УХМР најавува нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најавува УХМР за денеска попладне. Повеќе услови за нестабилност ќе има во источните делови од земјата доцна попладне и во ноќните часови. Локално е можна појава и на краткотрајно невреме со силен ветер. Утре и во четврток на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а поинтензивни врнежи се очекуваат во западните и југозападните делови од Македонија. Во петок и сабота условите за нестабилност ќе се намалат, а потоа ќе продолжи период на нестабилно време во попладневните часови. УХМР препорачува, во случај на електрични празнења да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.
| | веќе видена | слични

Во текот на утрешниот ден во Македонија ќе се задржи сончево и топло време со слаб до умерен ветер од источен и југоисточен правец. Овие временски услови ќе продолжат и во петок. За време на викендот во попладневните часови се очекува појава на локална нестабилност со дожд и грмежи, а од понеделник ќе настапи поизразена промена на времето со поројни врнежи засилен ветер и значителен пад на температурите. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични
9 копии

До крајот на неделава ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност, а од понеделник ќе има освежување за десетина степени, пороен дожд, грмежи и ветер. Според УХМР, дневните максимални температури до недела ќе се искачат до 36 степени. Позначителна промена се очекува од понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен северен ветер, а дневната макисмална температура нема да надминува 28 степени.
| | веќе видена | слични

Веќе од утре (четврток) над Италија ќе започне пробудувањето на циклонот Бруно и со својата долина ќе го зафаќа Балканскиот Полуостров па така и времето драстично ќе се менува па така и врнежите и грмежите ќе зачестуваат, вели метеорологот Славчо Попоски. Особено интензивни врнежи во земјите од регионот ќе има во петок и во сабота кога ќе има услови за локално и изразено невреме проследено со интензивни поројни дождови, силен ветер, силни електрични празнења, силен ветер и град кој може да условот и локални проблеми. Во исто време од север ќе се спушта значително постуден воздухо па така и температурите драстично ќе опаѓаат и токму ова ќе услови северен и североисточен ветер а на европските како и италјанските алпи се очекува да падне и првиот снег за оваа сезона. Провејување на снег можно е и на највисоките планински места на Балканот. Во Македонија влијанието на Бруно ќе го почувствуваме веќе во петок и во сабота додека особено во недела и тоа доцна попладне и навечер кон понеделник како и во понеделник ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Охрид, 22. август 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Попладне во северозападните планински предели ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. УВ индексот ќе биде 8, а максималната температура во Охрид ќе се искачи до 30. степени. – Во текот на следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, а во сабота услови за нестабилност ќе има на повеќе места. Позначителна промена на времето се очекува од недела кон крајот на денот и во понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен ветер, информираат од УХМР Македонија.
| | веќе видена | слични

Според УХМР, дневните максимални температури до недела ќе се искачат до 36 степени. Позначителна промена се очекува од понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен северен ветер, а дневната макисмална температура нема да надминува 28 степени. /МИА
| | веќе видена | слични

Денеска и утре (четврток) во државава атмосферата ќе биде значително постабилна односно времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност претежно во попладневните часови а ќе дува и слаб до умерен ветер од источен правец, објави метеорологот Славчо Попоски. Сепак во попладневните часови не се исклучува можноста за ретка појава на краткотраен дожд и ретки грмежи на планините но и во оние населени места кој се во близина на планините. Во петок и во сабота во попладневните часови ќе има локална нестабилност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер а не се исклучува можноста и за сосема ретка појава на град. Според моменталните анализи промена на времето и поголема нестабилност ќе имаме за време на викендот и тоа под влијание на нов циклон.
| | веќе видена | слични
2 копии

 Попладне во северозападните планински предели ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а  дневната од 29 до 37 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 34 степени. Во следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, а во сабота услови за нестабилност ќе има на повеќе места. Позначителна промена на времето се очекува од несела кон крајот на денот и во понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи со грмежи и засилен ветер.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија оваа среда ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Максималната температура ќе се движи до 36 степени. Во Скопје и околината слично време се температура до 34 степени.
| | веќе видена | слични
3 копии

Од месец август ни остануваат уште само неколку дена. Оваа лето речиси и да не почувствувавме вистински летни температури. Кога се споменува месец септември, веднаш тоа асоцира на есен и на есенски температури. Децата од први септември се враќаат во училишните клупи, а веднаш потоа настапува и една промена во времето. Според AccuWeather, oваа недела од август не очекува сончево време. Последната недела веќе се најавуваат нешто пониски температури, проследени со дожд. Од први септември се најавуваат веќе есенски температури. Дневната не се очекува да достигне повеќе од 27 степени. Од средината на септември веќе се најавува дожд и пониски температури. Последната недела од септември температурата ќе се спушти под 20 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред обвинителството за организиран криминал е Михајло Видимлиски. Рускоска го повика Бојан Јовановски, но немаше можност да добие одговор на клучните прашања, ...
сите 241 | | | веќе видена

Најмногу гледачи во првата рунда по групи на ЕП во одбојка имало на натпреварите во Љубљана, во арената „Стожице“, во групата Ц, во која беше и Македонија, ...
сите 314 | | | веќе видена

Бомбите на Зоран Заев се базирани на материјали кои биле незаконски следени, а потоа изменети и компромитирани. Ова во својот исказ пред судот во предметот ...
сите 230 | | | веќе видена

Ќе заживее ли идејата за укинување или намалување на бенефииците на избраните функционери? Откако претседателот Стево Пендаровски најави дека ќе се откаже од ...
сите 303 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 164 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можно е да бидете соочени со некои правни проблеми или потешкотии кои ќе ви ја отежнат работата.ЉУБОВ: На љубовното поле ве ...
сите 141 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има ...
сите 373 | | | веќе видена

Цените на нафтата на светските пазари пораснале минатата недела околу 6 отсто, што е последица на нападите со дронови на најголемото нафтено построение во ...
сите 458 | | | веќе видена

Предметите „Титаник“, „Траекторија“ и „Маџар Телеком“, што ги отвори СЈО, а веќе преминаа под капата на ЈО, остануваат во надлежност на обвинителката Лиле ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УХМР најавува нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: