Аудио-визуелен перформанс на Lakker во Музеј на град Скопје

2 копии

Desonanz Festival во соработка со Audiobahn, Epicentar и Музеј на Град Скопје го претставува првиот настан од серијата мултимедијални концерти и инсталации, отворени за ограничена публика во живо и пренесувани на Audiobahn стримот. Целта е креативно истражување на сите интересни, несекојдневни и визуелно импресивни локации кои нашиот град може да ги понуди, како и нивна визуелна и музичка (ре)интерпретација низ уметноста на врвни артисти од областа на електронската и електроакустичната музика. „За првиот настан од овој серијал решивме да се вратиме далеку во минатото и да емитуваме од историскиот дом на Големата Мајка – халата на етнолошката поставка на Музејот на Град Скопје, длабоко во утробата на Старата Железничка Станица надополнето со клубска забава во Epicentar за затворање на вечерта“, велат организаторите. Нов живот на древните артефакти ќе даде музиката на Lakker (R&S Records, Stroboscopic Artefact, Blueprint), кои ексклузивно во Скопје за овој настан ќе ја претстават најновата итерација на нивниот ...
| | веќе видена | слични

„Десонанц фестивал“ во соработка со Audiobahn, Epicentar и Музејот на град Скопје го претставува првиот настан од серијата мултимедијални концерти и инсталации отворени за ограничена публика во живо и пренесувани на Audiobahn-стримот. Целта е креативно истражување на сите интересни, несекојдневни и визуелно-импресивни локации што нашиот град може да ги понуди, како и нивна визуелна и музичка (ре)интерпретација низ уметноста на врвни артисти од областа на електронската и електроакустичната музика. „За првиот настан од овој серијал решивме да се вратиме далеку во минатото и да емитуваме од историскиот дом на Големата Мајка – халата на етнолошката поставка на Музејот на град Скопје, длабоко во утробата на Старата железничка станица, надополнето со клупска забава во ‘Епицентар’ за затворање на вечерта“, велат организаторите. Нов живот на древните артефакти ќе даде музиката на Lakker (R&S Records, Stroboscopic Artefact, Blueprint), кои ексклузивно во Скопје за овој настан ќе ја претстават најновата итерација на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

По средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон во Париз, српскиот претседател Александар Вучиќ одговарајќи на новинарски прашања рече дека очекува ...
сите 468 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Приватниот сектор е важен генератор за економски раст и затоа Владата останува посветена на креирање на соодветни политики како одговор на клучните предизвици ...
сите 134 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

Во главниот град на Боливија, Сукре, избија судири откако опозициската лидерка во Сенатот, Жанин Анес, се прогласи за привремена претседателка на земјата, по ...
сите 220 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е се што имаме“ од ...
сите 276 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аудио-визуелен перформанс на Lakker во Музеј на град Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: