Книжевен разговор со писателката Тања Ступар-Трифуновиќ

Kнижевeн разговор со писателката Тања Ступар-Трифуновиќ ќе се одржи во рамки на книжевниот фестивал „Друга приказна“, денеска (9 септември) со почеток во 18:30 часот во Музејот на современа уметност во Скопје. Разговорот ќе го води Владимир Јанковски, а истиот е дел од книжевната резиденцијална програма за автори и преведувачи од Југоисточна Европа „Апсолутно модерен“, програма што се реализира под покровителство на Европската мрежа за превод и книги „Традуки“. Тања Ступар-Трифуновиќ е родена во Задар во 1977 година. Дипломирала српски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет во Бања Лука. Пишува поезија, проза, колумни и книжевни критики. Нејзината поезија е наградувана и преведувана на англиски, француски, германски, полски, словенечки, дански и македонски јазик. Застапена е во повеќе антологии и избори од поезија и проза. За романот „Часовниците во мајчината соба“ во 2016 година ја добива наградата на Европската Унија за литература. Живее во Бања Лука.
| | веќе видена | слични

Владата на Република Српска не дозволи да згасне еден од најтрофејните ракометни клубови во поранешната држава, Борац Бања Лука. Клубот во четвртокот, објави дека не може да обезбеди средства за нормално функционирање и поради тоа челниците решиле да стават „клуч на вратата“. Во решавање на проблемот се вклучила владата, која ќе му помогне на клубот нормално да функционира. Борац веднаш потоа договорил со мечевите во Купот на предизвикувачи, против Баку, Азербејџан, да ги одигра на 13 и 14.октомври во Бања Лука. РК Борац бил европски првак во 1976 година, а во 1991 година триумфирал во Купот на ЕХФ. Низ историјата седум пати бил шампион на Југославија, а десет пати го освоил Купот на СФРЈ. РК Борац Бања Лука престана да работи
| | веќе видена | слични
5 копии

Поранешниот европски првак во ракомет Борац од Бања Лука денес престанува да работи поради финансиски и инфраструктурни проблеми. Директор на клубот Владимир Бранковиќ рече дека Борац остана без било каква поддршка и сите селекции од најмладите до првиот тим престануваат со работа поради катастрофалните услови. И покрај максималниот напор на Управниот одбор не сме во можност да ги обезбедиме основните услови за работа и затоа сме принудени на радикален чекор, изјави Бранковиќ. Клубот од Бања Лука, минатата сезона го освои Купот на Босна и Херцеговина. Борац е основан во 1950 година, шампионот на Европа беше 26 години подоцна и го освои Купот на ЕХФ во 1991 година.
| | веќе видена | слични

Ракометниот клуб Борац од Бања Лука, поранешен европски шампион и еден од најтрофејните клубови во поранешна Југославија, престанал да работи. Клубот згаснал поради бидејќи не можел да обезбеди средства за нормално да функционира. Ниту една секција на клубот од денес не тренира, а челните луѓе соопштиле дека останеле без поддршка и дека последните две недели тренирале во место оддалечено 20 километри од Бања Лука. РК Борац бил европски првак во 1976 година и победник на ЕХФ купот во 1991 година. Низ историјата седум ја освоил шампионската, а десет пати Куп титулата во поранешна Југославија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Окружниот јавен обвинител на Бања Лука побара притвор на татко и синови осомничени за нелегално производство на марихуана уапсени во кампањата „Хед“.Притвор беше побаран за Недељко (55), Младен (30) и Владан (33) Пајиќ. Осомничените се префрлени во Окружниот суд во Бања Лука, а конечната одлука за притвор ќе ја донесе судија за претходната постапка.Во кампањата „Хед”, полицијата пронајде голема плантажа со марихуана во шумата во Стричиќи во близина на Бања Лука.Уапсените браќа Младен и Владан Пајиќ од порано и се познати на полицијата по кривични дела, но исто така и по бројни пресуди за насилно однесување.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Полицијата во Република Српска уапси едно лице осомничено за учество во нападот на телевизискиот новинар на телевизијата БН, Владимир Ковачевиќ. Ковачевиќ беше нападнат на 26 август во Бања Лука, а Врховниот суд на РС објави дека на прес-конференција за медиумите попладнево ќе ги претстави сите детали, објавија медиумите од Бања Лука. Ковачевиќ во вечерните часови на 26 август беше брутално претепан пред зградата каде што живее, а обвинителството го опиша нападот како обид за убиство.
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Книжевен разговор со писателката Тања Ступар-Трифуновиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: