Стоилковски: Откако е распишан Референдумот власта тргна со партиски вработување на над 6.000 лица


Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека во Изборниот закон и во Законот за спречување на корупција еден од најординарните форми на корупција се вработувањето, особено времените вработувања „за услуги“. Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски денеска кажа дека откако е распишан Референдумот власта тргна во партиски вработување на 6.000 лица, некои времено, некои на подолг рок, во јавната администрација, со буџетски средства. -Законот вели: Секоја вонредна исплата на државни пари е забранета во време на распишани избори. Ова не се избори, но намерата е иста – да се влијае на резултатот. Ова е поткуп на гласачи. Референдумот е исто така изјаснување на граѓанинот. Не само што го организира ДИК, туку и како што постои изразување за одредена политичка партија, постои и изразување за определена политика. Сега референдумот е изјаснување за определена политичка опција! Со тоа е исто и важат истите правила како и за избори за партии. Тоа се вика правна аналогија. Во овој период е забрането да има огласи за привремени ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Скопје, 26 август 2018 Почитувани, Мила Царовска мора да си замине од ресорот кој го претвори во министерство за негрижа и за партиски вработувања. Во ек на огромни скандали поврзани со целосен колапс на системот на заштита на децата, со актуелен случај на силувана штитеничка на установа, како продолжение на хоророт кој што секојдневно го доживуваат децата во институциите водени од Царовска, таа се фали со партиски вработувања. Царовска е најнеспособниот министер во оваа влада, а денешниот јавен настап го докажува тоа. Без трошка емоции за случај за напаствувано девојче таа се држи до правната терминологија и бега од одговорност. Царовска веројатно и не се чувствува одговорна за случаите на обљуба на малолетници што е тешко кривично дело со казна затвор над 10 години кое по кој знае кој пат се случува пред очите на вработените! Царовска не разбира на колку одговорно место седи додека малолетнички се сексуално злоставувани, абортираат, се присилувани на секакви изживувања и хорори. Деца бегаат од установите ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Фокусот на активностите на Министерството за труд и социјална политика е заштита на идните пензионери и намалување на дефицитот во ПИОМ. Остануваме на истиот став - возрасната граница за пензионирање нема да се поместува. Ова го изјави министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, во одговор на новинарско прашање до каде е реформата што се најавувала за решавање на финансискиот дефицит во ПИОМ. - Се додека немаме конечна позиција нема да излеземе во јавност. Важно е да се напомене дека и сегашните пензионери се безбедни. Пензии имаме, исплатата на пензии е редовна. Двапати годишно како што ветивме така и правиме, ги усогласуваме пензиите со трошоците за живот и растот на плати, и токму затоа има и постојан раст на пензиите, посочи Царовска. Истакна оти смета дека во моментов нема потреба од дополнителен притисок по ова прашање, и оти напротив сите заедно треба да донесеме одлука кога е најдобро да се направи истото, и тоа ќе претрпи законски измени и целиот систем ќе се стабилизира. - Остануваме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Возрасната граница за пензионирање нема да се поместува, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, во одговор на новинарско прашање до каде е реформата што се најавувала за решавање на финансискиот дефицит во ПИОМ. – Се додека немаме конечна позиција нема да излеземе во јавност. Важно е да се напомене дека и сегашните пензионери се безбедни. Пензии имаме, исплатата на пензии е редовна. Двапати годишно како што ветивме така и правиме, ги усогласуваме пензиите со трошоците за живот и растот на плати, и токму затоа има и постојан раст на пензиите, посочи Царовска. – Остануваме на истиот став – возрасната граница за пензионирање нема да се поместува. Сите други адаптации што ќе се прават нема да бидат на штета на никого, туку сите заедно да инвестираме во еден подобар систем. Не би дала рок важно е да сме на сигурно кога една реформа се прави да сме согласни дека нема дилеми дека на крајот ќе имаме стабилен пензиски систем што се грижи и за сегашните пензионери и за идните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

-До крајот на годината, Министерство за труд и социјална политика ќе отвори 24 нови градинки за згрижување деца во руралните места, а воспитувачите ќе добиваат повисока плата. Владата за оваа година инвестира 44% повеќе средства за разлика од лани, за отворање на нови градинки. Речиси половина од буџетот кој изнесува 41,6 милиони денари, веќе е реализиран. Досега, 11 од објектите се веќе отворени и имаат капацитет за над 600 деца. Дополнително обезбедени се и 86 вработувања. Останатите 13 градинки е планирано да профункционираат до крајот на 2018 година, со вкупен капацитет за 682 деца и 97 нови вработувања, објави премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи.
| | веќе видена | слични
8 копии

Најголем буџет од 41,6 милиони денари е одделен оваа година за инвестирање во изградба и доградба на детски градинки, адаптација и опрема на градинките, што е за 44 проценти повеќе во однос на 2017 година кога за истата намена биле искористени околу 29 милиони денари. Ова денеска на прес-конференција го истакна министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Посочи дека најголем дел од инцвестициите, повеќе од 80 проценти се во рурални општини, со цел да се постигне, како што рече, рамномерен регионален развој и да се даде еднаква шанса на децата и од руралните и од градските средини за постигнување подобри резултати во образованието и животот понатаму“. - Заклучно со август се реализирани 42 процента од планираниот буџет за оваа намена во 2018 година, односно веќе се инвестирани 17,5 милиони денари во детски градинки. Оваа сума е речиси иста со сумата која била инвестирана за цела 2015 година и за околу три милиони денари повеќе од потрошениот буџет наменет за оваа намена во 2016 година, прецизира ...
| | веќе видена | слични

Таа истакна оти смета дека во моментов нема потреба од дополнителен притисок по ова прашање, и оти напротив сите заедно треба да донесеме одлука кога е најдобро да се направи истото, и тоа ќе претрпи законски измени и целиот систем ќе се стабилизира. Фокусот на активностите на Министерството за труд и социјална политика е заштита на идните пензионери и намалување на дефицитот во ПИОМ. Остануваме на истиот став – возрасната граница за пензионирање нема да се поместува. Ова денеска го изјави министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, во одговор на новинарско прашање до каде е реформата што се најавувала за решавање на финансискиот дефицит во ПИОМ. Се додека немаме конечна позиција нема да излеземе во јавност. Важно е да се напомене дека и сегашните пензионери се безбедни. Пензии имаме, исплатата на пензии е редовна. Двапати годишно како што ветивме така и правиме, ги усогласуваме пензиите со трошоците за живот и растот на плати, и токму затоа има и постојан раст на пензиите- посочи Царовска. Таа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

До крајот на годината Министерството за труд и социјална политика планира да отвори вкупно 24 нови градинки низ Македонија со буџет кој изнесува 41,6 милиони денари и е за 44% поголем од парите за таа намена лани. 11 од објектите се веќе отворени и имаат капацитет за над 600 деца кој е речиси пополнет, а обезбедени се и 86 вработувања. Останатите 13 градинки е планирано да профункционираат до крајот на 2018 година, со вкупен капацитет за 682 деца и 97 нови вработувања, најави министерката за труд и социјална политика Мила Царовска на денешната прес конференција во Владата. „Оваа Влада освен што инвестира повеќе пари во детската заштита, посветено работи и на подобрување на условите за згрижување на деца од предучилишна возраст, дури и во општините кои со години беа запоставувани. Дури 80 проценти од градинките што ги отвораме се во рурални места, а некои од нив и за прв пат добија детски градинки“, рече Царовска. Министерката посочи дека децата од овие места ќе бидат згрижени на само неколку чекори од ...
| | веќе видена | слични

11 од објектите се веќе отворени и имаат капацитет за над 600 деца кој е речиси пополнет, а обезбедени се и 86 вработувања. Останатите 13 градинки е планирано да профункционираат до крајот на 2018 година, со вкупен капацитет за 682 деца и 97 нови вработувања. Ова го рече министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска на денешната прес конференција во Владата. „Оваа Влада освен што инвестира повеќе пари во детската заштита, посветено работи и на подобрување на условите за згрижување на деца од предучилишна возраст, дури и во општините кои со години беа запоставувани. Дури 80 проценти од градинките што ги отвораме се во рурални места, а некои од нив и за прв пат добија детски градинки“, рече Царовска. Децата од овие места ќе бидат згрижени на само неколку чекри од нивните домови, и повеќе нема да треба секојдневно да поминуваат километри за да одат во градинка. Заклучно со август, е реализиран 42 % од планираниот буџетот за оваа намена за 2018, односно веќе се инвестирани 17,5 милиони денари во ...
| | веќе видена | слични

Министерот за финансии Драган Тевдовски најави дека платите на вработените во детските градинки ќе се зголемат, а покачувањето од 5% ќе започне да важи од септемвриската плата. „Покачувањето на платите се однесува на негувателките и воспитувачките, оние кои се директно вклучени во грижата на децата. Децата се иднината на земјата и затоа ние како Влада вложуваме во нив и за кадарот кој се грижи за нив. Од септемвриската плата исплатена во октомври, предвидено е покачување од 5%, за сите околу 4.300 вработени во градинките”, рече Тевдовски. Според податоците од Министерството за труд и социјала од почетокот на годинава биле обезбедени финансиски согласности за вработување на над 900 лица, од кои поголемиот дел се на неопределено време.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Во моментите кога се преговарало и разговарало за јазикот, нашите меѓународни пријатели ни дадоа мислење, дека е добро законот да се испрати и во ...
сите 405 | | | веќе видена

Пред повеќе од една недела граѓаните повторно беа сведоци на една од многуте лагите на премиерот Зоран Заев и владата на СДСМ. Имено, станува збор за настанот ...
сите 385 | | | веќе видена

Еден од туристите кои го напуштиле островот во Нов Зеланд каде што се случи трагедија по ерупција на вулканот, бил Џеф Хопкинс кој раскажал дека никогаш нема ...
сите 109 | | | веќе видена

МВР и УЈП треба да истражат како СДСМ го пречекорило дозволеното салдо за претседателските избори и потрошиле 2.5 милиони денари повеќе. Спасовски и Лукаревска ...
сите 130 | | | веќе видена

По денешното рочиште на случајот „Рекет” од однесување на судијката и обвинителката за организиран криминал при испитувањето на сведоците и обвинетите, станува ...
сите 101 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по првичното објавување на аудио снимки на „Јутуб“ објавени на каналот „U6e Big“, ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стоилковски: Откако е распишан Референдумот власта тргна со партиски вработување на над 6.000 лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: