Тинекс Пролет е победник на турнирот „Миле Нешкоски” во Прилеп

Скопскиот суперлигаш Пролет е победник на Меморијалниот турнир „Миле Нешкоски“ што се одржа деновиве во Прилеп. До победничкиот пехар Пролет стигна со победа во финалето против Струга со 24-23. Во полуфиналите дуели, Пролет го победи Ловќен со 27-20, а Струга беше поуспепна од домаќинот Прилеп со 27-22. Третото место на турнирот му припадна на Ловќен кој во дуелот за пласман го совлада Прилеп со 32-28. Тинекс Пролет е победник на турнирот „Миле Нешкоски” во Прилеп
| | веќе видена | слични
7 копии

Меморојален турнир во кошарка во чест на прерано починатиот Горан Димоски ќе се одржи од денеска до недела во спортската сала „Македонско Сонце“ во ОУ „11 октомври“ во општина Ценар. На турнирот ќе учествуваат 20 екипи и ќе се одвива по формат и правила на ФИБА 3х3. Почетокот е најавен за денеска во 17 часот, утре ќе се одвива од 18 часот, а задутре од 11 часот. - Горан го сакаше спортот, а особено кошарката. Беше хуман човек кој несебично им помагаше на сите оние на кои им беше потребна помош. Беше голем другар и беше секогаш тука за своите пријатели, соопштија организаторите на турнирот. Горан Димоски беше роден во Скопје на 3 јануари 1996. Студираше на Американ колеџ во Скопје. Почина трагично на 3 март годинава.
| | веќе видена | слични
4 копии

Градот Кичево е домаќин на меѓународен ракометен турнир „Кичево куп 18" за млади категории на кој учествуваат екипи од Македонија и Полска. На машкиот дел од турнирот играат: РК "Гого "- Кичево, РК "Преспа" - Ресен и гостите од Полска Свит Адеско. Во женска конкуренција се натпреваруваат екипите на: РК "Кичево 10"- Кичево, РК "Војнисон" - Кичево и Луковија од Полска Се игра по системот секој со секого и во машка и во женска категорија . - Овој ракометен куп преставува вистинска можност за сите љубители на ракометот во Кичево но и пошироко за да уживаат во убавината на ракометната игра во овие два дена во спортската сака "Јанчица" во Кичево. Целта е спортското дружење и меѓусебно познавање меѓу сите учесници на овој ракометен куп , секако тука е и афирмацијата на ракометот воопшто вели големиот спортски работник и ракометен тренер Горан Карафилоски. Турнирот е под покровителство на општина Кичево и градоначалникот Фатмир Дехари.
| | веќе видена | слични
6 копии

Репрезентацијата на Македонија за фудбалери до 19 години го освои второто место на меѓународниот турнир Куп на федерации во Летонија каде освен нашиот национален тим учествуваше домашната селекција, како и Украина и Фарските Острови. Македонските фудбалери денеска остварија победа од 1:0 над Фарските Острови. Единствениот гол го постигна Енсар Лума во 90-тата минута од натпреварот. За Македонија ова беше втора победа на турнирот во Летонија, откако претходно ја совлада домашната селекција со 2:1, а двата гола ги постигна Бојан Колевски. Македонската репрезентација единствениот пораз го претрпе од Украина со резултат 2:0. Токму украинската репрезентација го освоија турнирот со максимални девет бодови, а Македонија остана втора со шест бодови.
| | веќе видена | слични

По повод шест месец од трагично загубениот живот на младиот Горан Димоски, кој загина во март во оваа година, во населбата Аеродром ќе биде организиран меморијален турнир во кошарка. -По повод шест месеци од трагично изгубениот живот на нашиот непрежален другар Горан Димоски, ќе организираме меморијален турнир во кошарка, во основното училиште „Браќа Миладиновци“- населба Аеродром, на датум 14, 15, 16 септември 2018 година. За да му оддадеме почит на нашиот Гого ќе се организираат тимови (еден тим ќе го сочинуваат 3+1), информираат организаторите. Котизацијата за учество на турнирот 600 денари од тим или 150 денари од играч. За да бидете дел од меморијалниот турнир потребно е име на играчите и тимот. -Сите заедно да се собереме и да му оддадеме почин на нашиот никогаш заборавен Гого. Засекогаш во нашите срца брат, порачуваат пријателите на Горан. Пријавувањето за учество на турнирот трае до утре, 12 септември. Сите заинтересирани може да се пријават на 078 217 225 и 078 247 805 или преку праќање порака на ...
| | веќе видена | слични

Младата македонска фудбалска репрезентација до 19 години го освои второто место на турнирот на федерации, кои во изминативе шест дена се одржа во Летонија, откако денеска ја запиша и втората победа во трите меча со триумфот над Фарски острови со 1-0. Македонија заврши како втора со шест бода зад победникот на турнирот Украина, од која избраниците на новиот селектор Горан Станковски загубија со 0-2 во саботата. Претходно Македонија со два гола на Бојан Колевски ја победи Летонија со 2-1, а денеска со голот на Енсар Лума стигна до триумф над Фарските острови. Македонската надежна селекција до 19 години од летово има нов кормилар во поранешниот репрезентативец Горан Станковски – Гама, кој на овој турнир дебитираше на кормилото, а ова беа подготовки за селекцијата за новиот квалификациски циклус за оваа генерација фудбалери, кои ќе се обидат да го повторат успехот на претходните надежи, кои стигнаа до елитната рунда на квалификации и запишаа една победа во трката за место на ЕП.
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска репрезентација до 19 години го освои второто место на меѓународниот турнир “Куп на Федерации Латвиа 2018“. Нашите надежи денеска ги победија Фарски Острови со 1-0 со погодокот на Енсар Лума во 90 минута и на тој начин го освоивме второто место во конкуренција уште на Летонија и Украина. Да потсетиме ние на овој турнир ја победивме домашната селекција со 2-1, а пак загубивме од Украинците со 2-0. Токму Украина славеше на трите средби со максимални 9 бода триумфираше на овој настан.
| | веќе видена | слични

Со победа (1:0) нашата фудбалската селекција У 19 го заврши настапот на турнирот во Летонија. А тој еден гол бевме подобри од селекцијата на Фарски Острови. Беше креација на Енсар Љума, за комплетирање на позитивниот ефект на оваа наша селекција предводена од селекторот Горан Станковски. Ова гостување на Балтикот го завршуваме со ефект од две победи и еден пораз (од победникот на турнирот Украина), по што Станковски сигурно дека може да биде задоволен од постигнатото на овие контролни натпревари.
| | веќе видена | слични

Останато

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 550 | | | веќе видена

Полицијата уапсила десет лица утринава на повеќе локации во Ѓорче Петров, Арачиново, Грчец, Чаир, Визбегово, Бардовци, Студеничани и Центар, а дел од уапсените ...
сите 175 | | | веќе видена

Многу сериозно ќе го анализираме мислењето на Венецијанската комисија, ќе земеме предвид различни забелешки и ќе се трудиме да најдеме решение кое ќе биде ...
сите 147 | | | веќе видена

 Во животот постојано учиме. Низ годините ќе доживеете и успеси и неуспеси, а од секое искуство ќе научите и некоја лекција. Но, постојат некои лекции кои би ...
сите 126 | | | веќе видена

По состанокот на лидерите на земјите – членки на НАТО во Лондон, може со гордост, со крената глава, да кажеме успеавме! Горди сме на успехот на државата и ...
сите 226 | | | веќе видена

Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ? И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата. Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тинекс Пролет е победник на турнирот „Миле Нешкоски” во Прилеп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: