Бутарис: Инцидентите во Солун катастрофални за сликата на градот

Катастрофални и неприфатливи за сликата на градот, ги окарактеризира протестите од саботата, солунскиот градоначалник Јанис Бутарис. Како што јави дописничката на МИА од Атина, на отворањето на штандот на општината во рамките на Меѓународниот саем во Солун, Бутарис, според грчката новинска агенција АНА-МПА, го повторил неговиот став дека саемот треба да биде „празник за градот, економски и трговски настан“ и уште еднаш предложил свечените отворања на саемот да не бидат во присуство на политичарите. -Ако сакаат да испратат политички пораки нека организираат политички форум. Нека одат каде сакаат, освен во центарот на градот. И оние што ги прават немирите и катастрофите ќе можат полесно да се контролираат и нема да се уништува градот. Запалија автомобили, запалија канти за отпадоци, му нанесоа штета на училиштето што е во близина на општината, изјави Бутарис, пренесе АНА-МПА.
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис предлага промена во работното време на продавниците во Солун, според европските стандарди. Тој е загрижен и како што соопшти на „Твитер“, сегашното работно време на пазарот е исцрпувачко за мајките кои работат и кои имаат малку или никакво време да се грижат за своите деца. „Предлагам воведување нов распоред според европските стандарди, на пример, од 10 до 18 часот, така што на работниците ќе им биде полесно и ќе има позитивно влијание врз сообраќајот во Солун“, напиша Бутарис.
| | веќе видена | слични

Останато

Осветениот крст, што вчера во водите на реката Луда Мара го фати 26-годишниот Александар Ристески од Прилеп, денеска е поставен на плоштадот во Кавадарци, при ...
сите 288 | | | веќе видена

Побрза интеграција на Западен Балкан во ЕУ или лажни надежи за датум оваа пролет? Пред доаѓањето на претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел во Скопје овој ...
сите 341 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Атиџе Муратова, главната хероина од македонскиот документарен филм „Медена земја“ ќе биде работно ангажирана во општината Лозово и нејзината куќа ќе добие нов ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бутарис: Инцидентите во Солун катастрофални за сликата на градот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: