Ципрас: Посакувам и се надевам дека мојот пријател Заев ќе го добие референдумот за промена на името


Имаме пред нас, многу важен и од историско значење договор, кој ако се ратификува на референдумот во соседната земја и ако се заврши уставната реформа ќе донесе единствена можност за земјата и за Солун, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на традиционалната прес-конференцијата во рамките на Меѓународниот саем во Солун.Ципрас 3 часа и 15 минути одговараше на новинарски прашања, а меѓу нив и за Договорот од Преспа, за кој говореше опширно и детално.Изрази надеж дека референдумот кај нас ќе биде успешен, но и убедување дека договорот, со мнозинство од пратениците ќе помине во грчкиот парламент.-Верувам дека и тој самиот разбира дека овој договор отвора една динамика за земјата, го гледа тоа, но е обврзан со позицијата и ставот на принципите што ги има од изминатите години дека било кое решение не треба да го содржи името Македонија. Сепак, очигледно е дека врз основа на меѓународната реалност, врз основа на меѓународните корелации, никогаш не можеше да дојде такво решение, дури и сите да го посакувавме. Имаме ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Ќе направам се за овој договор да не дојде во парламентот. Но, ако договорот дојде во парламентот, тогаш немам друг избор, вели Панос Каменос повторувајќи го уште еднаш неговиот став дека Независни Грци ќе ја повлечат довербта за владата доколку Договорот од Преспа дојде за ратификација пред грчките пратеници. Во интервју за утринската информативна емисија „Добар ден Грција” на грчката телевизија Антена, коалициониот партнер во грчката влада објасни дека тој би ги повлекол сите министри од владата и довербата пред договорот да дојде во парламентот. – Јас веќе подолго време јавно се обврзав за една работа и ова не е сменето ниту ќе се смени. Ние нема да учествуваме во влада што ќе го донесе во парламентот овој договор, што значи дека ќе ја повлечеме довербата за владата – рече Каменос и објасни дека во тој случај, пред договорот да дојде на гласање, ќе треба други партии да се обврзат пред грчкиот претседател дека ќе влезат во владата како коалициони партнери. Каменос повтори дека Независни Грци „имаат ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на партијата Независни Грци, Панос Каменос, воедно и министер за одбрана во грчката влада, најави дека партијата ќе се повлече од владината коалиција ако договорот од Преспа треба се најде на гласање пред пратениците во грчкиот парламент. Каменос, во изјава за грчката телевизија „Антена“, предупреди дека ќе ги повлече сите министри, како и довербата за состав на владината коалиција. Јас веќе подолго време јавно се обврзав за една работа и ова не е сменето, ниту ќе се смени. Ние нема да учествуваме во влада што ќе го донесе во парламентот овој Договор, што значи дека ќе ја повлечеме довербата за владата, рече Каменос.
| | веќе видена | слични
3 копии

Убеденост дека во грчкиот Парламент постојат политички сили за да биде ратификуван договорот од Преспа, и покрај ставот на коалицискиот поартнер Панос Каменос, изрази портпаролот на грчката Влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкото радио „Њуз 247”. - Позицијата на Каменос во однос на договорот е позната, тоа не се работи што не ги има кажано, но јас сум убеден дека во овој момент постојат политички корелации во грчкиот Парламент за ратификација на договорот и тоа ќе се покаже кога ќе се достави и кога ќе биде изгласан, рече Ѕанакопулос во однос на ставовите на коалицискиот партнер во Владата и одби конкретно да ја коментира позицијата на Каменос дека ќе ја повлече довербата за Владата. Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, како што јави дописничката на МИА од Атина, уште еднаш ги повтори предвидените чекори согласно договорот. - Додека да дојде договорот во грчкиот Парламент треба да поминат различни чекори: референдумот во соседната земја и во продолжение ...
| | веќе видена | слични

 Изрази портпаролот на грчката Влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкото радио „Њуз 247”. - Позицијата на Каменос во однос на договорот е позната, тоа не се работи што не ги има кажано, но јас сум убеден дека во овој момент постојат политички корелации во грчкиот Парламент за ратификација на договорот и тоа ќе се покаже кога ќе се достави и кога ќе биде изгласан, рече Ѕанакопулос во однос на ставовите на коалицискиот партнер во Владата и одби конкретно да ја коментира позицијата на Каменос дека ќе ја повлече довербата за Владата. Портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, како што јави дописничката на МИА од Атина, уште еднаш ги повтори предвидените чекори согласно договорот. - Додека да дојде договорот во грчкиот Парламент треба да поминат различни чекори: референдумот во соседната земја и во продолжение собраниската процедура за ревизија на Уставот. Според тоа ако ова се направи и поскаувам да се направи, потоа грчката Влада ќе го достави договорот од Преспа за ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на „Независни Грци, помалиот коалиционен партнер во грчката влада вели дека би ги повлекол сите министри и довербата на владата пред преспанскиот договор да стигне во грчкиот парламент. „Јас веќе подолго време јавно се обврзав за една работа и ова не е сменето ниту ќе се смени. Ние нема да учествуваме во влада што ќе го донесе во парламентот овој договор, што значи дека ќе ја повлечеме довербата за владата“, рече Панос Каменос во утринското гостување на грчката ТВ „Антена“. Како што пренесува МИА од Атина, Каменос повторил дека „Независни Грци“ имале разјаснето дека „ниту го прифаќаат договорот, ниту отстапуват од терминот Северна Македонија”. Тој ја обвини Македонија дека го прекршувала договорт: „Господинот Заев веќе го прекршува договорот…кажувајќи работи кои не постојат во овој договор“, изјавил лидерот на Независни Грци и додаде дека токму за ова Ципрас телефонски, минатата седмица разговарал со Заев.
| | веќе видена | слични

Потпретседателот на грчката Влада и министер за одбрана Панос Каменос го обвини македонскиот премиер Зоран Заев дека „кажува работи што не се во договорот“. „Владата треба да се жали на премиерот на БЈРМ за прекршување на договорот. Заев не објаснува дека земјата повеќе нема да се нарекува ‘Македонија’“, изјави лидерот на помалиот коалициски партнер во Владата на Алексис Ципрас. Каменос уште еднаш повтори дека неговата партија Независни Грци (АНЕЛ) нема да гласа за ратификување на Договорот од Преспа, порачувајќи дека ќе сторат сè тој да не помине во грчкиот Парламент. „Договорот нема да биде ратификуван. Ние, владините партнери, ќе сториме сè во наша моќ тој да не биде ратификуван. Јасно кажавме дека нема да гласаме (за договорот). Ја презедов таа обврска јавно пред извесно време“, додаде тој за „Антена“. Првиот човек на АНЕЛ стави на знаење и дека неговата мала десничарска партија „ќе ја повлече поддршката“ за левичарската Влада ако договорот потпишан во јуни дојде пред пратениците за гласање. „Други потоа ...
| | веќе видена | слични

Панос Каменос, шефот на помалиот коалициски партнер во грчката Влада, денеска ги повтори тврдењата дека неговата националистичка партија Независни Грци (АНЕЛ) нема да гласа за ратификување на договорот за името со поранешната југословенска Република Македонија (ПЈРМ), пишува „Екатимерини“.„Договорот нема да биде ратификуван. Ние, владините партнери, ќе направиме сѐ што е во наша моќ овој договор да не биде ратифукуван. Јасно кажавме дека нема да гласаме за договорот", рече Каменос, министерот за одбрана на Грција.Тој рече дека неговата мала десничарска партија „ќе ја повлече својата поддршка“ на левичарската грчка Влада ако договорот потпишан во јуни за решавање на деценискиот спор меѓу двата балкански соседи, им се достави на ратификација на пратениците.„Тогаш други ќе мора да станат дел од партнерите на Владата", рече Каменос и го обвини македонскиот премиер Зоран Заев, дека „зборува за работи кои не се во договорот".„Владата треба да поднесе жалба до премиерот на БЈРМ за кршење на договорот", рече ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Од моментот кога имаме признавање на македонски јазик и македонска националност, прашање на време е оваа земја да се нарекува чисто Македонија, рече Кирјакос Мицотакис на денешната прес-конференција во рамките на 83-от Меѓународен саем во Солун и истакнувајќи дека најголемиот проблем во Договорот од Преспа се македонскиот јазик и идентитет. Како што јави дописничката на МИА од Атина, претседателот на Нова демократија, одговарајќи на новинарски прашања, уште еднаш повтори и потенцираше дека неговата партија нема да гласа за ратификација на Договорот од Преспа дали во овој или во следниот парламент. Рече дека за нив најголемиот проблем се македонскиот јазик и идентитетот и во случај договорот од било кои причини да не биде ратификуван, тие како влада би започнале нови преговори, нешто што самиот Мицотакис го најави вчера во неговиот говор, тогаш фокусот би бил на овие две прашања. Одговарајќи на прашањето дали прифаќа сложено име објасни дека е „очигледно дека не постои Грк што би сакал да постои името ...
| | веќе видена | слични

Мицотакис: “Не можам јас како премиер на Грција, ако овие преговори, го потенцирам тоа, ако преговорите започнат од почеток, не можам да прифатам македонски јазик и македонска националност, како што не прифати ниту еден премиери во минатото што го водеше ова прашање, секако освен господинот Ципрас кој потпиша ...”
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Осветениот крст, што вчера во водите на реката Луда Мара го фати 26-годишниот Александар Ристески од Прилеп, денеска е поставен на плоштадот во Кавадарци, при ...
сите 288 | | | веќе видена

Побрза интеграција на Западен Балкан во ЕУ или лажни надежи за датум оваа пролет? Пред доаѓањето на претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел во Скопје овој ...
сите 446 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Oд ВМРО- ДПМНЕ ќе излезат со нови предлози и забелешки кои ги изработуваат стручните тимови за Законот за ЈО. Вака е договорено по денешната средба на ...
сите 181 | | | веќе видена

Атиџе Муратова, главната хероина од македонскиот документарен филм „Медена земја“ ќе биде работно ангажирана во општината Лозово и нејзината куќа ќе добие нов ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас: Посакувам и се надевам дека мојот пријател Заев ќе го добие референдумот за промена на името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: