Македонија - Шефот на дипломатијата си замина дипломатски

Антонио Милошоски се откажува од функцијата министер за надворешни работи и во иднина ќе и се посвети на пратеничката функција и на местото претседател на Комисијата за надворешна политика. Веста ја потврдуваат од кабинетот на министерот, а и самиот Милошоски, на својот профил на „фејсбук“, напишал дека сака да му се посвети на семејството и дека за тоа го информирал премиерот Груевски уште пред половина година. Во владејачката партија веќе се шпекулира со имињата на неговиот наследник. Се споменуваат амбасадорот во Холандија, Никола Димитров, амбасадорот во САД, Зоран Јолевски, и генералниот секретар на партијата, Мартин Протоѓер. „Да се биде добар министер или подобар татко? Таа дилема често ме придружуваше. Предолго по странските аеродроми, прекратко со своите дома. ВМРО има човечки потенцијал и сигурно неколку способни кандидати за министер за надворешни работи. Но, освен мене, нема друг што мора и може да му биде подобар татко на мојот четиригодишен син“, пишува Милошоски на својот профил на „фејсбук“. ...
| | веќе видена | слични

Работата кај Груевски е работа под притисок и кратки рокови. Тој, сведочат ексминистрите, при спроведување на некоја своја одлука навистина функционира 24/7, а тие што не можат да се приспособат на овој систем - горат Антонио Милошоски му откажа министерска покорност на премиерот Никола Груевски, но останува да биде најмалку пратеник и лојален партиски функционер во Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Според изјавата со која се повлече министерот за надворешни работи, семејството е повисоко во неговите лични приоритети пред државничката должност, која по трет пат мислеше да му ја довери партискиот лидер Груевски. „Сум соработувал со повеќе политичари, но со Груевски најдолго, најдобро и најусогласено. Затоа останувам доследен и понатаму. Должноста министер за надворешни работи ја извршував со полн ентузијазам и со огромна чест ги застапував и ги штитев националните интереси на Република Македонија. Отсега најверојатно ќе придонесувам од челното место на собраниската комисија за надворешна политика“, напиша ...
| | веќе видена | слични

Дали само приватни мотиви се причината министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, да се повлече од позицијата шеф на дипломатијата или постои политичка заднина во донесувањето на неговата одлука да замине од функцијата на која беше во изминатите пет години. Политички кругови непрестано лицитираат за причините откако шефот на дипломатијата го потврди тоа што „Утрински весник“ прв го објави: „Заминувам од семејни причини“! Тонот со кој Милошоски настапи на прес-конференцијата не се помести од тоа дека единствено семејните, а не политичките причини се решавачки за тој да ја напушти министерската фотелја. Но, сепак, во декември минатата година, што значи само еден месец пред да разговара со премиерот Никола Груевски за неговата одлуката за напуштање на министерската фотелја, Милошоски изјави дека Македонија во наредниот период очекува интензивирање на активностите на посредникот во спорот за името Метју Нимиц. Дали Милошоски сака да го одбегне овој притисок, кој е свесен дека веќе нема да може да го ...
| | веќе видена | слични

Дали Срѓан Керим ќе биде следниот министер за надворешни? Поранешниот претседател на Генералното собрание на ООН, амбасадор и министер за надворешни работи во земјава, Срѓан Керим, кој моментално е генерален менаџер на групацијата ВАЦ за Југоисточна Европа, е еден од кандидатите за наследник на Антонио Милошоски на челното место во Министертвото за надворешни работи, објавуваат неколку медиуми од Македонија. Керим соработувал со влада на ВМРО ДПМНЕ уште во претходниот нејзин мандат од 1998 до 2002, а беше спомнуван и како претседателски кандидат во 2009. Керим е мошне близок со Мијалков, човекот за кој се смета дека раководи со сите лостови на власта во Македонија.
| | веќе видена | слични

Груевски разгледува две-три опции кој да биде иден министер за надворешни работи, одлуката не е донесена Поради лични и семејни причини сегашниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски нема да биде во идната влада. Ќе остане пратеник и ќе ја води комисијата за надворешни работи во Собранието. Милошоски образложи дека неговата одлука не е политичка, туку човечка и родителска. „Да се биде добар министер или подобар татко? Таа дилема често ме придружуваше. Предолго по странските аеродроми, прекратко со своите дома. ВМРО-ДПМНЕ има човечки, потенцијални и сигурно неколку способни кандидати за министер за надворешни работи. Одлуката не ми беше лесна, но го известив премиерот уште пред половина година, а вчеравечер, во полна доверба, ја потврдивме“, пишува Милошоски на својот профил на Фејсбук. Тој смета дека неговата одлука да се повлече од министерската позиција нема да влијае врз разговорите за името меѓу Грција и Македонија. - Оваа влада на високо ниво ги постави заслуженото членство во НАТО и ...
| | веќе видена | слични

Министерот си поднесе оставка Шефот на македонската дипломатија, Анотнио Милошоски, вчера си поднесе оставка од функцијата поради, како што наведе тој, лични и семејни причини. Тој информираше дека пред околу шест месеци за својата одлука го информирал премиерот Никола Груевски и дека тој разговор се држел во максимална дискреција, а премиерот покажал полно разбирање: “Имав лична дилема дали да се биде добар министер или може да се биде подобар родител. Затоа, мојата одлука не е политичка, туку човечка и родителска“. Како што појасни Милошоски, од Министерството за надворешни работи се сели во собраниските клупи каде што го продолжува својот политички ангажман како пратеник, а најверојатно и како претседател на Комисијата за надворешни работи со која досега претседаваше пратеничката на ДУИ, Теута Арифи. “Досега функцијата министер за надворешни работи ја извршував со полн ентузијазам, со целосна посветеност и со огромна чест што имав можност да ги претставувам и да ги застапувам националните интереси на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерството за финансии на САД воведе санкции за петмина вработени во разузнавањето и безбедносните служби блиски на, според нив поранешниот претседател на ...
сите 127 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 155 | | | веќе видена

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека бројот на заболени со мали сипаници во светот се зголеми за 50%, и покрај сите напори да се спречи ...
сите 246 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 260 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 129 | | | веќе видена

Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Шефот на дипломатијата си замина дипломатски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: