Заев: ЕУ ќе ни донесе и вистински европски вредности


2 копии

Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука. Ова е шанса што не се пропушта. Нашиот народ знае колку е историски важно оваа шанса да не смееме да ја пропуштиме, порача вчера вечерта Зоран Заев на трибина во Кратово организирана од коалицијата „За Европска Македонија“ за претстојниот референдум. На граѓаните од Кратово им порача дека преку нив ќе допре гласот до оние сограѓани кои прават калкулации дали ако не излезат ќе ја закочат иднината на Македонија. – Ова е моја, ваша, нивна Македонија. Немаме повеќе причини, аргуементи, план Б ниту план Ц на кои можеме да се надеваме – рече во тој контекст Заев. Потсети дека 27 години Македонија е со трајни определби за НАТО и ЕУ. – Тоа го знаат сите кои сакаат да имаат мир, стабилност, безбедност да бидат членки на НАТО. Еве уште малку сме блиску до полноправното членство на НАТО и конечно да ги отвориме поглавјата во преговорите со Европската унија – рече Заев. Додаде дека „поучени од минатото, донесовме крупни одлуки со што ја обединивме Македонија на ...
| | веќе видена | слични

„Уживаме во честа штои се падна на оваа генерација, конечно Македонија да ја ставиме на шини и да киниса веќе еднаш. Затоа ова е историско време. Овде сме обединети сите. Пред се независни интелектуалци, зад ова движење стојат стопански комори, спортисти, синдикати, стојат деловните единици во Македонија, поради тоа што отвораат големи пазари. Граѓанските здруженија исто така се вклучија, политички субјекти, освен неколку, затоа што ова е прашање за кое вреди да се обединиме“, рече премиерот Заев во Пробиштип. „Нашата одлука на 30 септември секако ќе влијае на нашата иднина. Затоа можеме да избереме да бидеме горди, среќни и достоинствени и да ставиме тула во изградбата на иднината на Македонија“, рече во своето обраќање премиерот Заев. Видео: https://bit.ly/2OCcFaG
| | веќе видена | слични
2 копии

Заев од Пробиштип: На референдумот да ја осигураме и обезбедиме независна Македонија Референдумот на 30 септември е важен како оној од 1991 година за да ја осигураме и обезбедиме Македонија. Да ја качиме на шините и да тргне конечно по 27 години. Ова го порача премиерот Зоран Заев вечерва на трибина организирана од коалицијата „Излези ЗА европска Македонија“ во Пробиштип на која рече дека ова е историско време и историска одлука и оти околку ова прашање вреди да се обединиме. – Отворивме душа, споделуваме она што е вистината. Зборуваме со нашиот народ и нема делби и поделби затоа што е историски момент и неповторлива шанса која треба да ја зграпчиме. Дефинитивно се работи за нашта татковина и за нашите деца. И затоа сме исправени пред вакво историско време и уживаме во честа што се падна на оваа генерација конечно Македонија да ја ставиме на шини и да киниса, рече премиерот. Истакнувајќи дека народот мора да ги знае сите детали за да донесе исправна одлука рече дека нашата одлука на 30 септември ќе влијае ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Соопштение на СДСМ: Ширењето невистини за македонско грчкиот договор ВМРО-ДПМНЕ треба да го замени со силна, јасна и недвосмислена поддршка за членството на Македонија во ЕУ и НАТО, со повик до членството, да се вклучат во процесите и да излезат на престојниот реферндум за македонската иднина. Договорот го зајакнува и го гарантира македонскскиот идентитет, обезбедува признавање од целиот свет. Според членот 7 од Договорот, еднаш засекогаш е загарантиран македонскиот идентитет, отсликан преку нашата територија, народ, јазик, историја и културно наследство. Македонски јазик, Македонци, Македонка, македонско оро, еднаш-засекогаш. При јавно достапен Договор тенденциозни искривувања на вистината не минуваат. Не се точни тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ, со договорот не се брише ништо, ниту Крушевската Република, ниту АСНОМ. Напротив, со Договорот се потврдува и зацврстува историскиот континуитет на државата. Со влезот во НАТО трајно се обезбедува и територијалниот интегритет, а со влезот во ЕУ, македонскиот јазик станува ...
| | веќе видена | слични

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните поколенија, време е да одлучиме.
| | веќе видена | слични

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди иднината на нашата татковина, на сите наши граѓани! #ИзлезиЗА
| | веќе видена | слични

„Со НАТО, почитувани граѓани, добиваме траен мир, безбедност, слобода, стабилност, сигурност. Да не ве потсетувам на мајките што губеа деца на бојните полиња. И во НОБ и во конфликтот паднаа човечки животи. Треба да знаат сите мајки и татковци – со НАТО добиваме траен мир. Никогаш повеќе војна во Македонија. Тоа е огромна придобивка, мирно да спиеме. Нашите деца и внуци никогаш повеќе во војна затоа што членот 5 од НАТО вели ако една земја членка е нападната, тоа значи дека сите земји на НАТО се нападнати“, порача претседателот на Владата на Република Македонија и претседател на СДСМ, Зоран Заев, на граѓанската трибина на коалицијата „Заедно за европска Македонија“ во Струга. Тој рече дека силно верува во нашиот европски народ кој секогаш носел храбри историски одлуки, како што е и референдумската одлука на 30 септември, со која се испишува новата современа историја на нашата земја. „Денеска дојде секретарот за одбрана на САД, Матис, и тоа ни го кажува. 29 земји членки на НАТО ќе ве штитат вас како 30-та ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Заев од Охрид: Ова е најважниот глас во историјата на нашиот народ, македонскиот јазик ќе биде официјален јазик во Унија со 500 милиони луѓе! -Овде, крај езерото, повеќе од 3.500 ученици се описмениле на Свети-климентовиот универзитет за потоа да патуваат низ Европа и да го шират словото и знаењето стекнато тука. Охрид бил голем центар на писменоста, културата и византиската уметност со векови. Ако е тоа така, кажете ми тогаш дали има поголем влог за одбрана на нашиот идентитет, од фактот што со нашата интеграција во ЕУ, македонскиот јазик ќе стане официјален јазик на ЕУ! Соопштение за јавност: https://bit.ly/2xolo8S Видео: https://bit.ly/2xtPqYZ
| | веќе видена | слични

-Овде, крај езерото, повеќе од 3.500 ученици се описмениле на Свети-климентовиот универзитет за потоа да патуваат низ Европа и да го шират словото и знаењето стекнато тука. Охрид бил голем центар на писменоста, културата и византиската уметност со векови. Ако е тоа така, кажете ми тогаш дали има поголем влог за одбрана на нашиот идентитет, од фактот што со нашата интеграција во ЕУ, македонскиот јазик ќе стане официјален јазик на ЕУ! Дали добро ме чувте? Македонскиот јазик ќе е официјален јазик во Унија на нации којашто брои петстотини милиони луѓе, рече премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, на митингот синоќа во Охрид. -Дојдов тука, во Охрид за да ве повикам сите вас, сите прогресивни сили во државата, а тоа се пред и над се граѓаните, граѓаните Македонци, Албанци, Турци, Срби, Роми, Бошњаци, Власи, Еѓипќани... сите! Ќе се одважиме во новиот историски момент што ги повикува нашите генерации и ќе гласаме За европска Македонија! Oвој историски момент ги повикува и членовите на ВМРО-ДПМНЕ да одлучат и да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со оглед на важноста и огромниот (оправдан) интерес за датумот за отпочнување на преговорите со ЕУ и отворањето на нова „пандорина кутија“ за која пишував ...
сите 1121 | | | веќе видена

Секако, не треба сега тука и да застанеме, напротив треба да продолжиме со уште позасилено темпо на работа, што ќе придонесе сегашниот квалитет да биде ...
сите 333 | | | веќе видена

Оставка е потребна од целата влада, не само од поединци од третиот ешалон на власта. Заменик министерот за здравство само го следи примерот на неговиот шеф ...
сите 141 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: ЕУ ќе ни донесе и вистински европски вредности

Од:
До кого (е-маил):
Порака: