Македонија - Закони постојат, но слабо се применуваат

Македонија, иако има релативно добра правна рамка во сферите на судството, администрацијата и законодавниот дом, сепак, многу заостанува со имплементација на законите. Ова е заклучокот од публикацијата „Антикорупциски барања на Европската унија“, подготвена од „Транспаренси интернешнал Македонија“. Според претседателката Слаѓана Тасева, најмногу заостанува имплементацијата на законите во јавната администрација, каде што се применуваат само 40 проценти од законите. Во публикацијата како главни забелешки се наведени независноста на судството, односно влијанието на извршната власт и политичките партии врз донесувањето на одлуките, како и прекумерното траење на судските постапки. Во делот на јавната администрација, пак, биле откриени нелегалности во постапката за вработување, како и проблеми во спроведувањето на внатрешната ревизија. Во врска со наодите од законодавното тело, забелешките се за тоа дека најголемиот дел од законите се на предлог на Владата, при што недостасува консултирање на јавноста, не постои ...
| | веќе видена | слични

Македонија има релативно добра правна рамка во сферите на судството, јавната администрација и во законодавниот дом, но многу заостанува со спроведување на законите, покажаа резултатите од најновото истражување на „Транспаренси интернешнл“ Македонија мора да изврши промени на законите од областа на судството, јавната администрација и работата на Собранието ако сака ефикасна борба против корупцијата, ажурна администрација и силна законодавна власт, констатира Слаѓана Тасева, претседателка на невладината организација „Транспаренси интернешнл“ на вчерашната промоција на истражувањето „Антикорупциските барања на Европската Унија: Мерење на напредокот во судството, јавната администрација и во законодавното тело во Македонија“. - Судскиот систем во земјава работи под политички притисоци и влијанија. Поради тоа независноста на судството постои само на хартија, додека во практика се врши влијание врз судовите и врз текот на судењата, а донесувањето на пресуди се одолговлекува. Постои делумна независност на Судскиот ...
| | веќе видена | слични

Tранспаренси интернешнал предупредува Македонија има релативно добра правна рамка во сферите на судството, јавната администрација и законодавниот дом, но многу заостанува со имплементацијата на законите. Сепак, од овие сфери, најмногу заостанува имплементацијата на законите од јавната администрација, вели претседателката на невладината “Транспаренси интернешнл“, Слаѓана Тасева, за време на вчерашанта промоција на наодите од истражувањето “Антикорупциските барања на Европската унија: Мерење на напредокот во судството, јавната администрација и законодавното тело во Република Македoнија“. Нелегалности во постапката за вработување, непостапување по поплаките на граѓаните, недостиг од соодветни обуки, неизедначена практика, проблеми во спроведувањето на внатрешната ревизија и непостоење на ефикасна заштита на лица кои пријавуват корупција се само дел од наодите кои ги посочува ова истражување како недостатоци во јавната администрација. Токму поради ваквите резултати, оттаму порачуваат дека потребни се итни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Закони постојат, но слабо се применуваат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: