Спорт - Цонга го елиминира Федерер

Французинот Жо Вилфред Цонга приреди вистинско изненадување со елиминацијата на шесткратниот победник на Вимблдон, Роже Федерер, во четвртфиналето на третиот гранслем-турнир годинава. Цонга, кој на Вимблдон ја има улогата на 12. фаворит, успеа да победи со 3-2 во сетови (3-6, 6-7, 6-4, 6-4, 6-4) иако Федерер ги доби првите два сета на овој меч. За поразот да биде поболен за Федерер, тој до овој дуел победи на сите 178 меча на гранслем-турнирите на кои имаше водство од 2-0 во сетови, а ова е само третпат во кариерата да испушти такво водство, по поразите во 2003 година од Лејтон Хјуит во Дејвис-купот и две години подоцна од Давид Налбандијан во финалето на Мастерс-купот во Шангај. - Направив неверојатна работа, успеав да го победам Роже на местото каде што речиси е непобедлив. Победата може да се споредува само со поразот на Рафаел Надал на Ролан Гарос и сигурен сум дека ќе остане меѓу најубавите спомени од мојата кариера. Што се однесува до мечот, се чувствував одлично на теренот, бев брз и речиси совршен, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Чешката тенисерка Петра Квитова е победничка на неофицијалното светско тениско првенство Вимблдон во женска конкуренција. Попладево во Лондон, во женското финале на Вимблдон, Квитова (8 носителка) ја совлада русинката Марија Шарапова (5) со 2:0 по сетови, односно 6:3 и 6:4. Квитова (21 година) во своето прво големо финале на Гренд Слем турнирите успеа да стигне до најпосакуваниот трофеј во светот на тенисот со победата над Шарапова, која пак не успеа да го повтори успехот од 2004 година кога беше најдобра на тревните терени. Во машкото финале кое се игра утре, ќе се сретнат двајцата најдобри тенисери на денешницата, шпанецот Рафаел Надал (1) и србинот Новак Џоковиќ (2).
| | веќе видена | слични

Во пресрет на финалето на Вимблдон во машка конкуренција помеѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал решивме да ви ги претставиме најдобрите 5 финални мечеви во последните 20 години. Иако низ 125 годишната историја се паметат многу „епски” финални дуели, сепак се одлучивме за оние од поновата историја. 1992 година - Андре Агаси – Горан Иванишевиќ 3-2 (6:7, 6:4, 6:4, 1:6, 6:4) Со препознатлива игра од основната линија, Агаси стрпливо ја дочека победата и покрај убиствениот сервис на хрватскиот тенисер. По разочарувачки загубениот прв сет во тај брејк, Агаси направи пресврт и дојде до предност од 2:1. Хрватот се врати во игра добивајќи го четвртиот сет пред се благодарение на својот фантастичен сервис. Сепак, Агаси покажа повеќе трпение и на крајот дојде до првиот триумф на тревата на „Ол Ингланд Клубот“. 2001 година - Горан Иванишевиќ – Патрик Рафтер 3-2 (6:3, 3:6, 6:3, 2:6, 9:7) По речиси три часа игра Рафтер упати форхенд во мрежата што значеше крај на финалето и ...
| | веќе видена | слични

На седум години го даде своето прво интервју за српските медиуми во кое истакна дека желба му е да стане најдобар тенисер на светот. 17 гоини подоцна Ѓоковиќ е на чекор до исполнување на тој сон. Попладнево во Лондон, во финалето на Гренд слем турнирот Вимболдон ќе се сретне со шпанецот Рафаел Надал. Без разлика на исходот на денешното финале, Ѓоковиќ утре ќе биде прогласен за светски рекет број 1. М.П.
| | веќе видена | слични

Големото финале во машка конкуренција на Вимблдон се игра в недела со почеток од 15:00 часот и со пренос на Телма. Надал во обид да ја задржи титулата на неофицијалното светско првенство во тенис Ѓоковиќ сака со победа да ја потврди првата позиција на АТП листата. Ова е 28 пресметка помеѓу двајцата тенисери води Надал со 16:11 во победи.
| | веќе видена | слични

Дваесет и едногодишната Петра Квитова од Чешка е нова шампионка на Вимблдон откако во големото финале убедливо со 6-3, 6-4 славеше над фаворизираната Марија Шарапова со 6-3, 6-4. Осмата носителка стана првата чешка тенисерка по Јана Новотна од 1998 година која успеала да го освои шампионскиот пехар на најпрестижниот турнир на светот. На Квитова и беа потребни само 85 минути за целосно да го скрши отпорот на петтата фаворитка Шарапова, инаку шампионка од 2004 година, и без скоро никаква нервоза да триумфира во првото гренслем финале во нејзината кариера. - Пресреќна сум. Секако дека бев нервозна, но морав да останам фокусирана на секој поен. Само така можев да се надевам дека ќе славам против Марија. Вака гледано, особено по резултатот, изгледа дека лесно дојдов до победата, но воопшто не беше така. Немам зборови со кои можам да опишам низ какви емоции поминувам – изјави пресреќната Квитова, која со солзи во очите им прати бакнеж на своите славни сонароднички Мартина Навратилова и Јана Новотна, кои ја бодреа ...
| | веќе видена | слични

Петра Квитова за пр пат освои титула на еден Гренд Слем турнир, откако во финалето на овогодинешниот Вимблдон ја совлада Марија ШАрапова со убедливи 6:3, 6:4. Двете двојни грешки во низа на Шарапова и овозможија на Квитова да поведе со 5:2 во првиот сет, по што не и беше тешко првата делница да ја реши во своја полза. Беше тоа и прв сет кој Шарапова го загуби на овогодинешниот Вимблдон, но се покажа дека тенисерката од Чешка ќе биде пресилен противник за Русинката. Квитова направи брејк веднаш на почетокот на вториот сет и така ја потврди предноста во мечот, па, иако Шарапова успеа да израмни на 3:3, следеше нов брејк за водство од 4:3 по кој немаше враќање. Јана Новотна беше последната тенисерка од Чешка која пред 13 години го осови Вимблдон, додека пред тоа неприкосновена на трева беше и и Мартина Навратилова, која присуствуваше на ова финале.
| | веќе видена | слични

Петра Квитова ја изнанеди Марија Шарапова во женското финале на Вимблдон и дојде до својата прва Грен Слем титула. Чешката тенисерка лани загуби во полуфиналето, но денеска прикажа брилијантен тенис против Русинката за победа од 2-0, по сетови 6:3 и 6:4. Шарапова се надеваше на својата втора титула на неофицијалното светско првенство во тенис, седум години по нејзиниот изненадувачки триумф, кога имаше само 17 години. Сепак Русинката немаше шанси против 21-годишната тенисерка, која физички беше многу посилна и дефинитвно повеќе ја посакуваше титулата. Сервисот ја предаде Шарапова во првиот сет, но и покрај тоа што силно се бореше во вториот, Квитова во ниту еден момент не дозволи да биде загрозена. „Навистина е тешко да се кажат вистинските зборови во овој момент“, изјави новата шампионка на Вимблдон веднаш по мечот. „Не можам да верувам дека стојам тука со трофејот пред „Кралската ложа“. Секако дека имав трема пред мечот, мислев дека можев да го освојам турнирот и бев сконцентрирана на секој поен“, заврши ...
| | веќе видена | слични

Третиот гренд слем на сезоната доби нова шампионка во чешката тенисерка Петра Квитова, која во финалето ја совлада Марија Шарапова. Прв гренд слем, па Вимблдон! Со тоа може да се пофали 21-годишната Петра Квитова, која во источноевропското финале беше подобра од Марија Шарапова со 2:0 во сетови (6:3, 6:4). Финалето траеше 85 минути и во него Квитова благодарение на силните удари од основната линија и одличниот сервис стана само третата леворака тенисерка, по Ен Џоунс и Мартина Навратилова, која го освоила Вимблдон. Чехињата во моментов е осма тенисерка на ВТА листата, но од понеделник сигурно ја очекува скок. До сега таа во кариерата имаше пет титули. Шарапова пак, не успеа да го повтори успехот од 2004. година. Таа остана на три гренд слем титули со два порази во финалињата.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ е првиот финалист на тенискиот гренд слем, Вимблонд. Во полуфиналето со 3-1 го совлада Жо Вилфред Цонга. Пласманот во финалето на Ѓоковиќ му го носи местото број еден на АТП листата. Дури и да го освои турнирот Рафаел Надал немоќен е да спречи Србинот да дојде до врвот. /К.П.Н.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 388 | | | веќе видена

Новото обвинителство најавено со Предлог законот што го објави вчера премиерот Зоран Заев може да го отвори од почеток предметот „Империја", рече шефицата на ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Цонга го елиминира Федерер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: