Речиси пола од учениците се плашат да искажат став во училиште


Четворица од десет ученици, двајца од девет наставници, и пет од десет родители сметаат дека учениците може да имаат проблеми во школо доколку отворено изразат свое мислење. Речиси половина од учениците не го сметаат училиштето за безбедна средина за искажување на своите ставови. Според голем број наставници пак учениците се доволно вклучени и консултирани. Тие сметаат дека треба да се земат предвид правата, но и ученичките одговорности. Мал дел родители и наставници, пак, се плашат да охрабрат дружба меѓу различни етнички одделенија, со цел „да избегнат конфликти“. Ова се дел од заклучоците на истражување на Македонски центар за граѓанско образование (МЦГО), дел од Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција на младите во образованието. Ана Мицковска Ралева од МЦГО на тркалезна маса во „Мериот“ презентираше разни гледишта на ученици, наставници и родители од 40 училишта од девет општини. Според неа, доколку соодветно се спроведуваат заеднички активности меѓу ученици од различни наставни јазици, имаат ...
| | веќе видена | слични

Мобилните телефони секој ден стануваат се поголема пречка за наставниот процес. Поради неконтролирано користење на телефоните често пати доаѓа и до тепачки и навреди меѓу учениците. Ова го потврдуваат директори на училишта и ученици чии врсници биле вмешани во тепачки. „Ги земаат телефоните во училиште, а потоа се тепаат, ова не е добро за учениците. Особено момчињата минатата година имаа многу проблеми. Се караа, навредуваа, потоа дошле тука и се тепаа“, вели една ученичка. Прашани од Алсат-М, учениците од основно и средно образование се поделени околу тоа дали телефоните треба да бидат дозволени во училиште. „Може да се земе во училиште, но не и да се користи. Зошто треба да се земе во училиште? Може да ни е потребен за итни случаи, на пример, некој кој е далеку.“ „Некои училишта воведоа забрана за користење на телефони во текот на часовите. Во О У „Адем Јашари“ во Чаир оваа иницијатива е поздравена, а во гимназијата „Јосип Броз Тито“ се подготвуваат идеи за тоа како би изгледале рафтовите за чување на ...
| | веќе видена | слични

Многу позитивни реакции на социјалните мрежи доби иницијативата на професорите и родителите на учениците од гимназијата „Јосип Броз-Тито“ од Скопје, за време на часовите, мобилните телефони да се оставаат во посебни вреќички, според бројот во дневникот. За ова, училиштето нема потрошено ни денар, родителите биле толку задоволни, што некои самите рачно изработиле вреќички и ги донирале за гимназијата. Професорките велат дека учениците од трета и четврта година се побунтовни, но немаат никаков проблем со тие од прва и втора. -Кога ни се телефоните во џепчиња, на место, можеме повеќе да обрнеме внимание на часот и на тоа што го предава професорот, наместо да гледаме во телефоните. Секој има навика за телефонот. Јас не сум многу зависна од телефонот, сигурна сум дека има многу што се зависни и го мислат, но сепак, школо е школо, вели ученичката Ана Мијалчиќ. Спротивно од неа размислува ученикот од четврта година Игор Рангелов, кој смета дека има поддршка од родителите, бидејќи тие му го купиле мобилниот. -Треба ...
| | веќе видена | слични

„Мој глас“ е интерактивна платформа, во форма на веб-страница и мобилна апликација, со цел да ја зголеми комуникацијата во училиштата. Средношколците да се информираат со еден клик, да дадат предлог, пријават проблем, започнат петиција, а наставниците и раководителите да ги консултираат и се договорат за промените и одлуките во училиштето. Наместо учениците да бидат пасивни набљудувачи, да се охрабрат и адресираат проблем. А ктивно да бидат влучени за прашања од нивен интерес. Онлајн апликацијата „Мој глас“ денеска беше промовирана во „Јавна соба“. Се работи за платформа која почетно се спроведува во скопското средно училиште „Георги Димитров“. Алатката е креирана од Лидери за едукација, активизам и развој (ЛЕАД), чиј извршен директор Иван Јованов рече дека сосема случајно, почнале да работат со неколку училишни заедници. Низ цел муабет со учениците, постојано слушале „нас професорите не не’ слушаат, нашиот глас не е важен, не ни даваат да зборуваме…“ „Цело време се жалеа. Од друга страна, не добивавме ...
| | веќе видена | слични

„Јосип Броз Тито“ - гимназијата во Скопје на многу практичен начин го реши проблемот со користењето мобилни телефони за време на часовите. Од оваа учебна година пред секој почеток на часот, учениците мораат да ги остават мобилните телефони на платно со џебови, кое се наоѓа во сите училници. Идејата, добро е прифатена од двете страни. „Колку и да се трудиш и да ветуваш дека нема да го користиш мобилниот телефон во текот на часот, нешто што те тера да погледнеш што се случува. Ослободени сме од ова искушение“, вели еден ученик од трето одделение. Дека ова е супер идеја велат и други ученици. „На овој начин ќе бидеме сигурно повнимателни на часовите а ќе знаеме дека мобилните ни се на сигурно место“, вели Симона К.
| | веќе видена | слични

Скопската гимназија „Јосип Броз-Тито“ на мошне практичен начин го реши проблемот со носењето мобилни телефони на час. Од оваа учебна година пред почетокот на часот учениците мора да ги остават мобилните на платно со џебови поставено во секоја училница. Идејата е одлично прифатена и од наставниците и од учениците. – Колку и да се трудиш и ветуваш дека нема да го користиш за време на час, нешто те тера да ѕирнеш што се случува. Вака сме ослободени од тоа искушение – ни одговори ученик од втора година. Пред часови мобилниот оди во платно со џебови Ги прашуваме учениците дали им се допаѓа новото правило на куќниот ред. Сите одговараат потврдно. На час по македонски јазик кај професорката Емилија Величкова сите мобилни телефони се ставени во џебовите. Таа вели дека сега останува и професорите да бидат доследни и со позитивен однос кон промената. – Морам да кажам дека на почетокот учениците не беа баш расположени за соработка. Неволно прифатија да ги оставаат мобилните телефони. Но, сега веќе и самите се свесни од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Речиси пола од учениците се плашат да искажат став во училиште

Од:
До кого (е-маил):
Порака: