Директорот на БЈБ пред разрешување. Кој ќе го наследи?


Владата одлучува за судбината на Директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазе Велковски. Предлогот за разрешување поднесен од Министерот за внатрешни е на денешната владина седница. Точката Кадровски прашања е 36-та на дневниот ред на седницата која според најавите брои 47 точки. Според Премиерот Заев, ако Велковски биде разрешен од функцијата, тој ќе остане и понатаму вработен во МВР. -Неговото искуство е од помош на државата и таа треба да го користи тоа искуство, изјави вчера Заев. Тој додаде оти поради заканите кон неговото семејство, Велковски направил грешка и за тоа треба да сноси одговорност. Според изјавата на премиерот дадена вчера, владата не размислувала за кадар кој би го заменил Велковски ако тој биде разрешен. Инаку барањето за разрешување на Првиот човек на Бирото за јавна безбедност доаѓа откако пред десетина дена во јавноста се обелодени дека службено возило на МВР е во туристичко место во Грција. Првично полицијата информираше дека возилото на полцијата имало службен налог за патувањето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ нема став за клучните прашања на државата и покажува дека може да падне толку ниско ниско што ќе злоупотребува дури и несреќен случај, кој за чудо завршил без човечки жртви. Ова садистичко однесување и изживување на ВМРО-ДПМНЕ говори дека партијата е целосно загубена. Изнесените лаги веднаш беа демантирани од Министерството за земјоделство во врска со сообраќајната несреќа на лице вработено во кабинетот на министерот. Ниту е точно дека несреќата се случила надвор од работно време ниту е точно дека возилото било управувано без одобрение. Лицето има одобрение потпишано од минстерот кое што е јавно објавено со што се потврдува дека возилото е законски управувало. Деталите за несреќата се објавени и во службениот билтен на Министерството за внатрешни работи, наспроти лагата на ВМРО-ДПМНЕ. Поигрувањето со човечки животи, злоупотреби на несреќен случај од страна на ВМРО-ДПМНЕ е ниско, срамно и недозволиво и ја покажува очајната состојба во оваа партија.
| | веќе видена | слични

Тема на денешната прес конференција која ја организира ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство е реакцијата на СДСМ во која ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат за злоупотреба на трагедијата. Им порачуваме дека не е трагедија да не се бавиме со злоупотреба на трагедија туку трагедија е злоупотреба на службената должност и овластување на министерот Николовски. Имено Николовски место да се бави со бледи соопштенија, треба јасно да и одговори на јавноста дали советникот кој ја направил сообраќајката и целосно го демолирал возилото Дачиа Дастер од министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство имал овластување и можел да го управува истото ? Трагедијата како што знаете се има случено на релацијата Виница- Берово вон работно време и дали советникот возел со пропишаната брзина или возел неколкукратно повеќе од пропишаната брзина? Истовремено министерот Николовски ја злоупотребил службената положба и овластување, давајќи му налог неовластено иако за тоа немал законско право. ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ денеска имаше прес конференцијапред Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство како реакцијата на СДСМ во која ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат за злоупотреба на трагедијата. Миле Јакимовски од опозициската партија порача дека не е трагедија да не се бават со злоупотреба на трагедија, туку трагедија е злоупотреба на службената должност и овластување на министерот Николовски. -Имено Николовски место да се бави со бледи соопштенија, треба јасно да и одговори на јавноста дали советникот кој ја направил сообраќајката и целосно го демолирал возилото Дачиа Дастер од министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство имал овластување и можел да го управува истото ? Трагедијата како што знаете се има случено на релацијата Виница- Берово вон работно време и дали советникот возел со пропишаната брзина или возел неколкукратно повеќе од пропишаната брзина? Истовремено министерот Николовски ја злоупотребил службената положба и овластување, давајќи му налог неовластено иако за тоа немал ...
| | веќе видена | слични

„Им порачуваме дека не е трагедија да не се бавиме со злоупотреба на трагедија туку трагедија е злоупотреба на службената должност и овластување на министерот Николовски.Имено Николовски место да се бави со бледи соопштенија, треба јасно да и одговори на јавноста дали советникот кој ја направил сообраќајката и целосно го демолирал возилото Дачиа Дастер од министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство имал овластување и можел да го управува истото?“, праша Миле Јакимовски од ВМРО-ДПМНЕ.„Трагедијата како што знаете се има случено на релацијата Виница- Берово вон работно време и дали советникот возел со пропишаната брзина или возел неколкукратно повеќе од пропишаната брзина?Истовремено министерот Николовски ја злоупотребил службената положба и овластување, давајќи му налог неовластено иако за тоа немал законско право. Доколку го тврдат спротивното ќе ги замолиме да го покажат патниот налог со кој е упатен советникот.Истовремено ја прашуваме власта дали ќе покрене прекршочна постапка спрема ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По информациите дека вработен во кабинетот на министерот за земјоделство Љупчо Николовски на 9-ти јули доживеал сообраќајна несреќа на регионалниот пат Виница-Берово, управуваќи службено возило „Дачија Дастер”, првиот човек во земјоделството се огласи на својот фејсбук профил каде објави и фотографии од страшната сообраќајка. – Ова се слики од несреќата во која што пред еден месец се најде мојот колега – советник Никица Бачовски. Случај за кој веднаш е направен увид и истиот ден објавен во билтен на МВР. Со архивирано овластување и задолжување со предметното каско осигурано службено возило како и целосна документација, во време на работни задачи и средби, доживеа тешка сообраќајна несреќа после која беше лекуван на КАРИЛ и во неколку клиники, а беше и е подложен на повеќе различни операции и на лекување кое уште трае. – Точно, има само 26 години ама важи за еден од најпосветените и е исклучително интелигентен, амбициозен, спремен, пожртвуван и полн со енергија и квалификации млад човек, пишува Николовски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ова се слики од несреќата во која што пред еден месец се најде мојот колега – советник Никица Бачовски. Случај за кој веднаш е направен увид и истиот ден објавен во билтен на МВР( http://mvr.gov.mk/izvadok-od-dnevni-nastani/1182 Со архивирано овластување и задолжување со предметното каско осигурано службено возило како и целосна документација, во време на работни задачи и средби, доживеа тешка сообраќајна несреќа после која беше лекуван на КАРИЛ и во неколку кли ники а беше и е подложен на повеќе различни операции и на лекување кое уште трае. Точно, има само 26 години ама важи за еден од најпосветените и е исклучително интелигентен, амбициозен, спремен, пожртвуван и полн со енергија и квалификации млад човек. За знаењето и капацитетот што го има и го вложува за добро на сите граѓани треба да се праша секој оној кој што работи со него. Јас сум горд што Никица е дел од мојот тим и што прифати да работи во и за Македонија Но, длабоко сум згрозен и разочаран што оваа човечка судбина и битка за еден живот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ванчо Каранфилов некогашен локален функционер на ВМРО-ДПМНЕ, во 2005 година лежеше 11 месеци затвор, поради злоупотреба на возило. lazo velkovski Поради истата причина, власта го разреши директорот на БЈБ Лазо Велковски од својата функција. Против Велковски не беше поднесена кривична пријава, како што власта деновиве поднесува против градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ, и како што беше поднесена во 2002 година против Каранфилов, поради што одлежа и затворска казна. Тој денеска прашува зошто законите не важат за сите подеднакво. Бил осуден затоа што, исто како ќерката на Велковски, со службено возило бил превезен во Грција со фамилијата, но во неговиот случај само што доживеал инфаркт, а за превозот ги подмирил сите трошоци, објави Фокус.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за земјоделство и водостопанство најостро ги демантира изнесните невистини кои што и денеска продолжи да ги пишува поратлот Курир.мк, а во врска со сообраќајната несреќа на лицето Н.Б вработено во министереството. МЗШВ уште еднаш најостро ги отфрла информациите дека несреќата се случила надвор од работно време и дека возилото било управувано без овластување. На ден на 09.05.2018 година на вработеното лице му е издадено овластување со број 02-5902/1 и своерачно потпишана изјава со број 02-5902/2 исто од 09.05.2018 година за задолжување за управување и користење за потребите на МЗШВ со службеното возило марка „Дачија Дастер“ со регистарски таблици SK-562VH. Овластувањето и изјавата за задолжување се потпишани од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и истото е уредно архивирано во Архивата на МЗШВ. Ова овластување е согласно Упатсвото за користење и управување на службени возила на МЗШВ број 02-5826/1 од 08.08.2017 година и е изготвено врз основа на член 49 ...
| | веќе видена | слични

Ја разбираме улогата која ја има Центарот за комуникации на СДСМ да ги пере сите злоупотреби, криминали и манипулации на нивните институции и министри но не ја оправдуваме бидејќи тоа ги прави соучесник во криминалната банда која раководи со државата. Што се однесува до самиот случај на уништување на службено возило од Министерството за земјоделие, ВМРО-ДПМНЕ не реагира за трагичниот настан ниту пак сака да го злоупотреби, туку реагира на арамилукот, и аздисаноста на кадрите на СДСМ. Оттука треба министерот Николовски да одговори: -Зошто се криеше случајот цел еден месец од јавноста, што барал неговиот член на кабинет вон работно време со службено возило, како му било дадено службено возило на човек кој бил вработен на определено време и кој ќе ја плати материјалната штета од уништувањето на тоа возило?
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Директорот на БЈБ пред разрешување. Кој ќе го наследи?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: