Филмот за Нил Армстронг искритикуван како непатриотски


3 копии

Филмот за Нил Армстронг и мисијата Аполо 11 – „Првиот човек“, кого го глуми Рајан Гослинг, во САД е искритикуван како недоволно патриотски, оти во него не се прикажува како астронаутот го поставува американското знаме на Месечината. Кандидатот за изборите во Републиканската партија, за трката за претседател на САД во 2016., Марко Рубио ги предводеше нападите кон филмот, кој на 12 октомври ќе почне да се прикажува и во американските кино сали. – Тоа е вистинска лудост. Изоставањето на тој момент, кога знамето се поставува на Месецот, се случува токму денес, кога нашиот народ треба да се освести што можеме да постигнеме кога сме сплотени и единствени, напиша сенаторот на Флорида, Рубио, на Твитер.
| | веќе видена | слични

"Првиот човек", филмот за Нил Армстронг и мисијата Аполо 11, во САД го обвинуваат дека не е доволно патриотски, бидејќи не е прикажана сцената како астронаутот, кој го глуми Рајан Гослинг, го поставува американското знаме на Месечината. Поранешниот кандидат на републиканците за претседателските избори во 2016 година Марко Рубио ги предводеше нападите кон филмот кој на 12 октомври ќе почне да се прикажува во кино салите. "Тоа е вистинска лудост", напиша во петокот сенаторот на Флорида на Твитер коментирајќи го отсуството на таа сцена кога американското знаме се поставува на Месечината. "И тоа се прави токму денес кога нашиот народ треба да биде свесен што можеме да направиме кога сме сами". "Американците ја финансирале таа мисија, во неа се користени ракети произведени од Американците, со американска технологија и со американски астронаути. Тоа не беше мисија на Соединетите народи". Синовите на Нил Армстронг, Рик и Марк веднаш реагирале на полемиката која се предизвика, објаснувајќи го разговорот со Џејмс ...
| | веќе видена | слични

Мисијата на НАСА, „Аполо 17“, која на Месечината однесе 12 луѓе во декември 1972 година, останува најголем успех. Астронаутите собрале камења, фотографирале сѐ што можеле, направиле неколку експерименти, го поставиле американското знаме и се вратиле дома. И покрај оваа голема мисија, која траела неколку недели, програмата „Аполо“ не им овозможи на луѓето да останат на Месечината подолго. И денес, 45 години по последната мисија, постојат голем број причини зошто луѓето треба да се вратат на Месечината и да останат таму. Истражувачите и претприемачите сметаат дека базата на Месечината би можела да стане нешто како бензинска пумпа за долги патувања во вселената, да доведе до изградба на вселенски телескопи, да ја олесни можноста за живот на Марс и да реши вековни научни мистерии околу настанувањето на Земјата и Месечината. Тука е и туристичкиот потенцијал за кој толку слушаме и читаме последниве неколку години. – Постојана истражувачка станица на Месечината е следниот логичен чекор. Мораме да измислиме уште ...
| | веќе видена | слични

„First Man“, филмот за првиот човек кој стапна на Месечината, Нил Армстронг, во САД наиде на остри критики со обвиненија дека не е доволно патриотски и родољубив, бидејќи во него не е прикажано како славниот астронаут, кој го глуми Рајан Гослинг, го поставува американското знаме на Месечината. Бившиот кандидат за републиканските избори на претседателските избори во 2016 година, Марко Рубио , ги предводи нападите врз филмот кој на 12 октомври ќе почне да се прикажува во американските кино сали. „Тоа е вистинска лудост“, напиша во петокот сенаторот од Флорида на Твитер, коментирајќи го изоставањето на тој битен момент во кој се поставува американското знаме на Месечината. „И тоа се прави токму денес, кога нашиот народ треба да се освести за што сме способни кога сме единствени и сложни“. „Американците ја финансираа таа мисија (Аполо 11),во која беа користени ракети кои ги произведоа Американците, со американска технологија и американски астронаути. Тоа не беше мисија на Обединетите нации“. Синовите на Нил ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ванеса Брајант иако емотивно скршена од загубата на сопругот Коби и 13-годишната ќерка Џијана, собра сила да се збогува со своите најмили на комеморацијата ...
сите 67 | | | веќе видена

Италијанскиот државјанин, кој вчера бил примен на Инфективната клиника во Скопје, нема коронавирус, потврдија од Министерството за здравство. Тој пристигнал од ...
сите 45 | | | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски изрази длабок сомнеж дека Катица Јанева и Бојан Јовановски сами можеле да рекетираат бизнисмени за милионски суми ...
сите 265 | | | веќе видена

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на телевизија Телма, коментирајќи ја снимката која ја објави Антонио Милошоски за Зоран Заев, рече дека ...
сите 55 | | | веќе видена

Сончево и релативно топло со мала до умерена облачност, слаб до умерен јужен ветер и со максимална температура до 19 степени, е прогнозата на УХМР за денеска.И ...
сите 176 | | | веќе видена

Половина до еден денар по литар скокнаа цените на нафтените деривати. Почнувајќи од полноќ и бензините но и дизелот поскапе а причината според РКЕ е повисокиот ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филмот за Нил Армстронг искритикуван како непатриотски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: