Во Брисел продолжува дијалогот Белград - Приштина


Во Брисел денеска продолжува дијалогот меѓу Белград и Приштина, а портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, изјави дека српскиот претседател Вучиќ и косовскиот претседател Тачи, со посредство на шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини, ќе продолжат да работат на сеопфатната нормализација на односите и постигнување правно обврзувачки договор. Могерини деновиве изјави и дека „постои реална шанса Вучиќ и Тачи да постигнат договор со кој ќе се решат сите отворени прашања меѓу Белград и Приштина“. Белград се спротивставува на изборот на Фатмир Лимај за шеф на делегацијата, дополнувајќи и дека од Приштина има сигнали за неуспех на разговорите што би довело до дестабилизација на регионот.
| | веќе видена | слични

Александар Вучиќ, претседателот на Србија, објави дека прво сака гаранции дека неговата земја со сигурност ќе биде рпимена во ЕУ пред да биде постигнат каков било договор со Косово со кој ќе се признае независноста на протекторатот. Но тоа, како што оцени Вучиќ, голем број европски лидери, во време кога следат клучни избори за Европскиот парламент, не би сакале да го слушнат. „ Ако постигнеме договор, Белград и Приштина, несомнено е дека Србија би морала да добие јасни гаранции за влез во ЕУ во 2025 година“, кажа Вучиќ. Вучиќ порача и дека каков било договор меѓу Белград и Приштина би бил подобар од кое било решение кое може да го донесе некој трет.
| | веќе видена | слични
4 копии

Русија би можела да го попречи патот на Србија кон европските интеграции, се оценува во извештајот на американскиот Конгрес, насловен како „Позадина и односите со САД". Како што јави дописникот на МИА од Белград, денешен „Блиц“ наведува дека иако извештај треба да е насочен кон односите меѓу Србија и САД, голем простор во него е посветен на анализа на односите на Белград со Русија, како и со Косово и ЕУ. Меѓутоа. - Во секоја од анализите, без разлика дали е тоа за односот со САД, Косово или со ЕУ, се споменува и влијанието на официјална Москва, пишува „Блиц“. Во текстот се наведува дека Србија е заинтересирана за купување на рускиот систем за противвоздушна одбрана С-300, како и можното отворање на Центарот за поправка на руските хеликоптер. Како што се заклучува во извештајот, со купувањето на оружје од страна на Србија се зголемуваат тензиите со соседните земји и се создава регионалната трка во вооружувањето. Според авторите на извештајот, отворањето на Центарот за руски хеликоптерски во Србија, ќе биде ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Србија за пристапување во Европската унија мора да ги исполни јасно дефинираните критериуми и да продолжи да работи на договор за нормализирање на односите со Косово, изјави за Радио Слободна Европа Маја Кочијанчиќ, портпаролката на високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини. Таа реагираше на изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ, кој рече дека во случај на постигнување на договор со Приштина, „Србија би требало да добие јасни гаранции дека ќе биде членка на Унијата до 2025″. Коцијанчиќ кажа дека Европската комисија со Стратегијата за Западен Балкан го „определила индикативниот датум”, но јасно потенцираше дека критериумите мора да бидат исполнети. – Ова е клучот кој е во рацете само на Србија. Значи, Србија е таа што мора да го направи она што е потребно за напредок во процесот на проширување, рече Коцијанчиќ. Портпаролката на високата претставничка на ЕУ Федерика Могерини, изјави дека мора да се продолжи со работата на постигнувањето договорот меѓу ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пред приемот во Европската Унија, Србија мора да ги исполни јасно дефинираните критериуми и да продолжи да работи на договорот за нормализација на односите со Косово, изјави за РСЕ портпаролката на високата претставничка на ЕУ, Маја Коцијанчич. На овој начин таа одговори на пораката на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој вчера во интервју за „Ројтерс“ рече дека во случај на постигнување договор со Приштина, Србија треба да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на Унијата до 2025 година. Европската Унија, потсети Коцијанчич, има два важни елемента врз кои го базира пристапот кога станува збор за проширувањето.
| | веќе видена | слични
4 копии

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за британската агенција Ројтерс изјави дека постигнувањето договор меѓу Белград и Приштина ќе треба да подразбира и јасни гаранции за влегување на Србија во Европската Унија во 2025 година, но тоа, како што оцени, голем број европски лидери, во време кога следат клучни избори за Европскиот парламент, не би сакале да го слушнат. Ако постигнеме договор, Белград и Приштина, несомнено е дека Србија би морала да добие јасни гаранции за влез во ЕУ во 2025 година“, кажа Вучиќ во интервјуто што го пренесуваат српските медиуми. Вучиќ порача и дека каков било договор меѓу Белград и Приштина би бил подобар од кое било решение кое може да го донесе некој трет. На Албанците секогаш им кажував – подобро е ние да се договориме, отколку сите други да се договараат преку наш грб, колку и да е тежок и лош договорот за двете страни, ако ние се договориме меѓу себе, ќе биде многу подобро, отколку да не се договориме па други да се договараат преку наш грб“, изјави Вучиќ за ...
| | веќе видена | слични

 Но тоа, како што оцени Вучиќ, голем број европски лидери, во време кога следат клучни избори за Европскиот парламент, не би сакале да го слушнат. -Ако постигнеме договор, Белград и Приштина, несомнено е дека Србија би морала да добие јасни гаранции за влез во ЕУ во 2025 година“, кажа Вучиќ. Вучиќ порача и дека каков било договор меѓу Белград и Приштина би бил подобар од кое било решение кое може да го донесе некој трет.
| | веќе видена | слични

С рпскиот претседател, Александар Вучиќ изјави дека доколку Србија и Косово постигнат каков било договор во врска со тереторијалните граници на Косово мора да Србија да добие гаранција дека ќе стане членка на Европската Унија во 2025 година. „Ако биде постигнато решение, тоа би требало да биде сопфатен договор што ќе ги вклучи не само односите меѓу Србите и Албанците на Косово, туку би морал да го вклучи и решавањето на патот на Србија кон ЕУ и економскиот напредок“, рече Вучиќ.
| | веќе видена | слични
5 копии

Српскиот претседател, Александар Вучиќ изјави дека постигнувањето на каков било договор со Приштина мора да подразбира дека Србија ќе добие гаранции и ќе стане членка на Европската Унија во 2025 година. „Ако биде постигнато решение, тоа би требало да биде сопфатен договор што ќе ги вклучи не само односите меѓу Србите и Албанците на Косово, туку би морал да го вклучи и решавањето на патот на Србија кон ЕУ и економскиот напредок“, рече Вучиќ.
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќ вели дека ќе бара гаранција дека Србија ќе влезе во Европската унија во 2025 година во било кој договор кој ќе биде потпишан со Косово. „Ако некогаш постигнеме договор (со Приштина), Србија ќе треба да добие јасни гаранции дека ќе стане земја-членка на ЕУ во 2025 година“, изјави Вучиќ во интервју за Ројтерс. Србија и поранешната покраина Косово во 2013 година се обврзаа на дијалог со посредство на ЕУ за подобрување на односите и решавање на сите отворени прашања, но од тогаш има мал напредок. Вучиќ велидека може да потрае и до 10 години додека Белград и Приштина постигнат договор поради многуте нивни разлики во мислењето. Околу шпекулациите за корекција на границите или за размена на територии српскиот претседател вели: „Понекогаш се насмевнувам кога ќе слушам како луѓето ги поедноставуваат работите и велат дека договорот се сведува на едноставното – ќе ви дадам три села и ќе добијам шест села (за возврат)“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците, ...
сите 440 | | | веќе видена

Британскиот премиер, Борис Џонсон денеска ја повика нацијата на единство за надминување на поделбите за Брегзит, кои ја поделија земјата.– Ќе се обединиме… ќе ...
сите 200 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Зоран Заев е исплашен од претстојниот изборен пораз затоа што знае дека тоа ќе значи крај на амнестијата на криминалот и отворање на сите коруптивни скандали ...
сите 117 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 169 | | | веќе видена

Ако се прашувате зошто сè уште не сте ја запознале личноста за која знаете дека е вистинската и со која сакате да бидете до крајот на животот, можеби ѕвездите ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Брисел продолжува дијалогот Белград - Приштина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: