Отворен оддел за трауматологија во рамките на Градската болница ,,8. Септември‘‘

Тоа што го нуди новиот оддел за трауматологија во ЈЗУ ГОБ „8ми Септември" наликува на условите на големите медицински центри низ Европа, нагласи премиерот Зоран Заев, изразувајќи воодушевување од она што е сработено.– Проценките се дека во двете операциони сали ќе се изведуваат и до 2.000 операции и интервенции годишно. Дел од работата на одделото ќе биде и постојана медицисна едукација на доктори-специјалисти и доктори на специјализација од областа на ортопедијата и трауматологија, објасни Заев.Истакна дека го радува фактот што одделот ќе профункционира во пресрет на еден од најважните датуми во историјата на Република Македонија, Денот на независноста на нашата земја, односно истовремено и на деветтиот патронен празник на болницата „8ми Септември".– Сите заедно ќе креираме политика за натамошно унапредување на состојбата на здравствениот систем. За остварување на таа цел секако имаме поддршка и од Европската унија, Унијата годишно издвојува 90 милиони евра. Оваа финансиска помош со зачленување на земјата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Членството во Европската унија и НАТО за сите граѓани на Република Македонија значи подобро здравство, подобро образование, повеќе пари во економијата, повеќе работни места и повисоки плати, подобро земјоделство. Сето тоа, значи, нашите млади да останат во земјава, порача попладнево министерот за здравство Венко Филипче во Росоман. Членството во ЕУ и НАТО, нагласи, значи имплементирање на многу европски модели во здравствениот систем. – Дел од тие проекти ние веќе ги започнавме и сакаме да ги имплементираме во регионот на Кавадарци и Росоман. Станува збор за мобилните екипи кои на жителите ќе им даваат здравствени услуги во домовите, или блиску до нив. Проектите ги пилотиравме во Кочани, а следат Битола и Ресен. Во договор со росоманскиот градоначалник и директорот на кавадаречката болница, овој модел може да се имплементира и тука, рече министерот во изјава за МИА. Европските фондови кои се очекува да се отворат со евроинтегративните процеси, додаде, значајно ќе го подобрат целокупниот здравствен систем. ...
| | веќе видена | слични

Сето тоа, значи, нашите млади да останат во земјава, порача попладнево министерот за здравство Венко Филипче во Росоман.  Членството во ЕУ и НАТО, нагласи, значи имплементирање на многу европски модели во здравствениот систем. - Дел од тие проекти ние веќе ги започнавме и сакаме да ги имплементираме во регионот на Кавадарци и Росоман. Станува збор за мобилните екипи кои на жителите ќе им даваат здравствени услуги во домовите, или блиску до нив. Проектите ги пилотиравме во Кочани, а следат Битола и Ресен. Во договор со росоманскиот градоначалник и директорот на кавадаречката болница, овој модел може да се имплементира и тука, рече министерот во изјава за МИА. Европските фондови кои се очекува да се отворат со евроинтегративните процеси, додаде, значајно ќе го подобрат целокупниот здравствен систем. Но, бидејќи најголемиот дел од жителите во регионот се занимаваат со земјоделство, тој потсети дека со евроинтеграциските процеси ќе има и повеќе субвенции и подобар пласман за земјоделските производи, поголема ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска беше во посета на општините Струга и Вевчани. За време на посетата Филипче ги посети своите колеги во здравствениот дом и општата болница во Струга, во здравствениот дом во Вевчани, како и во заводот за нефрологија во Струга, каде денеска им го честита јубилејот – 40 години од првата дијализа. -Во Струга и Вевчани имаме добро организирани здравствени установи, млад и амбициозен кадар и инфраструктура. Со европските фондови, ќе ни се отворат можности за подобрена инфраструктура, градење нови болници, соработка со врвни медицински центри, размена на експертски знаења, односно ќе го донесеме европското здравство во Македонија. Ние како генерација ја имаме честа да им оставиме на младите генерации европска држава. Имаме одговорност пред нив, да им обезбедиме подобар живот, иднина. Договорот е најдобриот влог во нашата иднина. -Најмоќните сојузи ги отвораат ширум вратите за нас. Време е заеднички да им подадеме рака и на 30-ти септември да си ја обезбедиме ...
| | веќе видена | слични

Во Струга и Вевчани имаме добро организирани здравствени установи, млад и амбициозен кадар и инфраструктура. Со европските фондови, ќе ни се отворат можности за подобрена инфраструктура, градење нови болници, соработка со врвни медицински центри, размена на експертски знаења, односно ќе го донесеме европското здравство во Македонија, порача министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека имаме одговорност пред младите, да им обезбедиме подобар живот, иднина и дека Договорот е најдобриот влог во нашата иднина. – Најмоќните сојузи ги отвораат ширум вратите за нас. Време е заеднички да им подадеме рака и на 30-ти септември да си ја обезбедиме картата за влез во НАТО и ЕУ. Бенефитот од овој процес е европско здравство за сите граѓани. Со сето ова ќе ги задржиме и младите лекари во земјава, ќе обезбедиме подобри услови за работа и подобра експертиза во земјава – порача Министерот за здравство на средбите со граѓаните во Струга. Во Вевчани Филипче ги повика сите граѓани да се приклучат на референдумот и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заводот за нефрологија во Струга денеска слави јубилеј, 40 години од првата хемодијализа, изведена во 1978 година. До крајот на 2017 година во оваа институција направени се над 900.000 дијализи и спасени повеќе од 200.000 пациенти. На одбележувањето на јубилејот присуствуваа министерот за здравство Венко Филипче, неговиот заменик Асим Муса и градоначалникот на Струга Рамиз Мерко, директорот Александар Попоски, дел од вработените во Заводот, основачите, пациенти,... Заводот за дијализа во Струга, според Филипче, е познат по својата исклучително висока експертиза. - Ова беше одлична можност да се сретнеме со некои од основоположниците на центарот, тоа се луѓето кои со својата ентузијастичка и пожртвувана работа ја доведоа дијализата, но и медицината на едно европско ниво, истакна Филипче. Министерството за здравство, нагласи тој, се заложи за поддршка на Заводот каде се лекуваат огромен број пациенти со оваа проблематика. - Почнаа подготвителните работи за реконструкција на кровот, за набавка на нови апарати ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Процесите кои и претстојат на нашата земја се исклучително важни. Ова се историски моменти и можност за приклучок во НАТО и Европската унија, кои не смееме да ги пропуштиме, им порача денеска на стружани министерот за здравство Венко Филипче. На средбата со граѓаните на Струга и Вевчани, тој изрази уверување дека треба да сме горди што токму на оваа генерација и припадна можноста конечно да се заокружи независноста и да се обезбеди иднината на нашата земја. - Со евроатлантската интеграција на Македонија не се гарантира само стабилноста и безбедноста, туку се обезбедува и економски напредок, а со тоа како и во сите други сектори ќе се почувствува и во здравствениот, подвлече Филипче. Тој информира дека во разговори претставници на ЕУ најавиле дека се планира за две до три години формирање посебен сектор здравство во ИПА фондовите. – Ние сме цврсто уверени дека сето ова што ни претстои, нашата интеграција кон евро-атланските структури ќе значи не само подобар економски напредок, туку и подобро здравство за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Разработуваме повеќе модели за да ги решиме проблемите со недостиг на специјалисти, ментори и да набавиме опрема за болниците и здравствените установи во земјава, меѓу кои е и прилепската болница. До крајов на месецот здравствените установи да соопштат што им недостига за да се подготви стратегискиот план во здравствениот сектор, изјави министерот за здравство Венко Филипче во Прилеп. Тој денеска ја посети прилепската градска болница „Борка Талески“ каде се запозна со состојбите и потребите во болницата на која и недостасуваат барем 20 до 30 специјалисти во сите одделенија, како и опрема. - Во прилепската болница со години работат врвни експерти кои даваат солидна здравствена заштита и сакаме тој тренд да продолжи. Квалиетот на здравствените услуги да го надградиме со набавка на нова опрема, прием на нови лекари и специјализации. Во моментов се соочуваме со сериозен недостиг на кадар секаде во земјава, а недостасуваат и ментори за одредени специјалности. Потребни се гинеколози, педијатри, посебно ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за здравство Венко Филипче ги посети детското и очното одделение во Општата болница „Борка Талески“ во Прилеп, каде заедно со директорот на болницата, Драги Богојески и со градоначалникот Илија Јованоски, разговарале за проблемите со кои се соочуваат лекарите во својата работа, но најмногу за потребите на болницата во однос на кадарот, опремата и инфраструктурното подобрување на болницата.„Разговаравме за потребите од дополнителен кадар, најмногу за доктори и медицински сестри. Одредена бројка е веќе дозволена од Министерството за финансии, како што впрочем во сите здравствени установи во земјата, од јануари досега се примени 2.200 луѓе. Разговаравме и за потребата од специјализации, а после измената на Програмата за специјализации донесена на последната седница на Влада, прилепската болница ќе ги добие потребните специјализации, врз основа на процената какви кадри недостигаат. Со меѓународни финансиски институции, правиме процена кој дел во болниците треба инфраструктурно да се подобри, а ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска престојуваше во работна посета на Прилеп, при што ги посети детското и очното одделение во Општата болница „Борка Талески“. Во изјавата за медиумите, министерот посочи дека со директорот на болницата, Драги Богојески и со градоначалникот Илија Јованоски, како колега од здравствената фела, разговарале за проблемите со кои се соочуваат лекарите во својата работа, но најмногу за потребите на болницата во однос на кадарот, опремата и инфраструктурното подобрување на болницата. „Разговаравме за потребите од дополнителен кадар, најмногу за доктори и медицински сестри. Одредена бројка е веќе дозволена од Министерството за финансии, како што впрочем во сите здравствени установи во земјата, од јануари досега се примени 2.200 луѓе. Разговаравме и за потребата од специјализации, а после измената на Програмата за специјализации донесена на последната седница на Влада, прилепската болница ќе ги добие потребните специјализации, врз основа на процената какви кадри недостигаат. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денеска во ОЈО треба да биде донесена третата осомничена во случјаот Рекет. Катица Јанева e повикана по Бојан Јовановски кој вчера молчеше со барање дека прво ...
сите 309 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 135 | | | веќе видена

Уште една рунда разговори за законот за обвинителство меѓу власта и опозицијата заврши без напредок. Половина час по почетокот на состанокот, владини и тимови ...
сите 294 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 267 | | | веќе видена

Анализа: Регионот доцни во отворањето фронт против дезинформациите Македонија е фактички првата земја во регионот во која власта отвора институционален фронт ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отворен оддел за трауматологија во рамките на Градската болница ,,8. Септември‘‘

Од:
До кого (е-маил):
Порака: