АКЦИОНЕРИТЕ ВО МИНУС, СУДЕЊЕ НА ВЕКОТ: Старт на гигантскиот процес против Фолксваген

Денес стартува процесот против автомобилскиот гигант и концер Фолксваген. Акционерите бараат оштета во висина од девет милијарди евра поради пад на вредноста на акциите, а оваа компанија почнаа да ја тресат скандали пред скоро 3 години. Акционерите на Фолксваген префрлуваат дека предолго чекале со изнесување на вистината за скандалот со манипулациите со издувни гасови кај дизел мотори поради што акционерите изгубиле милијарди. Во процесот на концернот, акционерите бараат оштета висока скоро 9 милијарди евра, пренесоа светските медиуми, а по избивањето на скандалот со дизел моторите во септември 2015 акциите на оваа автомобилска компанија ја преполовија вредноста. Сега треба да се докаже дали врвот на фирмата знаел за манипулации. Процесот треба да покаже дали челниците знаеле за манипулациите пред да избие скандалот. Концернот се брани со тврдења дека за манипулациите на дизел моторите знаеле само менаџерите на пониски водечки позиции додека управниот одбор не знаел ништо до објавата на Американската државна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Германија започна судењето на автомобилскиот гигант “Volkswagen”. Инвеститорите бараат повеќе од девет милијарди евра надокнада поради скандали поврзани со емисијата на штетни гасови од дизел автомобилите. Скандалот беше обелоденет кога на пазарот во САД беше откриена измама на тестовите за издувни гасови. Судењето на векот во Брауншвајг треба да покаже дека раководството на “Volkswagen” знаело за местењето на податоците за издувните гасови на дизел моторот пред избивање на скандалот. Акционерите велат дека се измамени затоа што тие претходно би ги продале акциите или воопшто немале да ги купат доколку однапред знаеле за криминалните активности на компанијата. Од нив се бара да ги надоместат загубите поради преполовената вредност на нивните акции. Скандалот избувна кога американските регулаторни власти во септември 2015 година објавија дека дизел моторите на “Volkswagen” емитуваат многу повеќе штетни гасови од пропишаните. Акционерите бараат штета од 9,2 милијарди евра. – “Volkswagen”, според ...
| | веќе видена | слични

Првиот голем судски процес поради измами со тестовите на штетни издувни гасови против Фолксваген започнува денеска во Германија. Ќе се истражува дали автогигантот требало порано да ги информира инвеститорите. Зошто постои тест случај? Главен оштетен во случајов е Дека, фонд во сопственост на групацијата Шпаркасе. Но зад тоа се кријат илјадници други тужители – и корпоративни и приватни – кои сакаат да ги остварат своите барања. Во истовреме во Штутгарт се води судска постапка против Фолксваген и Порше. Постапката во регионалниот суд во Брауншвајг е поголема, со побарувања против Фолксваген во износ од околу 9 милијарди евра. Иако оваа постапка се занимава со техничките аспекти на тоа кога и како групацијата комуницирала со финансиските пазари, судот ќе мора да ја утврди хронологијата на скандалот и да открие кога раководителите дознале за измамата. Таквите детали се клучни за натамошниот тек на кривичната истрага во Германија, објавува Дојче Веле . Што се утврдува со тест-случајот? Судиите ќе пресудат за ...
| | веќе видена | слични

Фолксваген на обвинителна клупа Објавено на 10 септември 2018 година Германците се обединија против Фолксваген - акционерите на групата започнаа гигантски судски процес во кој бараат отштета во износ од девет милијарди евра заради губењето на вредноста на акциите како последица на дизелгејт аферата. Тешката задача да пресече дали се во право ќе ја има вишиот суд во Брауншвајг, каде денеска во име на тужителите ќе истапи нивниот застапник инвестицискиот фонд Дека. Според нив, управата на Фолксваген премногу чекала со изнесувањето на вистината за манипулирањето со тестовите за издувните гасови кај дизел моторите, со што акциите загубиле половина од својата вредност, а акционерите споменатите милијарди. Во овој судски процес без преседан треба да се докаже дали врвот на Фолксваген знаел за скандалот пред да избие. А концернот се брани токму со тоа - тие тврдат дека за манипулирањето со резултатите од тестовите знаеле само пониските менаџери, додека управниот одбор не знаел ништо сé до објавата на американскиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 297 | | | веќе видена

 Хрватска на самитот во Загреб во мај годинава ќе посвети особено внимание на деблокирање на почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија, изјави ...
сите 410 | | | веќе видена

Празник кој во Охрид се манифестира со традиционалното капење на рибарите со што се означува завршувањето на забраната за риболов по зимскиот мрест. Вчера во ...
сите 242 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 85 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Ако сакате љубезни луѓе кои ќе ве примат во својот дом, ако сакате добра храна и пијачка, одете во Македонија и нема да зажалите, порачува хрватскиот ракометен ...
сите 53 | | | веќе видена

Охрид, 20. јануари 2020 (ИНПРЕС) – Како што налага традицијата, денеска, на празникот Свети Јован Крстител, во Охрид свечено одбележан Денот на рибарите, со ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АКЦИОНЕРИТЕ ВО МИНУС, СУДЕЊЕ НА ВЕКОТ: Старт на гигантскиот процес против Фолксваген

Од:
До кого (е-маил):
Порака: