Времето се менува: Еве што најавуваат синоптичарите

Денес попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на краткотрајно невреме со силен ветер. Повеќе услови за нестабилност ќе има во источните делови доцна попладне и во ноќните часови. Утре и во четврток на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а поинтензивни врнежи се очекуваат во западните и југозападните делови од земјава. Во петок и сабота условите за нестабилност ќе се намалат, а потоа ќе продолжи периодот на нестабилно време во попладневните часови.
| | веќе видена | слични
9 копии

До крајот на неделава ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност, а од понеделник ќе има освежување за десетина степени, пороен дожд, грмежи и ветер. Според УХМР, дневните максимални температури до недела ќе се искачат до 36 степени. Позначителна промена се очекува од понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен северен ветер, а дневната макисмална температура нема да надминува 28 степени.
| | веќе видена | слични

Веќе од утре (четврток) над Италија ќе започне пробудувањето на циклонот Бруно и со својата долина ќе го зафаќа Балканскиот Полуостров па така и времето драстично ќе се менува па така и врнежите и грмежите ќе зачестуваат, вели метеорологот Славчо Попоски. Особено интензивни врнежи во земјите од регионот ќе има во петок и во сабота кога ќе има услови за локално и изразено невреме проследено со интензивни поројни дождови, силен ветер, силни електрични празнења, силен ветер и град кој може да условот и локални проблеми. Во исто време од север ќе се спушта значително постуден воздухо па така и температурите драстично ќе опаѓаат и токму ова ќе услови северен и североисточен ветер а на европските како и италјанските алпи се очекува да падне и првиот снег за оваа сезона. Провејување на снег можно е и на највисоките планински места на Балканот. Во Македонија влијанието на Бруно ќе го почувствуваме веќе во петок и во сабота додека особено во недела и тоа доцна попладне и навечер кон понеделник како и во понеделник ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Охрид, 22. август 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Попладне во северозападните планински предели ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. УВ индексот ќе биде 8, а максималната температура во Охрид ќе се искачи до 30. степени. – Во текот на следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, а во сабота услови за нестабилност ќе има на повеќе места. Позначителна промена на времето се очекува од недела кон крајот на денот и во понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен ветер, информираат од УХМР Македонија.
| | веќе видена | слични

Според УХМР, дневните максимални температури до недела ќе се искачат до 36 степени. Позначителна промена се очекува од понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен северен ветер, а дневната макисмална температура нема да надминува 28 степени. /МИА
| | веќе видена | слични

Денеска и утре (четврток) во државава атмосферата ќе биде значително постабилна односно времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност претежно во попладневните часови а ќе дува и слаб до умерен ветер од источен правец, објави метеорологот Славчо Попоски. Сепак во попладневните часови не се исклучува можноста за ретка појава на краткотраен дожд и ретки грмежи на планините но и во оние населени места кој се во близина на планините. Во петок и во сабота во попладневните часови ќе има локална нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер а не се исклучува можноста и за сосема ретка појава на град. Според моменталните анализи промена на времето и поголема нестабилност ќе имаме за време на викендот и тоа под влијание на нов циклон.
| | веќе видена | слични
2 копии

 Попладне во северозападните планински предели ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а  дневната од 29 до 37 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 34 степени. Во следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, а во сабота услови за нестабилност ќе има на повеќе места. Позначителна промена на времето се очекува од несела кон крајот на денот и во понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи со грмежи и засилен ветер.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија оваа среда ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Максималната температура ќе се движи до 36 степени. Во Скопје и околината слично време се температура до 34 степени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Од месец август ни остануваат уште само неколку дена. Оваа лето речиси и да не почувствувавме вистински летни температури. Кога се споменува месец септември, веднаш тоа асоцира на есен и на есенски температури. Децата од први септември се враќаат во училишните клупи, а веднаш потоа настапува и една промена во времето. Според AccuWeather, oваа недела од август не очекува сончево време. Последната недела веќе се најавуваат нешто пониски температури, проследени со дожд. Од први септември се најавуваат веќе есенски температури. Дневната не се очекува да достигне повеќе од 27 степени. Од средината на септември веќе се најавува дожд и пониски температури. Последната недела од септември температурата ќе се спушти под 20 степени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Битола и регионот попладнево беснее невреме, проследено со пороен дожд, грмежи и умерен северен ветер кој достигнуваше брзина до 47 километри на час, соопшти УХМР. Нестабилно беше и во околината на Претор, каде што имаше краткотраен пороен дожд со грмежи. Исто така, и северно од Скопската Котлина, во планинскиот дел, имаше краткотраен пороен дожд и грмежи. До крајот на денот нестабилноста постепено ќе се намалува, а во вечерните и ноќните часови ќе преовладува стабилно време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од северен правец. Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Попладне во северозападните планински предели ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. УВ-индексот ќе биде 8. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19 степени, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервал од 29 до 37 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Извори од СЈО за Канал 5 потврдија дека минатата недела екс тимот на Јанева добил писмо од својата екс шефица,  во кое таа бара парите од т.н. „ црн фонд “ да ...
сите 237 | | | веќе видена

Познати се три четврфиналнаи пара на евро-шампионатот во одбојка во машка конкуренција. Досега влез помеѓу најдобрите осум обезбедија: Германија, Русија, ...
сите 332 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство.Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по ...
сите 305 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 24 | | | веќе видена

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева останува во притвор, откако судијата на претходна постапка ја одбил понудената гаранција во имот, а ...
сите 309 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Времето се менува: Еве што најавуваат синоптичарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: