Франкфурт воведува забрана за дизел возила

Пo Хамбург и Штутгарт, забраната за дизел доаѓа во Франфурт, која може да влијае на една четвртина од возилата во градот, како и на безброј патници. Западниот германски град мора да воведе забрана за дизел возила, одлучи судот вчера. Активистите за заштита на животната средина ја тужеа општината Хесел за дозволување на Франкфурт да ги надмине максималните безбедносни нивоа на азотниот оксид. Германскиот управен суд во Висбаден пресуди во корист на групата „Акција за заштита на животната средина Германија“и му нареди на Хесел да го доведе градот во согласност со регулативите со забрана за високо загадувачките дизел возила од делови во градот. Организацијата го доби случајот по одлуката на Уставниот суд во февруари, која дозволи забрана за дизел гориво во градот. Неколку германски градови планираат, или веќе започнале да наметнуваат делумни забрани за дизел, меѓу кои и Хамбург, па дури и Штутгарт, дом на Дајмлер и Порше. Другите градови, вклучувајќи ги Ахен и Дизелдорф, исто така, размислуваат за забрани. ...
| | веќе видена | слични

Во време кога во одделни земји на Европската унија се покренуваат дебати за постепена забрана на дизел- моторите, кај нас се забележува зголемен увоз на половни автомобили со ваков тип на погон. Најобична прошетка по авто- плацовите за продажба на увезени користени автомобили покажува дека најголем дел, ако не и сите, се со дизел- мотор, односно се модели кои не смеаат да се возат во централните градски подрачја на многу европски метрополи. Анализата на статистичките бројки покажува загрижувачки нагорен тренд на бројот на дизел- автомобили, од кои најголем дел се половни возила донесени од странство. Јасно е дека слабата економска моќ на населенението е главна причина за поголемиот интерес за купување половен автомобил наместо нов од авто- салон. На тоа, посебно влијаеше спуштањето на еколошките критеруми за увоз на стари автомобили во 2010 година, што според едни придонесе за обнова на возниот парк во земјава, а според други да се претворивме во депонија за стари возила на Европа. Но, треба да не замисли ...
| | веќе видена | слични

Нема сомнение дека Франкфурт наскоро ќе мора да воведе забрана за употребата на дизели, па дури и возила на бензин од постари генерации Ваквата одлука е донесена од страна германскиот суд, одлучувајќи во предмет инициран од страна на организација на помош на природата, наведувајќи присуство на високи нивоа на азотни оксиди во воздухот Според оваа одлука, градските власти ќе мораат да го ограничат движењето на дизел возила кои користат технологија која не е во усогласеност со најмалку Еуро 5 стандардот, но интересно е дека истото важи и за автомобили на бензински погон како гориво. За нив, во смисла на непречено движење на сите градски улици се бара исполнување на Еуро 3 стандардот. Властите во Франкфурт одлуката на судот треба да ја спроведат односно да ја направат функционална до февруари следната година. Ова не е сè, бидејќи судскиот налог ја наметнува и потребата од ограничување на употребата на дизел возилата усогласени со стандардот Euro 5, почнувајќи од септември 2019 година. “Забраната за употреба во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Суд во Германија пресуди дека Франкфурт мора да ја забрани употребата на дизел возилата кои се големи загадувачи со цел подобрување на квалитетот на воздухот во градот. Управниот суд во Висбаден донесе одлука врз основа на иницијатива на една група за заштита на животната средина која го иницира процесот тврдејќи дека Франкфурт не ги исполнува стандардите на ЕУ кога станува збор за нивоата на азотните оксиди. Засега не е познато колку возила ќе бидат погодени од судската одлука. Во Германија, Хамбург веќе забрани постари модели на дизел возила на одредени патишта, додека властите на Штутгарт исто така планираат следната година да ги забранат во некои делови од градот. Овие забрани се базираат на судската пресуда од февруари која на градовите им овозможи во мерките за заштита на воздухот да ја вклучат и забраната за употреба на дизел возила.
| | веќе видена | слични

Останато

Хрватска на самитот во Загреб во мај годинава ќе посвети особено внимание на деблокирање на почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија, изјави ...
сите 412 | | | веќе видена

Празник кој во Охрид се манифестира со традиционалното капење на рибарите со што се означува завршувањето на забраната за риболов по зимскиот мрест. Вчера во ...
сите 242 | | | веќе видена

Натпреварот од второто коло на Европското првенство го одиграа екипите на Шпанија и Австрија, а победа запишаа Шпанците со 30:26. Шпанија беше апсолутен ...
сите 348 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 85 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Ако сакате љубезни луѓе кои ќе ве примат во својот дом, ако сакате добра храна и пијачка, одете во Македонија и нема да зажалите, порачува хрватскиот ракометен ...
сите 53 | | | веќе видена

Охрид, 20. јануари 2020 (ИНПРЕС) – Како што налага традицијата, денеска, на празникот Свети Јован Крстител, во Охрид свечено одбележан Денот на рибарите, со ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Франкфурт воведува забрана за дизел возила

Од:
До кого (е-маил):
Порака: