(Фото и Видео) Застрашувачки видео снимки од рушењето на надвозникот во Италија


Италијанската полиција на социјалната мрежа „Твитер“ објави видео на кое се гледа моментот на рушењето на надвозник во близина на Џенова.#14agosto il video del crollo di #PonteMorandi a #Genova Polcevera Morandi@VAIstradeanas@DPCgov@emergenzavvf@Viminale@ComunediGenova@StradeAnaspic.twitter.com/9viaWCfAcu Polizia di Stato (@poliziadistato) August 14, 2018Бројот на загинати лица во несреќата досега се зголеми на 35 лица, а според италијанските власти тој и натаму би можел да се зголемува. Меѓу загинатите има и едно дете.Si capisce meglio la portata con questo video #pontemorandi#genova#video#crollopic.twitter.com/c4XFXm4HuC Farmacia Serra (@farmaciaserrage) August 14, 2018Хрватските медиуми пишуваат и за сведоштвото на еден возач на авотбус, кој како што вели за медиумите за влакно ја избегнал несреќата.„Јас возев автобус за Хрватска и го преминав надвозникот само половина час пред да се распадна. Се шокирав кога чув дека надвозникот се срушил“, раскажува возачот за хрватските медиуми.Возачот, Рудолф Полунич, ...
| | веќе видена | слични

Рушењето на мостот во Џенова го потресе целиот свет. Во страшната трагедија загинаа дури 43 лица, а се стравува дека бројот на загинатите би можел да порасне. Откако се сруши мостот во италијанскиот северен град, настрадаа и цели семејства, голем број на загинати има во рушевините со оглед на тоа што под мостот имаше стамбени објекти, а исто така загинаа и голем број на возачи чии што автомобили се најдоа на мостот во моментот на рушењето. Сега се појави ново видео на кое што од нов агол се гледа моментот кога се сруши мостот во Џенова. Од снимката направена од надзорните камери се гледа како минуваат автомобилите, а по само неколку секунди подоцна целиот мост се срушува и просторот се исполнува со густа прашина.
| | веќе видена | слични

Полицијата објави нова снимка од безбедносните камери на која може да се види точниот момент кога се случил колпасот на мостот во Џенова. Во несреќата при уривањето на надвозникот загинаа 43 луѓе. На една од снимките се гледа како луѓето бегаат и како падот на конструкцијата предизвикува голем облак од чад.
| | веќе видена | слични

Снимките кои ги забележале безбедносните камери на 14 август на мостот во Џенова навистина ја замрзнуваат крвта во вени и го прикажуваат моментот во пресрет на смртоносното уривање на надвозникот Понте Моранди. На видеото се гледа моментот на трагедијата од два различни агла. Најпрво дождот кој паѓал го заменил облак со густа прашина од кој ништо не се гледа, а потоа се исчезнува! На местото на урнатините, само неколку секунди пред тоните бетон да се урнат на тлото, е снимен пешак кој не претпоставувајќи ништо ја преминувал улицата. Во оваа незапамтена трагедија настрадаа засега 43 луѓе, но се стравува дека тоа не е конечен број. Италијанскиот премиер Џузепе Конте прогласил вонредна ситуација во траење од 12 месеци во регионот на Џенова, и определил 5 милиони евра помош од владините фондови. Потсетуваме дека во моментот во пресрет на уривање на мостот камерите забележале и морбиден удар на гром точно во него.
| | веќе видена | слични

Снимка која ја забележале сигурносните камери на 14. август на мостот во Џенова навистина ја замрзнува крвта во жилите и го прикажува моментот на смртоносното рушење на надвозникот Понте Моранди. На снимката се гледа моментот на трагедијата од два различни агли. Најпрво дождот кој врне е заменет со облак густа прашина низ која ништо не се разликува, а потоа сѐ исчезнува. На местото на рушење на мостот, за неколку секунди пред трагедијата е снимен и пешак кој ненасетувајќи ништо ја преминува улицата. Во оваа незапаметена несреќа настрадаа засега 43 лица, а се стравува дека тоа не е конечниот број.
| | веќе видена | слични
3 копии

Мостот Моранди се урна поради големиот пропуст при изградбата на потпорните столбови поради кои конструкцијаа не можеше да ја издржи тежината на густиот сообраќај, тврди инженерот Саверио Ферари, кој работел за компанијата која го градела. Тој недостаток и фактот дека властите не го пренасочувале тешкиот сообраќај кон алтернативните патни правце се главни причини за смртоносната катастрофа, рече пензионираниот инженер. „Работев за компанијата „Кондоте“. Се се рушеше секаде каде што тие беа вмешани“, рече тој. „Кога го градеа мостот, носечките столбови не се направени така да издржат земјотрес“. -Рикардо Моранди, проектантот на мостот по кој и го добил името, бил свесен за тоа и се жалел на градежниот тим, објаснува Ферари. Според неговите зборови, истражувањето на издржливоста на носечките столбови е изведена криво-лево и мостот само две години по пуштањето во сообраќај покажал големи недостатоци. „Моранди бил бесен на одговорниот инженер, му рече дека мостот мора да има специјални носачи за да издржи. ...
| | веќе видена | слични

Се појави видео снимка на која од потполно нов агол се гледа моментот на ужасот кој од корен на многумина им ги промени животите.Снимката од надзорна камера покажува како автомобили поминуваат едни по други, не насетувајќи трагедија која само за неколку секунди ќе се случи недалеку од нив.Во еден момент мостот паѓа...Се друго веќе беше пепел
| | веќе видена | слични
7 копии

Италијанскиот инженер и дизајнер на надвозникот во Џенова, при чие уривање настрадаа 43 лица, Рикардо Моранди, предупредил уште во 1979 година дека ќе биде неопходно константно одржување на надвозникот, за да се отстрани рѓата предизвикана од непосредната близина на морето и загаденоста на воздухот. Италијанската државна телевизија РАИ објави делови од извештај на кои стои потписот на Моранди од 1979 година, 12 години по отворањето на надвозникот. Во извештајот се наведува дека уште тогаш било познато оти може да дојде до „губење на површинската отпорност на бетонот на хемикалии“, поради морето и загаденоста на воздухот предизвикано од блиската челичарница. Дел од надвозникот во Џенова се урна на 14 август, при што настрадаа 43 лица.
| | веќе видена | слични

Рикардо Моранди, италијанскиот инженер и дизајнер на мостот во Џенова по кого е именуван вијадуктот, уште во 1979 година предупредувал дека ќе биде потребно постојано одржување. Тој нагласил дека ќе биде потребно да се отстранува ‘рѓата на градбата предизвикана од непосредната близина на морето и загадувањето на воздухот. Мостот Моранди се сруши минатиот вторник и по затворањето на официјалната потрага по жртви и преживеани, билансот на загинати е 43 лица. Италијанската државна телевиија објави делови од извештајот со потписот на Моранди од 1979 година, 12 години по отворањето на надвозникот што е дел од автопатот А10. Во извештајот стои дека уште тогаш било познато дека може да дојде до „губење на површинската отпорност на бетонот на хемикалии“, поради морето и загадувањето на воздухот предизвикано од блиската челичарница. Моранди тогаш ја потврдил стабилноста на дизајнот на мостот, но предупредил: „Порано или подоцна, можеби за неколку години, ќе биде неопходно да се направи отстранување на сите траги на ...
| | веќе видена | слични

Инжинерот кој го градеше мостот на смртта во Џенова, Саверио Ферари, вели дека се срушил поради голем пропуст на компанијата за која работел, а која го градела. - Работев за компанијата Кондоте, секогаш се се рушеше кога тие беа вмешани, обвинува тој. Испитувањата за издржливост на столбовите не се покажале добри, но фирмата не се откажала. На мостот загинаа повеќе од 39 лица.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(Фото и Видео) Застрашувачки видео снимки од рушењето на надвозникот во Италија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: