Неверојатната моќ на кикириките

Кикириките потекнуваат од Јужна Америка и му припаѓаат на семејството мешунки, исто како леќата, гравот или сојата. Не само што има одличен вкус, туку е богат со масти, протеини и други здрави хранливи состојки. Кикириките се добар извор на протеини и во себе имаат висока содржина на есенцијални витамини, минерали и растителни соединенија. Кикириките имаат различни предности, па секако треба да се додадат на листата на секојдневната исхрана. Меѓутоа, заради високата содржина на масти и калории кои ги имаат кикириките, не би требало да се претерува. Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“ .
| | веќе видена | слични
2 копии

Сирењето е добар извор на квалитетни протеини, калциум, фосфор, а има и други поволности за здравјето. Секако, ако го изберете вистинскиот вид и ако го консумирате умерено. Kои видови на сирење и кашкавал се сметаат за најздрави прочитајте на порталот „Арт кујна“ .
| | веќе видена | слични
2 копии

Бадемите се супер. Вкусни се и здрави. И добро е што синоќа додека гледавте филм ја изедовте целата кесичка. Па…не е страшно, но тие вкусни залачиња лесно можат да не „измамат“. Јадеме овошје, не јадеме чипс и потоа лесно се опуштаме и уште полесно забораваме дека препорачаната порција бадеми е многу, многу мала. „Безбедната“ количина на бадеми е помеѓу 30 и 40 грама, што е во најдобар случај дваесетина бадеми. Е сега сетете се колку имаше во онаа кесичка од почетокот на текстот… Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“ .
| | веќе видена | слични

Останато

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 496 | | | веќе видена

Во моментов подготвуваме издржана програма, реална, не ваква како на Заев со големи ветувања, а потоа без реализација. Малку ќе е поразлична од тоа што досега ...
сите 347 | | | веќе видена

Додатокот за доверливост, повисок и од основната плата што ја земале обвинителите на СЈО го нема во нивните анкетни листови, вели за телевизија ...
сите 110 | | | веќе видена

Владата ги прифати сите седум барања од организаторите на „Марш за чист воздух“ што ги поставија минатиот петок на протест како услов за да одат на средба со ...
сите 101 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 129 | | | веќе видена

2019 треба да биде последна година кога сите други ги ставете пред себеси, а следната година треба да биде првата кога себеси ќе почнете да се гледате како ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неверојатната моќ на кикириките

Од:
До кого (е-маил):
Порака: