(Видео) Грчкиот премиер Алексис Ципрас најави повисоки плати и пензии


Грчкиот премиер, Алексис Ципрас најави повисоки плати и пензии, како и намалување на даноците во наредните месеци и години, додека земјата се бори да спроведе реформи и зад себе да го остави осумгодишниот период за решавање на последиците од должничката криза. „Ние сме решени да исполниме договор со кредитори”, рече Ципрас, на отворањето на Меѓунродниот саемот кој беше во сенка на протестите на илјадници Грци кои излегоа на улиците на Солун во знак на протест против владините мерки за штедење и високата стапка на невработеност. Според Ципрас грчкиот бруто-домашен производ (БДП) треба да се зголеми за 2,5 отсто оваа година, а невработеноста, посочи тој од 27,5 отсто пред четири години, паднала на 19,1 проценти. Ципрас најави и дека невработеноста ќе падне за дополнителни 10% во наредните пет години. Ципрас на саемот беше домаќин на американскиот министер за трговија Вилбур Рос, како и голем број на странски бизнисмени. Рос во своето обраќање на саемот рече дека американските компании се подготвени да ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Ќе направам се за овој договор да не дојде во парламентот. Но, ако договорот дојде во парламентот, тогаш немам друг избор, вели Панос Каменос повторувајќи го уште еднаш неговиот став дека Независни Грци ќе ја повлечат довербта за владата доколку Договорот од Преспа дојде за ратификација пред грчките пратеници. Во интервју за утринската информативна емисија „Добар ден Грција” на грчката телевизија Антена, коалициониот партнер во грчката влада објасни дека тој би ги повлекол сите министри од владата и довербата пред договорот да дојде во парламентот. – Јас веќе подолго време јавно се обврзав за една работа и ова не е сменето ниту ќе се смени. Ние нема да учествуваме во влада што ќе го донесе во парламентот овој договор, што значи дека ќе ја повлечеме довербата за владата – рече Каменос и објасни дека во тој случај, пред договорот да дојде на гласање, ќе треба други партии да се обврзат пред грчкиот претседател дека ќе влезат во владата како коалициони партнери. Каменос повтори дека Независни Грци „имаат ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на партијата Независни Грци, Панос Каменос, воедно и министер за одбрана во грчката влада, најави дека партијата ќе се повлече од владината коалиција ако договорот од Преспа треба се најде на гласање пред пратениците во грчкиот парламент. Каменос, во изјава за грчката телевизија „Антена“, предупреди дека ќе ги повлече сите министри, како и довербата за состав на владината коалиција. Јас веќе подолго време јавно се обврзав за една работа и ова не е сменето, ниту ќе се смени. Ние нема да учествуваме во влада што ќе го донесе во парламентот овој Договор, што значи дека ќе ја повлечеме довербата за владата, рече Каменос.
| | веќе видена | слични
3 копии

Убеденост дека во грчкиот Парламент постојат политички сили за да биде ратификуван договорот од Преспа, и покрај ставот на коалицискиот поартнер Панос Каменос, изрази портпаролот на грчката Влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкото радио „Њуз 247”. - Позицијата на Каменос во однос на договорот е позната, тоа не се работи што не ги има кажано, но јас сум убеден дека во овој момент постојат политички корелации во грчкиот Парламент за ратификација на договорот и тоа ќе се покаже кога ќе се достави и кога ќе биде изгласан, рече Ѕанакопулос во однос на ставовите на коалицискиот партнер во Владата и одби конкретно да ја коментира позицијата на Каменос дека ќе ја повлече довербата за Владата. Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, како што јави дописничката на МИА од Атина, уште еднаш ги повтори предвидените чекори согласно договорот. - Додека да дојде договорот во грчкиот Парламент треба да поминат различни чекори: референдумот во соседната земја и во продолжение ...
| | веќе видена | слични

 Изрази портпаролот на грчката Влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкото радио „Њуз 247”. - Позицијата на Каменос во однос на договорот е позната, тоа не се работи што не ги има кажано, но јас сум убеден дека во овој момент постојат политички корелации во грчкиот Парламент за ратификација на договорот и тоа ќе се покаже кога ќе се достави и кога ќе биде изгласан, рече Ѕанакопулос во однос на ставовите на коалицискиот партнер во Владата и одби конкретно да ја коментира позицијата на Каменос дека ќе ја повлече довербата за Владата. Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, како што јави дописничката на МИА од Атина, уште еднаш ги повтори предвидените чекори согласно договорот. - Додека да дојде договорот во грчкиот Парламент треба да поминат различни чекори: референдумот во соседната земја и во продолжение собраниската процедура за ревизија на Уставот. Според тоа ако ова се направи и поскаувам да се направи, потоа грчката Влада ќе го достави договорот од Преспа за ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на „Независни Грци, помалиот коалиционен партнер во грчката влада вели дека би ги повлекол сите министри и довербата на владата пред преспанскиот договор да стигне во грчкиот парламент. „Јас веќе подолго време јавно се обврзав за една работа и ова не е сменето ниту ќе се смени. Ние нема да учествуваме во влада што ќе го донесе во парламентот овој договор, што значи дека ќе ја повлечеме довербата за владата“, рече Панос Каменос во утринското гостување на грчката ТВ „Антена“. Како што пренесува МИА од Атина, Каменос повторил дека „Независни Грци“ имале разјаснето дека „ниту го прифаќаат договорот, ниту отстапуват од терминот Северна Македонија”. Тој ја обвини Македонија дека го прекршувала договорт: „Господинот Заев веќе го прекршува договорот…кажувајќи работи кои не постојат во овој договор“, изјавил лидерот на Независни Грци и додаде дека токму за ова Ципрас телефонски, минатата седмица разговарал со Заев.
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на грчката Влада и министер за одбрана Панос Каменос го обвини македонскиот премиер Зоран Заев дека „кажува работи што не се во договорот“. „Владата треба да се жали на премиерот на БЈРМ за прекршување на договорот. Заев не објаснува дека земјата повеќе нема да се нарекува ‘Македонија’“, изјави лидерот на помалиот коалициски партнер во Владата на Алексис Ципрас. Каменос уште еднаш повтори дека неговата партија Независни Грци (АНЕЛ) нема да гласа за ратификување на Договорот од Преспа, порачувајќи дека ќе сторат сè тој да не помине во грчкиот Парламент. „Договорот нема да биде ратификуван. Ние, владините партнери, ќе сториме сè во наша моќ тој да не биде ратификуван. Јасно кажавме дека нема да гласаме (за договорот). Ја презедов таа обврска јавно пред извесно време“, додаде тој за „Антена“. Првиот човек на АНЕЛ стави на знаење и дека неговата мала десничарска партија „ќе ја повлече поддршката“ за левичарската Влада ако договорот потпишан во јуни дојде пред пратениците за гласање. „Други потоа ...
| | веќе видена | слични

Панос Каменос, шефот на помалиот коалициски партнер во грчката Влада, денеска ги повтори тврдењата дека неговата националистичка партија Независни Грци (АНЕЛ) нема да гласа за ратификување на договорот за името со поранешната југословенска Република Македонија (ПЈРМ), пишува „Екатимерини“.„Договорот нема да биде ратификуван. Ние, владините партнери, ќе направиме сѐ што е во наша моќ овој договор да не биде ратифукуван. Јасно кажавме дека нема да гласаме за договорот", рече Каменос, министерот за одбрана на Грција.Тој рече дека неговата мала десничарска партија „ќе ја повлече својата поддршка“ на левичарската грчка Влада ако договорот потпишан во јуни за решавање на деценискиот спор меѓу двата балкански соседи, им се достави на ратификација на пратениците.„Тогаш други ќе мора да станат дел од партнерите на Владата", рече Каменос и го обвини македонскиот премиер Зоран Заев, дека „зборува за работи кои не се во договорот".„Владата треба да поднесе жалба до премиерот на БЈРМ за кршење на договорот", рече ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Од моментот кога имаме признавање на македонски јазик и македонска националност, прашање на време е оваа земја да се нарекува чисто Македонија, рече Кирјакос Мицотакис на денешната прес-конференција во рамките на 83-от Меѓународен саем во Солун и истакнувајќи дека најголемиот проблем во Договорот од Преспа се македонскиот јазик и идентитет. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, одговарајќи на новинарски прашања, уште еднаш повтори и потенцираше дека неговата партија нема да гласа за ратификација на Договорот од Преспа дали во овој или во следниот парламент. Рече дека за нив најголемиот проблем се македонскиот јазик и идентитетот и во случај договорот од било кои причини да не биде ратификуван, тие како влада би започнале нови преговори, нешто што самиот Мицотакис го најави вчера во неговиот говор, тогаш фокусот би бил на овие две прашања. Одговарајќи на прашањето дали прифаќа сложено име објасни дека е „очигледно дека не постои Грк што би сакал да постои името ...
| | веќе видена | слични

Мицотакис: “Не можам јас како премиер на Грција, ако овие преговори, го потенцирам тоа, ако преговорите започнат од почеток, не можам да прифатам македонски јазик и македонска националност, како што не прифати ниту еден премиери во минатото што го водеше ова прашање, секако освен господинот Ципрас кој потпиша ...”
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 288 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 308 | | | веќе видена

Претседателот на Владата Оливер Спасовски денеска се сретна со новоименуваниот амбасадор на Република Турција во нашата држава, Хасан Мехмет Секизќок, на која ...
сите 253 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Ако сакате љубезни луѓе кои ќе ве примат во својот дом, ако сакате добра храна и пијачка, одете во Македонија и нема да зажалите, порачува хрватскиот ракометен ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(Видео) Грчкиот премиер Алексис Ципрас најави повисоки плати и пензии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: