Повик за пријавување на шестото издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“


Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ отвори повик за пријавување на 650 учесници за шестото издание на фестивалот кое ќе се одржи од 6-11 Октомври во МКЦ – Младинскиот Културен Центар, Кинотеката на Македонија, Кино Милениум и уште неколку локации во Скопје. Темата на овогодинешното издание на фестивалот е „Вода“ (Aqua). На фестивалот се поканети и млади учесници од 16 држави од Европа кои заедно со младите од Македонија ќе го сочинуваат меѓународното жири распределено во три категории според возраста. Тие заедно ќе гледаат филмови, ќе дискутираат на темите претставени со филмовите, ќе учествуваат во 11 различни работилници, ќе се дружат и ќе се забавуваат. Десет учесници од Македонија кои најмногу ќе се истакнат со своите елоквентни дискусии и активности за време на фестивалот, ќе патуваат во Италија во јули 2019 како македонски претставници на најголемиот фестивал за млади Giffoni Experience. Пријава за учесници од основните и средните училишта: https://goo.gl/nFJe7x Повик за волонтери на Џифони ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседател на Уругвај, Хозе Мухика, пред два дена бил ѕвезда на 75. Меѓународен филмски фестивал во Венеција, со прикажувањето на документарниот филм за него, на режисерот Емир Костурица. "Не сум ѕвезда", рекол Мухика на претставувањето на филмот и додал дека прифатил да дојде на фестивалот само поради неговиот пријател Костурица. "Мојот свет не е тука. Не знам дали е подобар или полош, но е поразличен", рекол Мухика, кој бил претседател на Уругвај од 2010. до 2015. година. Мухика, нарекуван и Пепе, е познат по скромниот живот, а неодамна дал оставка и на сенаторското место. Рекол дека не сака никаква пензија на основа на својот сенаторски стаж. Познат е и како "најсиромашниот претседател на светот". Костурица рекол дека Мухика прва пат го видел на неговиот имот како вози трактор. "Ми рекоа - ова е претседателот, а јас на себе веднаш си реков - "ова е мојот човек"", рекол Костурица и додал дека од Мухика научил дека претседателот може да биде и извор на инспирација. Во Венеција во тек е ...
| | веќе видена | слични

Натали Портман во црн фустан со наметка од „Диор“ во Венеција, покажа дека убавината е во едноставноста, велат модните критичари. 37-годишната актерката го засили гламурот на Филмскиот фестивал во Италија. Таа се појави на прес по повод нејзиниот најнов филм Vox Lux. На Би Текстот Натали Портман едноставно убава е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

Пред неколку дена во Венеција свечено е отворен 75 по ред филмски фестивал, а за престижната награда Златен лав се натпреваруваат повеќе од 20 филмски проекти. Можеби овој фестивал не е толку познат како оној во Кан, но модните креации дефинитивно го привлекуваат вниманието на јавноста. Славните актери во Венеција ќе ги претстават своите нови филмови и притоа ќе се појават во елегантно издание. Ова е дел од модниот стил од првиот викенд на филмскиот фестивал.
| | веќе видена | слични

Хозе Мухика, поранешниот претседател на Уругвај стана ѕвезда на Филмскиот фестивал во Венеција со прикажување на документарец посветен на неговиот живот. Мухика, познат како Пепе, е познат по исклучително скромниот животен стил, а неодамна даде и оставка на местото на сенатор. Познат е како најсиромашниот претседател во светот бидејќи со години донираше дел од својата плата за сиромаси. „Мојот свет не е овде. Не знам дали е подобар или полош, но поинаков“, изјави Мухика, кој беше претседател на Уругвај во периодот од 2010 година до 2015 година. Документарецот со наслов „El Pepe: A supreme Life“ премиерно беше прикажан во понеделникот. За него Емир Кустурица изјави дека е единствениот претседател во светот кој ја напуштил функцијата и оставил 150.000 расплакани луѓе. Мухика има 83 години и претходно бил лидер на герилското движење Тупамарос кое во 70-тите години вршеше кражби, политички киднапирања и бомбардирања против владата. Тој вели дека шест пати било пукано во него, бил измачуван и држен во самица во ...
| | веќе видена | слични

Натали Портман пристигнала во Венеција, кадешто се одвива престижниот филмски фестивал. Секогаш елегантна, актерката ниту овојпат не одстапила од својот вообичаен стил, па така и во црното издание била мамец за погледи. Во мал црн фустан, докажала дека ова е одличен вечен класик и е секогаш совршен избор за свечени прилики, иако нејзиниот бил во невообичаен крој. Покрај невообичаениот фустан, носела и чудни, футуристички очила за сонце, во облик на мачкини очи, со неприметни рачки, кои ретко на кој би му стоеле така добро, но Натали ја потврдила изреката дека на убава жена, сѐ ѝ стои убаво. Целосното црно, минималистичко издание, го надополнила со едноставни црни сандали со два ремена, мејкапот го довела на минимум, а косата ја пуштила и направила нежни локни.
| | веќе видена | слични

Филмот за Нил Армстронг и мисијата Аполо 11 – „Првиот човек“, кого го глуми Рајан Гослинг, во САД е искритикуван како недоволно патриотски, оти во него не се прикажува како астронаутот го поставува американското знаме на Месечината. Кандидатот за изборите во Републиканската партија, за трката за претседател на САД во 2016., Марко Рубио ги предводеше нападите кон филмот, кој на 12 октомври ќе почне да се прикажува и во американските кино сали. – Тоа е вистинска лудост. Изоставањето на тој момент, кога знамето се поставува на Месецот, се случува токму денес, кога нашиот народ треба да се освести што можеме да постигнеме кога сме сплотени и единствени, напиша сенаторот на Флорида, Рубио, на Твитер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Лејди Гага и Бредли Купер беа главни ѕвезди на Филмскиот фестивал во Венеција, откако го промовираа заедничкиот филм „Ѕвездата е родена“ (A star is born). Во прашање е римејк на филмот кој веќе неколкупати бил екранизиран. Оригиналниот филм “A star is born” беше снимен во далечната 1937 година, главната улога ја играше Џенет Гејнор. Потоа во филмот од 1954. насловната улога ја глумела Џуди Гарленд, во седумдесетите зад микрофонот застана и Барбара Стрејсенд, а сега Лејди Гага! Бредли беше очекувано елегантен додека ја изведуваше својата филмска партнерка од бродчето, додека Гага се одлучи за неочекуван стајлинг – бел фустан и црни чевли. Гага веќе неколку години е одлучна да се пробие како актерка, а за улогата на Грофица во „Американската хорор приказна” доби Златен глобус.
| | веќе видена | слични

 Средбите со омилените познати личности кои ни се идоли се емоционални мигови, а некои луѓе не можат да ја контролираат возбудата. Актерот Рајан Гослинг додека чекореше на црвениот тепих на Филмскиот фестивал во Венеција за премиерата на неговиот нов филм „First Men“ го пречека толпа разулавени фанови. Додека даваше автограми пристигаа вресоци од сите страни, но извикот на еден фан се издвојуваше по гласноста. Погледнете ја смешната реакција на Рајан со очите:
| | веќе видена | слични
3 копии

Минатиот викенд беше во знак на гламурозните фустани кои одбележаа уште еден Венециски филмски фестивал. Многу познати убавици се најдоа во еден од најромантичните градови во светот, а во преден план и овој пат беа прекрасните тоалети кои оставаат без здив.Ако зборуваме за фустани што ќе бидат запаметени со години, тоа е, секако, креацијата на модната куќа „Валентино“ што ја носеше Лејди Гага. Познатата пејачка беше во центарот на вниманието на фестивалот, така што бројни убавици паднаа во втор план.Вниманието го привлече и српската модна блогерка со адреса во Лондон, Тамара Калиниќ, која прошета на црвениот килим во розов фустан на Кристијан Диор. Розовата боја е дефинитивно една од хит-боите што ќе доминираат оваа сезона, особено во комбинација со црвената.Ѕвездата на серијата „Круна”, актерката Клер Фој, блескаше во елегантен розов фустан од сатен во комбинација со црвен шал, исто така, со потпис од модната куќа „Валентино“.Четвртата, но не и последна убавица, која успешно ја претстави оваа хит-боја на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На секаков начин СДСМ се обидува да избегне одговорност од криминалот, посочи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во ...
сите 515 | | | веќе видена

Извршителот Христијан Мицкоски потонат во очај и без идеи свири како што диригентот Груевски му диригира но не погоди ниту една нота, не успеа да оствари ниту ...
сите 76 | | | веќе видена

Не помогнаа молбите на Бојан Јовановски и Катица Јанева, обвинети за рекет врз Орце Камчев, новинарите да останат во судница денеска кога се пуштаа смс пораки ...
сите 282 | | | веќе видена

Мухамед Зеќири, потпретседател и пратеник од СДСМ во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 зборуваше за Маршот за правда, на кој учевствуваа 15.000 граѓани, и објасни ...
сите 111 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 132 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија категорично ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повик за пријавување на шестото издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: