Царовска: Вработувањата во социјалните центри и градинките се континуирани


Вработувањата во центрите за социјална работа и во градинките не се предреферендумски туку континуирани во текот на една година, а тој тренд ќе продолжи затоа што е време системот за социјална и за детска заштита да се исправи на нозе, рече министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. - Затоа што наследивме систем во кој за детска заштита недостигаат 2000 вработувања. Ги држеа на определено време со цел партиски да ги експлоатираат и токму затоа ние на сите кои беа на определено време им дадовме договори на неопределено и вработивме повеќе од 800 нови, рече Царовска на прес-конференција посветена на резултатите од Оперативниот план за вработување и пилот-програмата Младинска гаранција. одговарајќи на новинарско прашање за вработувања во нејзиниот ресор, по тврдењата од опозицијата за масовни вработувања во државните институции Соопшти дека во центрите за социјална работа се вработени околу 200 лица, затоа што, рече, досега имало систем во кој 50 проценти од вкупниот број вработени во центрите ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Скопје, 26 август 2018 Почитувани, Мила Царовска мора да си замине од ресорот кој го претвори во министерство за негрижа и за партиски вработувања. Во ек на огромни скандали поврзани со целосен колапс на системот на заштита на децата, со актуелен случај на силувана штитеничка на установа, како продолжение на хоророт кој што секојдневно го доживуваат децата во институциите водени од Царовска, таа се фали со партиски вработувања. Царовска е најнеспособниот министер во оваа влада, а денешниот јавен настап го докажува тоа. Без трошка емоции за случај за напаствувано девојче таа се држи до правната терминологија и бега од одговорност. Царовска веројатно и не се чувствува одговорна за случаите на обљуба на малолетници што е тешко кривично дело со казна затвор над 10 години кое по кој знае кој пат се случува пред очите на вработените! Царовска не разбира на колку одговорно место седи додека малолетнички се сексуално злоставувани, абортираат, се присилувани на секакви изживувања и хорори. Деца бегаат од установите ...
| | веќе видена | слични

Политичките аналитичари се поделени околу етичката оправданост на вработувањата во последниот период, за кои опозицијата обвинува дека се партиски и спротивни на закон. Владејачката СДСМ тврди дека претстојниот референдум не е причина за новите вработувања, образложувајќи дека законските прописи коишто се однесуваат на референдумот се различни од прописите коишто се однесуваат за спроведување избори, односно дека за време на референдум владата работи нормално, сите обврски ги извршува тековно и нема никакви застои и законски ограничувања. Ова, според владејачката партија, се однесува и за огласите за нови вработувања. Универзитетскиот професор Јонус Абдулау од Универзитетот на Југоисточна Европа вели дека не е толку спорен моменталниот период за нови вработувања, туку кадарот кој се вработува. „Вработувањата во овој момент не само што не се етички оправдани, туку сметам дека конечно партиите треба да се надвор од таа политика на вработување. Партиите не се бироа за вработување, туку институциите треба да ...
| | веќе видена | слични

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение реагираат на денешната прес конференција на министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. „Единствените кои се вработуваат се партиските војници на власта, притоа рушејќи ги сите креитериуми и мерит системот. Додека Царовска се фали на прес конференции, нејзиниот колега Тевдовски прави незаконски вработувања на 6.000 партиски војници“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Според ВМРО-ДПМНЕ станува збор за скандал од невидени размери, во соопштението од партијата додаваат и дека мора да се има кривична одговорност и за министерот за финансии, бидејќи дал согласност за вработувања, а истите не биле предвидени согласно годишните планови.
| | веќе видена | слични

Вработувањата не се предизвикани од референдумот, туку од потребата за стручен кадар, објаснува министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. Таа вели дека трендот на вработувања ќе продолжи зашто сега е време системот за социјална и детска заштита да се исправи на нозе. ”Она што можам да кажам за мојот сектор е дека вработуваме континуирано една година во Центарот за социјална работа и во детските градинки зашто наследивме систем каде во детската заштита недостигаат 2.000 вработувања, а сакаме квалитет во детските градинки. Невозможно. Им дадовме договори на неопределено на сите што беа вработени на определено време. Во центрите за социјална работа се вработени околу 200 лица зашто до сега имавме систем во кој што повеќе од 50% од вкупниот број на вработени во центрите е нестручен, средно стручен или неквалификуван за социјална работа и социјална заштита.”, вели Мила Царовска. Од Агенцијата за вработување велат дека кај нив нема промена на бројот на вработени споредено со јули минатата година и ...
| | веќе видена | слични

Единствените кои се вработуваат се партиските војници на власта, притоа рушејќи ги сите креитериуми и мерит системот. Додека Царовска се фали на прес конференции, нејзиниот колега Тевдовски прави незаконски вработувања на 6.000 партиски војници. Повторуваме 6.000 партиски војници кои ќе бидат на државна сметка. Има еден критериум, а тоа е да се има членска книшка на СДСМ. Масовна корупција во очи на референдумот. И додека ова се случува владата молчи, но и сите други субјекти на јавноста под контрола на власта. Скандал од невидени размери. И притоа мора да има кривична одговорност и за министерот за финансии, бидејќи дал согласност за вработувања, а истите не се предвидени согласно годишните планови. Што се однесува до младите тие се оставени на цедило од Владата и на работ на егзистенција. Со образование кое е на дното, со систем корумпиран во невидени размери младите единствениот спас го наоѓаат надвор од оваа земја. Затоа СДСМ мора да одговара.
| | веќе видена | слични

Останато

-Во моментите кога се преговарало и разговарало за јазикот, нашите меѓународни пријатели ни дадоа мислење, дека е добро законот да се испрати и во ...
сите 404 | | | веќе видена

Согласно Законот и актите на Адвокатската комора на РСМ, за покренување на било каква постапка од страна на Комората, потребно е да има пријава, односно судска ...
сите 412 | | | веќе видена

Еден од туристите кои го напуштиле островот во Нов Зеланд каде што се случи трагедија по ерупција на вулканот, бил Џеф Хопкинс кој раскажал дека никогаш нема ...
сите 109 | | | веќе видена

МВР и УЈП треба да истражат како СДСМ го пречекорило дозволеното салдо за претседателските избори и потрошиле 2.5 милиони денари повеќе. Спасовски и Лукаревска ...
сите 128 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по првичното објавување на аудио снимки на „Јутуб“ објавени на каналот „U6e Big“, ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Царовска: Вработувањата во социјалните центри и градинките се континуирани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: