Случај „Монструм“ - увид на автомобилот, клучен доказ во постапката


Обраснат во трева, без регистраски таблици, заклучен. Во ваква состојба е автомобилот Опел Омега кој е клучен доказ во случајот Монструм, сместен е во депо близу Миладиновци. Судот, обвинителството и обвинетите денеска сите заедно прв пат правеа увид на возилото со кое според обвинението побегнале сторителите на петкратното убиство кај Смилковското езеро. За целосен увид мораше да интервенира и тим на крим техника на МВР кој ги отвори заклучените врати на опелот. По што судијата Огнен Ставрев констатираше дека во автомобилот се наоѓаат регистрациите, две монети и црвен ранец. Според одбраната на обвинетите, ова возило е различно од опелот врз кој е правено вештачењето. Адвокатот на семејствата на убиените кај Смилковското езеро пак тврди дека има совпаѓање на возилата. Според обвинението пронајдените докази во автомобилот покажуваат дека тој на 12 април 2012 година се наоѓал кај Смилковското езеро. Еден ден подоцна е пронајден во близина на косовската граница. Во случајот Монструм обвинети се шестмина. ...
| | веќе видена | слични

Министерката за правда, Рената Дескоска, испратила писмо до косовски надлежни органи да ги предадат Алил Демири и Африм Исмаиловиќ како првообвинети за случајот „Монструм“ со гаранција дека ќе добијат фер-судење. Ова е второ вакво гарантно писмо, откако првото беше пратено пред пет години кога во Македонија владееше друга гарнитура и истото не беше земено во предвид. Во писмото се бара обвинетите, кои се товарат дека ги убиле четирите момчиња и рибарот пред шест години кај Смилковското езеро, да бидат вратени во Македонија. Во писмото, министерката Рената Дескоска гарантира дека двајцата бегалци, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ ќе имаат фер судење независно на која заедница припаѓаат, односно независно што по националност се Албанци. „Кривичното дело за кое се обвинети Алил Демири и Африм Исмаиловиќ не е политичко, воено или фискално дело. Слободното изразување на националната припадност, владеењето на право, почитување на општо прифатените норми на меѓународното право се темелни вредности на уставниот ...
| | веќе видена | слични

По пет години од првото барање, македонското министерството за правда повторно испрати писмо до своите колеги од Косово во кое бара првообвинетите во случајот „Монструм“ кои се товарат дека ги убиле четирите момчиња и рибарот пред шест години кај Смилковското езеро, да бидат вратени во Македонија. Во писмото, министерката Рената Дескоска гарантира дека двајцата бегалци, Алил Демири и Африм Исмаиловиќ ќе имаат фер судење независно на која заедница припаѓаат, односно независно што по националност се Албанци, пишува Лидер.мк „Кривичното дело за кое се обвинети Алил Демири и Африм Исмаиловиќ не е политичко, воено или фискално дело. Слободното изразување на националната припадност, владеењето на право, почитување на општо прифатените норми на меѓународното право се темелни вредности на уставниот поредок на Република Македонија. Сите граѓани пред уставот и законите се еднакви и им е гарантирана заштита на етничкиот, културниот, јазичниот и верскиот идентитет“, се вели во писмото. Како аргументи за Министерството ...
| | веќе видена | слични

Ново барање за екстрадиција на двајцата обвинети во случајот Монструм е испратено од Скопје до Приштина. Министерството за правда на РМ, по втор пат бара од косовските власти да ги предаде Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, обвинети за петкратното убиство кај Смилковско езеро, двајцата осомничени за сторено дело “тероризам“. Во новото барање, потпишано од министерката Рената Дескоска, се вели дека на двајцата обвинети според законот им се гарантира правично судење. „Министерството за правда на Република Македонија моли според член 16 од Договорот, државјаните Алил Демири и Африм Исмаиловиќ да се лишат од слобода, според член 1 и 2 од Договорот, да се екстрадираат и според член 18 да им бидат предадени на надлежните органи на Република Македонија, заради водење постапка во Основен суд Скопје 1 Скопје.“, соопшрија од Министерство за правда на Р. Македонија Во првата пресуда од Кривичен суд, во случајот Монструм вкупно шест лица, а Демири и Исмаиловиќ во отсуство, се осудени на доживотен затвор. Врховен суд ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 526 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Финансиската ситуација ќе ви се поправи над вашите очекувања. Ако сте студент можно е денес да решите еден голем проблем во врска со ...
сите 137 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 115 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Случај „Монструм“ - увид на автомобилот, клучен доказ во постапката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: