Не се знае кога специјалистите ќе ги добијат ветените 100 илјади денари плата


Сè уште не се знае кога лекарите специјалисти ќе ги добијат ветените плати од 100 илјади денари. По зголемувањето на платите за 5% останува нејасно кога ќе биде следното покачување за лекарите, за на тој начин да се исполни предизборното ветување на Владата. Премиерот Зоран Заев вели дека зголемувањето на платите ќе зависи од пресметките и буџетските заштеди. Во меѓувреме околу 100 приватни специјализанти остануваат без нивните плати. Иако неколку пати беше ветено дека овој проблем ќе им биде решен, нивните банкарски сметки остануваат празни. Министерот Филипче тврди дека доцнењето е поради технички причини. Во зголемувањето од 5% не се вклучени матичните лекари кои изразија револт за оваа одлука на владата. Министерот Филипче вели дека се анализирало како да се реши и нивниот статус.
| | веќе видена | слични

И по девет месеци откако министерот за здравство Венко Филипче е прв човек во ресорот наместо решавање на проблемите, тие од ден на ден ги има се повеќе. Владата и Филипче најавија покачување на платите на вработените во јавното здравство за пет проценти, а не како што беше ветено во предизборието 15 проценти и тоа во првите шест месеци откако ќе дојдат на власт, Но, вработените и по скоро година и пол откако оваа гарнитура е на власт ќе добијат само 5 проценти повеќе на нивните сметки. Со ова не се согласува Синдикатот на Клинички, но никој не обрнува внимание иако таму се праќаат речиси сите пациенти кои ќе се соочат со некоја потешкотија. Но, не само што нема повисоки плати како што е ветено, нема ниту хигиена. И не само што нема хигиена во околината, продолжува истата пракса и во просториите на самите клиники. За Хируршките клиники [link]https://makpress.mk/Home/PostDetails?PostId=241591[LText]пишувавме[/link] и кон крајот на јули. Но, во текот на денешниот ден состојбата не само што е иста, туку е и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како ќе изгледа болницата во Аеродром објави министерот Филипче Министерот за здравство Венко Филиче го објави на Фејсбук идејното решение за болницата што ќе се гради во општина Аеродром, на зеленилото кај Мајчин дом. Со задоволство денеска ги потпишав договорите за откуп на авторски права за доделување на наградите за изработка на… Posted by Венко Филипче on Friday, September 7, 2018
| | веќе видена | слични
2 копии

Лекарската комора незадоволна од покачувањето на платите во јавното здравство за само 5 проценти. Извршниот одбор на комората реагираше бидејќи со синдикатите договориле до крајот на годината зголемувањето на платите да биде 15 отсто. - Имајќи го предвид ваквото непочитување на договореното околу зголемувањето на платите во здравството кое во разговорите беше определено на околу 15 отсто за 2018 година, Извршниот одбор смета дека синдикатите и нивните органи и тела во најкус можен рок треба да вложат напори и да се корегира процентот на зголемување на платите на докторите, а во спротивно тие треба да поднесат морална одговорност, се вели во соопштението од ИО на ЛК. Премиерот Заев најави повеќе пари за вработените во јавното здравство, но од идната година. Инаку според договорот кој во вторникот беше потпишан во Владата здравствените работници во октомври ќе имаат за 5 проценти поголема плата, но со ова зголемување не важи за матичните лекари. Од комората бараат со корекција и тие да бидат опфатени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Намалување на гужвите на скопските клиники и помалку чекање за здравствена услуга –Надлежните очекуваат дека тоа ќе се реализира со отворањето на Одделот за трауматологија во градската болница 8-ми септември кој е сместен во дел од просториите каде функционираше кардиохирургијата Филип Втори. Ова одделение е само еден сегмент од долгонајавуваниот Траума Центар, кој за да проработи е неопходно вработување на дополнителен кадар. -Потребен е на пример тораковаскуларен хирирг, но таа специјалност е малку дефицитарна во државата. Но министерството за здравство е запознаено со тоа, а и ние имаме испратено лекари на специјализација, изјави др. Христијан Костов, директор на ГОБ 8-ми Септември. Капацитетот на болницата е зголемебн со одделение каде има болнички дел, интензивна нега и оперативен блок во кој годишно ќе има околу 2000 хируршки интервенции. За премиерот Заев кој присуствуваше на отворањето, условите во трауматологија биле како и во модерните европски медицински центри. Министерот за здравство, пак, вели ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тоа што го нуди новиот оддел за трауматологија во ЈЗУ ГОБ „8ми Септември" наликува на условите на големите медицински центри низ Европа, нагласи премиерот Зоран Заев, изразувајќи воодушевување од она што е сработено.– Проценките се дека во двете операциони сали ќе се изведуваат и до 2.000 операции и интервенции годишно. Дел од работата на одделото ќе биде и постојана медицисна едукација на доктори-специјалисти и доктори на специјализација од областа на ортопедијата и трауматологија, објасни Заев.Истакна дека го радува фактот што одделот ќе профункционира во пресрет на еден од најважните датуми во историјата на Република Македонија, Денот на независноста на нашата земја, односно истовремено и на деветтиот патронен празник на болницата „8ми Септември".– Сите заедно ќе креираме политика за натамошно унапредување на состојбата на здравствениот систем. За остварување на таа цел секако имаме поддршка и од Европската унија, Унијата годишно издвојува 90 милиони евра. Оваа финансиска помош со зачленување на земјата ...
| | веќе видена | слични

Во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје се отвори оддел за трауматологија. Новиот оддел има 16 нови болнички места, шест кревети во интензивна нега, и две нови хируршки сали. Тој е сместен во просториите што претходно ги користеше приватната болница „Филип Втори“ и е споен со Одделот за ортопедија. Премиерот Зоран Заев кој присуствуваше на отварањето рече дека одделот е направен по најмодерни стандарди и дека во него ќе може да се лекуваат и до 2.000 пациенти годишно. Директорот на болницата д-р Кристијан Костов кој и самиот е ортопед рече дека во новиот оддел ќе работат 14 колеги од Ортопедија, но дека им недостигаат тораковаскуларни хирурзи и медицински сестри. „Министерство за здравство го знае проблемот и се надеваме дека ќе се реши наскоро. Такви лекари мора да земеме или од Универзитетската клиника или од приватните установи“, рече директорот Костов. Министерот за здравство Венко Филипче, кој беше на отварањето рече дека проблемот со преземање на лекари од приватно во јавно здравство ќе ...
| | веќе видена | слични

Ми беше задоволство денеска да го отвориме новиот оддел за трауматологија во ГОБ „8 Септември“. Новиот оддел располага со 22 болнички и 2 операциони сали. За остварување на оваа цел, секако имаме поддршка и од Европската Унија. Годишно ЕУ за Македонија издвојува 90 милиони евра односно 260.000 евра дневно. Соопштение: http://vlada.mk/?q=node/15564 Видео: https://youtu.be/QRn-E8r5xSY
| | веќе видена | слични

Измените на Законот за здравствена заштита со кои треба да се укине рокот за директно преземање на доктори специјалисти од приватно во јавно здравство, кој со сегашното законско решение истече во декември 2016 година, наскоро ќе бидат дадени во владина процедура, кажа министерот за здравство Венко Филипче на денешното отворање на новиот оддел за трауматологија во Градската општа болница „8 септември“ во Скопје. Измените на овој закон се неопходни за јавните здравствени установи кои имаат недостиг од кадар да можат со директно преземање да го пополнат од приватните болници. Измените се закочени, бидејќи коалицискиот партнер во Владата ДУИ не се согласува со укинување на економските директори на клиниките, бидејќи нивните кадри ќе останат без работа. Овие промени, меѓу кои и укинување на плаќањето по учинок ги најави уште лани претходниот министер за здравство Арбен Таравари. Д-р Кристијан Костов, директор на „8 септември“, кажа дека им недостигаат торакални хирурзи за да може трауматолошкото одделение да ...
| | веќе видена | слични

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ утре ќе биде пуштен новиот оддел за трауматологија кој, според премиерот Зоран Заев, ќе нуди услови како во големите медицински центри низ Европа. „Можам да кажам дека сум воодушевен од она што го видов денеска, условите кои ги нуди новиот оддел за траумотаолигија во ‘ГОБ 8-ми Септември’ наликуваат на условите на големите медицински центри низ Европа. Одделението располага со 16 кревети, дополнителни шест за интензивно лекување, проценките се дека ќе се изведуваат над 2 000 хируршки интервенции годишно“, изјави Заев. Новиот оддел ќе се пушти во употреба утре, 8 септември, а според директорот на болницата, Христијан Костов, ова е нов предизвик. „Се зголеми капацитетот да се зголеми комфор на пациентите. Ова ни е нов предизвик, со што влегуваме во отворање на ново одделение за трауматологија со доделување на поранешните простории од ‘Филип Втори’. Тоа ќе биде дел од одделот за ортопедија и траумотологија, се состои од болнички дел, интензивен дел, а постои и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Борбата против криминалот, високата корупција мора да продолжи и ние навистина конечно мораме да имаме решение, со кое сите ресурси ќе бидат ставени во ...
сите 477 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ објави список од 25 лица вработени во СЈО по линии на непотизам. Обвинителот Гаврил Бубевски во СЈО си ги вработил братучедите Ефимија и Љупчо ...
сите 352 | | | веќе видена

Две победи над Белорусија и над Словенија, блескав сет против Русија, пораз во нијанси од Финска, објективно слаб натпревар против Турција. Македонските ...
сите 370 | | | веќе видена

Наместо укинување на притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“, како што побара нејзината ...
сите 409 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 282 | | | веќе видена

„Што е тоа што Мицкоски не сака да се дознае во јавноста за случајот „Рекет“, праша денеска портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов. „Наместо да шири лажни ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не се знае кога специјалистите ќе ги добијат ветените 100 илјади денари плата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: