи во Азија. Поради болките во проблематичното колено, Надал одлучи да направи пауза во наредниот период, поради што ќе ги прескокне турнирите во Пекинг и оној во Шангај кој е од Мастерс серијата 1000. – Овој понеделник бев во Барселона и со докторите го прегледавме моето колено. Болките во коленото не се ништо ново и нема ништо посериозно. Заедно со лекарскиот тим, одлучивме дека ќе биде најдобро да одморам, порради што ќе ја пропуштам азиската турнеја, – се вели во соопштението на Надал.
| | веќе видена | слични
2 копии

Роџер Федерер, според многумина најдобриот тенисер на сите времиња, смета дека Новак Ѓоковиќ може уште повеќе да ја унапреди својата игра. Швајцарецот, дополнил, дека српскиот тенисер се уште не е на нивото од пред неколку сезони, кога бил непобедлив. Федерер и Ѓоковиќ, се наоѓаат во Чикаго, каде од 21. до 23.септември ќе настапат на второто издание на „Лејвер купот“. Швајцарецот и Србинот се во тимот Европа. Последниот меѓусебен меч овие двајца го имаа пред еден месец, кога Ѓоковиќ победи 6:4, 6:4 на мастерсот во Синсинати. „Од Новак можеме да очекуваме уште многу работи. Во овој момент не го игра својот најдобар тенис. Мислам дека му уште малку му недостига за да го достигне нивото од пред неколку години кога играше најдобар тенис и кога буквално беше непобедлив“, рекол, Федерер. Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ досега имаат одиграно 46 меча, а Србинот има две победи повеќе (22:24).
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ трет пат во кариерата ја освои титулата на Ју-Ес Опен. Во финалето, српскиот тенисер го победи Аргентинецот, Хуан Мартин дел Потро, со 3:0 (6:3, 7:6, 6:3). Ѓоковиќ со победата што му ја донесе 14.гренд слем титулата во кариерата се искачи на третото место на АТП листата. Дуелот на најголемиот тениски стадион во светот, се одигра пред 24.000 гледачи, кои во најголем дел навиваа за Дел Потро. Србинот неколку пати, во текот на мечот, жестоко реагираше кон публиката, но успеа да се избори со тој притисок, особено во осмиот гем од вториот сет, кој траеше 20 минути и потоа во тај-брејкот на тој сет, кога од 1:3 успеа да го освои сетот со 7:4. A bit nervous Novak? #USOpen (GIF @ashishtvslams pic.twitter.com/KGJMu2kAhs — We Are Tennis (@WeAreTennis) September 9, 2018 Првиот сет го реши еден брејк, кој го направи Ѓоковиќ во осмиот гем кога од 40:0 успеа да дојде до брејк, а еден брејк беше клучен и во третиот сет, иако Ѓиковиќ направи брејк, а Дел Потро возврати со ри-брејк, сепак Србинот до крајот уште ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ од денес се врати меѓу најдобрите тројца на АТП листата. Србинот, во однос на претходната листа напредуваше за три позиции. Ѓоковиќ, изминатата ноќ трет пат го освои Ју-Ес Опен, со победата над Хуан Мартин дел Потро 6:3, 7:6, 6:3. Ѓоковиќ, на листата ги скокна Дел Потро и Александар Зверев. Тој има 6.445 бода, само 445 бода помалку од Роџер Федерер, кој се наоѓа на второто место, додека светскиот број 1, Рафаел Надал им 2.315 бода повеќе од српскиот тенисер. Ѓоковиќ со одличните резултати во последните два месеци (титулите во Вимблдон, Синсинати и Ју-Ес Опен) може на крајот сезоната да стигне и до првото место. До крајот на сезоната, од големите турнири, треба да се одиграат мастерсите во Шангај и Париз, турнирот од серијата 500 во Пекинг и завршниот мастерс во Лондон, што значи дека во игра се уште 4.000 бода. АТП, Топ 10: 1. Рафаел Надал (Шпанија) – 8.760 бода 2. Роџер Федерер (Швајцарија) – 6.900 3. Новак Ѓоковиќ (Србија) – 6.445 4. Хуан Мартин дел Потор (Аргентина) – 5.980 5. Александар ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ ја освои својата трета титула на Ју-Ес опен, откако рано утрово во исклучително позитивен меч за него, не му даде никаква шанса на Хуан Мартин Дел Потро над кого славеше со 3:0 во сетови. Србинот вечно ќе ја памети оваа ноќ во Њујорк поради тоа што го потврди своето враќање во врвна форма, но и поради фактот што се израмни со легендарниот Пит Сампрас кој инаку е негов идол од детството. Новак не го криеше огромното задоволство по освојувањето на 14-та грен слем титула (толку има и Сампрас), но покрај тоа што имаше време за својот бокс со кого ја прослави победата, покажа огромна класа и со потегот кој го имаше кон својот добар пријател кој му беше ривал во финалето. Делпо не можеше да ги скрие солзите поради поразот во своето второ грен слем финале во кариерата, а Новак во стил на голем џентлмен му пријде пред церемонијата и го утеши со прегратка и пријателски зборови. Champions ❤️ #USOpen @DjokerNole @delpotrojuan pic.twitter.com/mn1dD0lQTv — Tennis TV (@TennisTV) September 9, 2018
| | веќе видена | слични
4 копии

Базел, 18. септември 2018 (ИНПРЕС) – Швајцарскиот тенисер Роже Федерер, иако досега играл 46 пати против Новак Ѓоковиќ, смета дека ривалството со најдобриот српски тенисер секогаш било во сенка на Шпанецот Рафаел Надал, против кого има одиграно осум натпревари помалку. – Моето ривалство со Ѓоковиќ секогаш беше засенето од ривалството кое го имав со Рафаел Надал. Со Новак најчесто играв во полуфиналните натпревари, а потоа малку се повлеков и тие двајца ги презедоа првите две места. Но, сепак одигравме неколку одлични натпревари- истакна Федерер. Целиот текст прочитајте го ТУКА.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска во ОЈО треба да биде донесена третата осомничена во случјаот Рекет. Катица Јанева e повикана по Бојан Јовановски кој вчера молчеше со барање дека прво ...
сите 309 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 135 | | | веќе видена

Уште една рунда разговори за законот за обвинителство меѓу власта и опозицијата заврши без напредок. Половина час по почетокот на состанокот, владини и тимови ...
сите 294 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 267 | | | веќе видена

Анализа: Регионот доцни во отворањето фронт против дезинформациите Македонија е фактички првата земја во регионот во која власта отвора институционален фронт ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што му шепна Ѓоковиќ на Дел Потро по поразот на УС Опен?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: