Циклонот Глорија се ближи кон Скопје

Вистинскиот циклон Глорија беснее ширум Балканот поточно во источна Хрватска, Босна како и на западот од Србија како и во делови од Косово па веќе и во поголем дел од држава каде имаме нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер а регистрирана е и локална појава на град низ државава, информира метеорологот Славчо Попоски.Во наредните 40-тина часа циклонот Глорија ќе донесе многу нестабилно време над нашата територија па така времето ќе биде променливо и нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.Локално процесите ќе бидат поинтензивни и застапени во форма на невреме проследено со поинтензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град.НАПОМЕНА: Во текот на следните 48 часа локално особено во источната, северната како и во западната половина од државава се очекува да наврне значително количество на воден талог (над 20, 30 л/м2) па токму поради тоа добро е да се предупреди на локални поројни поплави.ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во случај на појава на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Според информациите од УХМР, во следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. За време на викендот во попладневните часови времето ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Позначителна промена се очекува в понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен северен ветер, а дневната температура ќе се намали десетина степени.
| | веќе видена | слични

Од месец август ни остануваат уште само неколку дена. Оваа лето речиси и да не почувствувавме вистински летни температури. Кога се споменува месец септември, веднаш тоа асоцира на есен и на есенски температури. Децата од први септември се враќаат во училишните клупи, а веднаш потоа настапува и една промена во времето. Според AccuWeather, oваа недела од август не очекува сончево време. Последната недела веќе се најавуваат нешто пониски температури, проследени со дожд. Од први септември се најавуваат веќе есенски температури. Дневната не се очекува да достигне повеќе од 27 степени. Од средината на септември веќе се најавува дожд и пониски температури. Последната недела од септември температурата ќе се спушти под 20 степени.
| | веќе видена | слични

Интензивни врнежи во земјите од регионот но и кај нас ќе има во петок и во сабота, најавуваат метеоролозите, кога ќе има услови за локално и изразено невреме проследено со интензивни поројни дождови, силен ветер, силни електрични празнења, силен ветер и град кој може да условот и локални проблеми. Веќе од денес над Италија ќе започне пробудувањето на циклонот Бруно и со својата долина ќе го зафаќа Балканскиот Полуостров па така и времето драстично ќе се менува, па така и врнежите и грмежите ќе зачестуваат, вели метеорологот Славчо Попоски. Во исто време од север ќе се спушта значително постуден воздухо па така и температурите драстично ќе опаѓаат и токму ова ќе услови северен и североисточен ветер а на европските како и италјанските алпи се очекува да падне и првиот снег за оваа сезона. Провејување на снег можно е и на највисоките планински места на Балканот. Во Македонија влијанието на Бруно ќе го почувствуваме веќе во петок и во сабота додека особено во недела и тоа доцна попладне и навечер кон понеделник ...
| | веќе видена | слични

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и југоисточен правец. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 8. Дневната температура ќе се движи од 25 до 36 степени. Во следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. За време на викендот во попладневните часови времето ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Позначителна промена се очекува во понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен северен ветер, а дневната температура ќе се намали за десетина степени.
| | веќе видена | слични

Во текот на утрешниот ден во Македонија ќе се задржи сончево и топло време со слаб до умерен ветер од источен и југоисточен правец. Овие временски услови ќе продолжат и во петок. За време на викендот во попладневните часови се очекува појава на локална нестабилност со дожд и грмежи, а од понеделник ќе настапи поизразена промена на времето со поројни врнежи засилен ветер и значителен пад на температурите. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични
9 копии

До крајот на неделава ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност, а од понеделник ќе има освежување за десетина степени, пороен дожд, грмежи и ветер. Според УХМР, дневните максимални температури до недела ќе се искачат до 36 степени. Позначителна промена се очекува од понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен северен ветер, а дневната макисмална температура нема да надминува 28 степени.
| | веќе видена | слични

Веќе од утре (четврток) над Италија ќе започне пробудувањето на циклонот Бруно и со својата долина ќе го зафаќа Балканскиот Полуостров па така и времето драстично ќе се менува па така и врнежите и грмежите ќе зачестуваат, вели метеорологот Славчо Попоски. Особено интензивни врнежи во земјите од регионот ќе има во петок и во сабота кога ќе има услови за локално и изразено невреме проследено со интензивни поројни дождови, силен ветер, силни електрични празнења, силен ветер и град кој може да условот и локални проблеми. Во исто време од север ќе се спушта значително постуден воздухо па така и температурите драстично ќе опаѓаат и токму ова ќе услови северен и североисточен ветер а на европските како и италјанските алпи се очекува да падне и првиот снег за оваа сезона. Провејување на снег можно е и на највисоките планински места на Балканот. Во Македонија влијанието на Бруно ќе го почувствуваме веќе во петок и во сабота додека особено во недела и тоа доцна попладне и навечер кон понеделник како и во понеделник ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Охрид, 22. август 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Попладне во северозападните планински предели ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. УВ индексот ќе биде 8, а максималната температура во Охрид ќе се искачи до 30. степени. – Во текот на следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, а во сабота услови за нестабилност ќе има на повеќе места. Позначителна промена на времето се очекува од недела кон крајот на денот и во понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен ветер, информираат од УХМР Македонија.
| | веќе видена | слични

Според УХМР, дневните максимални температури до недела ќе се искачат до 36 степени. Позначителна промена се очекува од понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен северен ветер, а дневната макисмална температура нема да надминува 28 степени. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Циклонот Глорија се ближи кон Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: