Пари - „Кемет електроник“ ќе гради фабрика

Американската компанија „Кемет електроник“ ќе гради фабрика за кондензатори во индустриската зона „Бунарџик“. Почетната инвестиција е 12 милиони долари, а подоцна, со развојот на производството, може да достигне и до 20 милиони долари. Вчера беше удрен камен-темелник за изградба на фабриката и беа потпишани два договора со американскиот инвеститор. Договорот од страна на „Кемет електроник“ го потпиша директорот на компанијата, Пер-Олоф Лоф, а од наша страна директорот на Агенцијата за странски инвестиции, Виктор Мизо, и в.д директорката на Директоратот за технолошко-индустриски развојни зони, Наташа Хаџи Лега. Едниот договор се однесува за закуп на државно земјиште, а другиот за државна помош на инвестицијата. Фабриката ќе се гради на површина од 4,5 хектари, а ќе бидат вработени 500 луѓе. Компанијата „Кемет“ со седиште во северна Каролина е една од најпознатите американски компании за производство на делови за електроника, а нејзините производи ги користи и НАСА. „Кемет“ е четвртиот инвеститор во ...
| | веќе видена | слични

Свето Николовски Нивото на странските нвестиции во земјава во првиот квартал од 2011 надмина 282 милина долари, што е износ скоро идентичен со целата 2010-та година. Народна банка објави дека март бил најдобриот месец кога странските компании инвестирале дури 131 милион долари. Најголем износ на инвестиции, 129 милиони американски долари, пристигнал од холандски компании, следуваат британските со 38, австриските со 26, турските со 20 и словенечките со вложени 7 милиони долари. Само во последниве 30 дена официјалниот почеток на своите инвестиции го објавија три компании :италијанската Витек, германската Кромберг и Шуберт и американската Кемет електроникс, додека во последниве 2 месеца вкупно 8 компании започнаа или пак финишираат со своите инвестиции во земјава, меѓу кои и турски ТАВ кој што наскоро завршува со модернизацијата на аеродромската зграда на Александар Велики. Сите странски менаџери без исклучок нагласуваат дека Македонија е избрана како бизнис дестинација пред се поради добрата ...
| | веќе видена | слични

Американскиот „Кемет Електроникс“ вчера стави камен темелник за нова фабрика во Бунарџик. Инвестицијата за почеток изнесува 12 милиони евра, а ќе се вработат 200 луѓе. Како „Кемет“ дојде во Македонија и какви се плановите за развој на бизнисот во ексклузивно интервју за Алфа открива извршниот директор Пер Олоф Лоф, со него разговара Костадин Делимитов.
| | веќе видена | слични

Нова инвестиција во слободната економска зона Бунарџик. Фабрика за производство на кондензатори ќе гради Кемет електроникс, една од најпознатите американски компании. Владата и првите луѓе на компанијата го потпишаа договор за влез. - Зошто сме во Македонија? Еден мајски ден седев дома и гледав Си Ен Ен и таму забележав една реклама “Инвестирајте во Македонија“. Јас знаев каде е Македонија, но никогаш немав дојдено, се јавив на мојот помошник го прашав знаеш ли нешто за Македонија, тој ми рече немам поим. Јас му реков откриј нешто за државата затоа што мислам дека таму ќе инвестираме. И така после една година подготовки дојдовме овде, изјави Пер Лооф, извршен директор на корпорацијата Кемет електоникс. - За една година од сега колку што инвеститорот планира да гради, на ова место треба да се произведуваат кондензатори за разни електронски производи во разни индустрии како и за повеќе индустрии. Инвестицијата со својата финална фаза треба да изнесува околу 25 милиони евра, она што е важно за нас ...
| | веќе видена | слични

Четврта фабрика почна да се гради во технолошко-индустриската зона Бунарџик кај Скопје Свој производствен капацитет прави американската фирма „Кемет електроникс“, која во своите погони во десет држави произведува над 30 милијарди парчиња електронски уреди годишно, што потоа се користат во автомобилската, компјутерската, воената и во други индустрии. Вкупната инвестиција во Македонија изнесува 25 милиони долари и се очекува таа да отвори 500 работни места, но ќе се почне со 12 милиони долари и со 200 луѓе. На церемонијата по повод почетокот на градбата присуствуваа извршниот директор на „Кемет електроникс“, Пер Луф, премиерот Никола Груевски, американскиот амбасадор Филип Рикер и други функционери. Директорот Луф рече дека се заинтересирале за инвестирање во Македонија откако виделе реклама на Си-ен-ен.
| | веќе видена | слични

Нова фабрика во Бунарџик Џонсон Мети, Џонсон контролс и Техно Хозе идната година ќе добијат уште еден сосед во Бунарџик. Темелите на четвртата фабрика во Бунарџик вчера ги постави американската компанија Кемет електроникс, која произведува кондензатори. Станува збор за вкупна инвестиција од 25 милиони евра, од кои првично ќе бидат инвестирани само 12 милиони евра. Фабриката ќе почне со производство идната година, а најави 200 нови вработувања кои ќе се случуваат етапно, додека не се заокружи бројка од 500 вработени. Пер Лооф, извршниот директор на корпорацијата Кемет електроникс, вели дека ова е прва фабрика што ја градат во Европа, а за Македонија дознале од спотовите за инвестициските можности на земјата кои се емитуваат на Си-ен-ен. “Нашата компанија има фабрики во 10 држави. Веруваме дека со оваа фабрика ќе бидеме поконкурентни на пазарот, со оглед на тоа што ќе ги придобиеме европските клиенти. Одлична е локацијата, бидејќи сме блиску до аеродромот, можеме и лично да ги донесеме клиентите овде доколку ...
| | веќе видена | слични

Американци градат фабрика за кондензатори во Бунарџик Започна изградбата на фабриката Кемет Електроникс Македонија во индустриската зона Бунарџик, што е американска инвестиција вредна 25 милиони долари. Во фабриката, која ќе креира 500 нови вработувања, ќе се произведуваат кондензатори наменети за светскиот пазар. Производствениот објект се гради на локацијата ТИРЗ – Скопје 1, на површина од 10.000 м2. Кемет планира да го започне своето производство за една година. “Фактот што Кемет се одлучи да инвестира во Македонија е доказ дека поволностите кои ние ги нудиме се конкурентни и во глобални рамки. Нивната одлука за инвестирање е резултат на неколкумесечни разговори, преговори и презентации кои јас и Агенцијата за странски инвестиции директно ги водевме со претставници на компанијата“, потенцираше вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски. И, најави дека се одвиваат преговори со уште неколку потенцијални странски инвеститори, при што нагласи - „Кемет ќе ни послужи како одлична референца“. Кемет, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 495 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 121 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 64 | | | веќе видена

Пред да започне годинешната Евровизија 2019 во тел Авив, дел од македонските медиуми, меѓу кои и нашиот портал Вистина.ком.мк ги објави имињата на најавените ...
сите 96 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - „Кемет електроник“ ќе гради фабрика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: