Бројот на загинати во автобуската несреќа во Индија се искачи на 55 лица


Бројот на лица загинати во сообраќајна несреќа што се случи денеска во јужна Индија се искачи на 55 лица, а повеќе луѓе се повредени. Несреќата во која автобус што превезувал верници од индиски храм излетал од патот во бездна на југот од Индија е една од најлошите несреќи оваа година, велат властите. Возачот изгубил контрола над возилото додека се обидувал да избегне друг автобус, изјави локален претставник, кој се претставил како Нарендар. Автобусот, кој припаѓа на државната транспортна мрежа во државата Теленгани, се враќал од храм што се наоѓал на врвот на ридот во областа Џагтал, на 190 километри од Хајдерабад, главниот град на таа индиска држава, изјави локален официјален претставник.
| | веќе видена | слични

Најмалку 20 се загинати и 20 други се повредени во судир на автобус и цистерна во централен Иран, соопштија официјални претставници. Несреќата се случи доцна вечерта на 17 септември на автопатот меѓу градовите Кашан и Натанц, околу 200 километри јужно од главниот град Техеран. „Цистерната се повлече настрана, удирајќи го автобусот предизвика експлозија и оган“, изјави командантот на сообраќајната полиција, генерал Мохамад – Хосеин Хамиди. Автобусот носел патници од Техеран во градот Керман, на југоистокот на земјата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 21 лице загинаа кога еден автобус се преврте по судир со цистерна во Иран, соопштија иранските медиуми.Иранската телевизија објави дека 20 лица се повредени во несреќата и се префрлени во локални болници, а меѓу нив и две жени и две деца.Во сообраќајните несреќи во Иран годишно гинат околу 17 000 луѓе, поради што Иран има еден од најлошите биланси во безбедноста на сообраќајот во светот, според АП.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 22 лица се повредени кога возач на автобус изгубил контрола на автопат во Русија и влетал меѓу дрвја. Повредените биле пренесени во болница, наведе ТАСС повикувајќи се на извор од прес-службата на главниот регионален директор на руското министерство за внатрешни работи. Во автобусот во моментот на несреќата се превезувале околу 40 лица.
| | веќе видена | слични

Најмалку 22 лица се повредени, кога возачот на автобусот изгубил контрола на автопатот во Краснодарскиот крај во Русија и се удрил во дрвјата. Сите повредени се пренесени во болницa, наведува ТАС, повикувајќи се на извор од прес службата на главниот регионален директор на руското Министерство за внатрешни работи. Како што наведува извор на руската агенција, синоќа околу 22.30 часот возачот на авотбусот, кој одел од Анапа до Јарослав, изгубил контрола на автопатот и излетал меѓу дрвјата. Во автобусот, за време на несреќата имало 40 луѓе.
| | веќе видена | слични
2 копии

Автобус со босански ученици се судри со камион во Италија, возачот загина на лице место Автобус кој пренесувал средношколци од Сараево се судри со камион утрово во Италија. Во несреќата еден од возачите на автобусот загинал на лице место, додека 22 деца се повредени. За време на судирот во автобусот се наоѓале 36 деца, а полицијата ја утврдува причината за трагедијата. Повеќе детали најавуваат регионалните медиуми во текот на денот.
| | веќе видена | слични

Автобус кој превезувал средношколци од источно Сараево, БиХ, се судрил утринава со камион во Италија, а во несреќата еден од возачите на автобусот загинал, додека 22 деца се повредени. До судир дошло во околината Бреше, а еден од возачите загинал на лице место. Во судирот меѓу камионот и автобусот, во кој децата од Средношколскиот центар „Источна илиџа“ отпатувале на екскурзија Италија-Франција-Шпанија, загинал совозачот, а 22 деца се повредени. Во автобусот имало вкупно 36 деца. Полицијата врши увид на лице место.
| | веќе видена | слични
4 копии

Автобус со средношколци од БиХ се судри во петокот наутро со камион во Италија, при што загина еден од возачите на автобусот, додека најмалку 16 деца беа повредени. Станува збор за средношколци од Источно Сараево, кои се враќале од екскурзија во Шпанија. Во автобусот во моментот на несреќата имало 36 деца. Несреќата се случила во близина на Бреша, при што еден од возачите на автобусот почина на самото место. Италијанските медиуми известуваат дека несреќата се случила на автопатот А21 Торино – Бреша, кој е затворен за сообраќај.
| | веќе видена | слични

Трагичната несреќа се случила на автопатот А21 на делницата Торино – Бреша. На дел од патот кон Бреша автобусот полн со ученици удрил во товарно возило. Несреќата се случила во 6 часот наутро, возачот на автобусот загинал на лице место. Според локалните медиуми во несреќата се повредени 12 патници, порталот „ Eco of Bergamo“ пренесува дека се повредени 36 лица. Автобусот инаку превезувал на екскурзија средношколци од источно Сараево. Повредените ученици се пренесени во болница во Бреша.
| | веќе видена | слични

Најмалку 20 лица загинаа откако камион падна во река поради дефект на кочницата, во централен Малиј, соопшти денеска владата на африканската земја. Несреќата се случила во регионот Мопти, пренесува Ројтерс. Во соопштението на Владата се навеува дека спасувачките екипи успеале да спасат63 лица. Според првите резултати на истрагата, причина за несреќата е откажувае на кочниците. At least 20 killed in Mali after truck falls into river — NewsDayFeeds (@NewsDayFeed)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Финансиската ситуација ќе ви се поправи над вашите очекувања. Ако сте студент можно е денес да решите еден голем проблем во врска со ...
сите 137 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бројот на загинати во автобуската несреќа во Индија се искачи на 55 лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: