Она што ми го шепна нема да му го заборавам: Ѓоковиќ го утеши расплаканиот Дел Потро (ВИДЕО)


По поразот во финалето на Ју-Ес Опен, аргентинскиот тенисер Хуан Мартин Дел Потро неутешно заплака на својата столица, баш кога сите светла се угаснаа, а церемонијата за доделување на пехарите се подготвуваше. Кога го виде како плаче, Новак Ѓоковиќ му пријде на својот противник, но и голем пријател, и се обиде да го утеши. ¡MOMENTO EMOTIVO! Del Potro lloraba, solo en su silla, hasta que apareció el campeón del #USOpen , Novak Djokovic para consolarlo. #USOpen2018 #DjokoVsDelpo
| | веќе видена | слични
2 копии

Роџер Федерер, според многумина најдобриот тенисер на сите времиња, смета дека Новак Ѓоковиќ може уште повеќе да ја унапреди својата игра. Швајцарецот, дополнил, дека српскиот тенисер се уште не е на нивото од пред неколку сезони, кога бил непобедлив. Федерер и Ѓоковиќ, се наоѓаат во Чикаго, каде од 21. до 23.септември ќе настапат на второто издание на „Лејвер купот“. Швајцарецот и Србинот се во тимот Европа. Последниот меѓусебен меч овие двајца го имаа пред еден месец, кога Ѓоковиќ победи 6:4, 6:4 на мастерсот во Синсинати. „Од Новак можеме да очекуваме уште многу работи. Во овој момент не го игра својот најдобар тенис. Мислам дека му уште малку му недостига за да го достигне нивото од пред неколку години кога играше најдобар тенис и кога буквално беше непобедлив“, рекол, Федерер. Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ досега имаат одиграно 46 меча, а Србинот има две победи повеќе (22:24).
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ трет пат во кариерата ја освои титулата на Ју-Ес Опен. Во финалето, српскиот тенисер го победи Аргентинецот, Хуан Мартин дел Потро, со 3:0 (6:3, 7:6, 6:3). Ѓоковиќ со победата што му ја донесе 14.гренд слем титулата во кариерата се искачи на третото место на АТП листата. Дуелот на најголемиот тениски стадион во светот, се одигра пред 24.000 гледачи, кои во најголем дел навиваа за Дел Потро. Србинот неколку пати, во текот на мечот, жестоко реагираше кон публиката, но успеа да се избори со тој притисок, особено во осмиот гем од вториот сет, кој траеше 20 минути и потоа во тај-брејкот на тој сет, кога од 1:3 успеа да го освои сетот со 7:4. A bit nervous Novak? #USOpen (GIF @ashishtvslams pic.twitter.com/KGJMu2kAhs — We Are Tennis (@WeAreTennis) September 9, 2018 Првиот сет го реши еден брејк, кој го направи Ѓоковиќ во осмиот гем кога од 40:0 успеа да дојде до брејк, а еден брејк беше клучен и во третиот сет, иако Ѓиковиќ направи брејк, а Дел Потро возврати со ри-брејк, сепак Србинот до крајот уште ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ од денес се врати меѓу најдобрите тројца на АТП листата. Србинот, во однос на претходната листа напредуваше за три позиции. Ѓоковиќ, изминатата ноќ трет пат го освои Ју-Ес Опен, со победата над Хуан Мартин дел Потро 6:3, 7:6, 6:3. Ѓоковиќ, на листата ги скокна Дел Потро и Александар Зверев. Тој има 6.445 бода, само 445 бода помалку од Роџер Федерер, кој се наоѓа на второто место, додека светскиот број 1, Рафаел Надал им 2.315 бода повеќе од српскиот тенисер. Ѓоковиќ со одличните резултати во последните два месеци (титулите во Вимблдон, Синсинати и Ју-Ес Опен) може на крајот сезоната да стигне и до првото место. До крајот на сезоната, од големите турнири, треба да се одиграат мастерсите во Шангај и Париз, турнирот од серијата 500 во Пекинг и завршниот мастерс во Лондон, што значи дека во игра се уште 4.000 бода. АТП, Топ 10: 1. Рафаел Надал (Шпанија) – 8.760 бода 2. Роџер Федерер (Швајцарија) – 6.900 3. Новак Ѓоковиќ (Србија) – 6.445 4. Хуан Мартин дел Потор (Аргентина) – 5.980 5. Александар ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ ја освои својата трета титула на Ју-Ес опен, откако рано утрово во исклучително позитивен меч за него, не му даде никаква шанса на Хуан Мартин Дел Потро над кого славеше со 3:0 во сетови. Србинот вечно ќе ја памети оваа ноќ во Њујорк поради тоа што го потврди своето враќање во врвна форма, но и поради фактот што се израмни со легендарниот Пит Сампрас кој инаку е негов идол од детството. Новак не го криеше огромното задоволство по освојувањето на 14-та грен слем титула (толку има и Сампрас), но покрај тоа што имаше време за својот бокс со кого ја прослави победата, покажа огромна класа и со потегот кој го имаше кон својот добар пријател кој му беше ривал во финалето. Делпо не можеше да ги скрие солзите поради поразот во своето второ грен слем финале во кариерата, а Новак во стил на голем џентлмен му пријде пред церемонијата и го утеши со прегратка и пријателски зборови. Champions ❤️ #USOpen @DjokerNole @delpotrojuan pic.twitter.com/mn1dD0lQTv — Tennis TV (@TennisTV) September 9, 2018
| | веќе видена | слични
8 копии

Базел, 18. септември 2018 (ИНПРЕС) – Швајцарскиот тенисер Роже Федерер, иако досега играл 46 пати против Новак Ѓоковиќ, смета дека ривалството со најдобриот српски тенисер секогаш било во сенка на Шпанецот Рафаел Надал, против кого има одиграно осум натпревари помалку. – Моето ривалство со Ѓоковиќ секогаш беше засенето од ривалството кое го имав со Рафаел Надал. Со Новак најчесто играв во полуфиналните натпревари, а потоа малку се повлеков и тие двајца ги презедоа првите две места. Но, сепак одигравме неколку одлични натпревари- истакна Федерер. Целиот текст прочитајте го ТУКА.
| | веќе видена | слични
2 копии

Роџер Федерер вели дека нема проблем со тоа што дел од неговите тениски рекорди ќе бидат срушени во иднина, но додава дека навистина не би сакал да се појави тенисер што ќе игра со ист стил како него. „Секогаш ќе има добри тенисери во иднина, тенисери што ќе имаат сличен приод кон тенисот како мене. Но, се надевам дека никој нема да ме копира бидејќи тоа не е убаво и не треба да копираш никого. Верувам дека е потребно да имаш сопствен природен стил, да не се преправаш дека си некој друг. Секако, ќе го следам тенисот и кога нема да играм бидејќи за мене тоа е голем спорт со големи личности. Те го следат секој чекор на ТВ и не можеш да се криеш кој си. Тенисот секогаш ќе биде многу добар спорт“, вели Федерер. Швајцарецот исто така смета дека сега неговиот препознатлив бекхенд е поинаков отколку во минатото. „Мислам дека сега имам многу помоќен бекхенд. Секогаш сум играл добро бекхенд, но сега со поголем рекет сум подобар. Секако, има подобри и полоши денови“, додава Федерер. Текстот Федерер: Се надевам дека ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ се врати во препознатливата форма со која доминираше во светскиот тенис и тоа го потврди со двете титули во низа кои ги освои на Вимблдон и Ју-Ес опен, успех кој сега одлучи да го искоментира и најголемиот грен слем шампион на сите времиња, Рожер Федерер. Швајцарскиот маестро имаше многу епски дуели со Новак во изминатите десетина години и последен пат играа пред еден месец во Синсинати каде Србинот победи со 2:0, но сепак она што секогаш ќе има посебно место во главата на Федерер се пресметките со Рафаел Надал. – Моето ривалство со Ѓоковиќ секогаш е некако во сенка на ривалитетот кој го имав со Рафа Надал во претходните години. Во тие моменти, со Ѓоковиќ играв во полуфиналињата, а потоа дојде нивното време, тие двајца ги преземаа првото и второто место. И после тоа се сретнувавме во полуфиналињата, имавме и неколку феноменални финалиња. Се сеќавам на феноменалното финале на Ју-Ес опен, но и она на Вимблдон. Секако и на полуфиналето на Ролан Гарос кога Ѓоковиќ имаше неверојатна серија на ...
| | веќе видена | слични

На скорешниот US Open 20-годишната Наоми Осака стана првата тенисерка и тенисер воопшто во историјата на Јапонија кој освоил Гренд Слем. Веднаш по сензационалната победа над апссолутната фаворитка Серена Вилијамс, се појавија вест за тоа како Наоми ќе го материјализира големиот тениски успех. Веќе во понеделникот станало јасно дека нејзиниот нов договор со adidas ќе биде најголемиот во историјата на женскиот тенис - 8,5 милиони долари годишно! Колку за споредба: На крајот од минатата година adidas не се согласил да и плаќа 2 милиони долари на првата рекетка на светот, Романката Симона Халеп (таа сега има договор со Nike вреден 1,7 долари годишно). А во четвртокот Наоми станала заштитно лице на автомобилскиот гигант Nissan: договорот е потпишан на 3 години а финансиската страна не е соопштена. *** За да оцениме каква перспектива и се отвора на ултра-талентираната Наоми Осака која веќе неколку години живее со родителите во САД, доволно е да се погледне финансискиот успех на Јапонецот Кеи Нишикори. Нишикори ...
| | веќе видена | слични

Роџер Федерер несомнено ќе биде забележан како еден од најдобрите, ако не и најдобриот тенисер во историјата, и пред крајот на својата кариера, тој открива кои му биле најважните моменти во 20-годишната кариера во која освои 98 титули, од кои 20 на гренд слем турнирите. Кога беше запрашан кој му е моментот во кариерата на кој најмногу ќе се сеќава, 37-годишниот Швајцарец вели дека тоа е февруари 2004, првпат кога се искачи на првото место на АТП листата. „Можеби го кажав тоа милион пати, но тоа е вистина. За мене врвот е тоа – кога победив на Вимблдон и станав светски број 1. Кога си број 1 тоа значи дека си имал постојана година, си победувал секоја недела. Тоа е вистинско остварување покрај Вимблдон, бидејќи таму победија сите мои тениски херои“, вели Федерер. Уште едно големо остварување на Федерер беше поминувањето на рекордот на Пит Сампрас од 14 гренд слем титули, но Швајцарецот не сака да се споредува со другите легенди. „Кога го направив тоа беше големо, а не да останам рекордер секогаш. Само момент ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 357 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 219 | | | веќе видена

Зоран Заев бил и премиер и обвинител и врховен судија, обвини Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, кој објави аудио снимка, за која тврди дека датира од мај ...
сите 147 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 135 | | | веќе видена

На 21.02.2020 во 16,23 часот на ул.„Сава Ковачевиќ“ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице ...
сите 259 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Она што ми го шепна нема да му го заборавам: Ѓоковиќ го утеши расплаканиот Дел Потро (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: