Значителна промена на времето од утре – подгответе се за ова

Утре попладне и кон крајот на денот ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во среда и четврток нестабилно ќе биде на повеќе места, а преодно стабилизирање на времето се очекува во петок и сабота.
| | веќе видена | слични
4 копии

Од месец август ни остануваат уште само неколку дена. Оваа лето речиси и да не почувствувавме вистински летни температури. Кога се споменува месец септември, веднаш тоа асоцира на есен и на есенски температури. Децата од први септември се враќаат во училишните клупи, а веднаш потоа настапува и една промена во времето. Според AccuWeather, oваа недела од август не очекува сончево време. Последната недела веќе се најавуваат нешто пониски температури, проследени со дожд. Од први септември се најавуваат веќе есенски температури. Дневната не се очекува да достигне повеќе од 27 степени. Од средината на септември веќе се најавува дожд и пониски температури. Последната недела од септември температурата ќе се спушти под 20 степени.
| | веќе видена | слични

Попладне во северозападните планински предели ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. УВ=8 Т-мин. од 10 до 19, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од  29 до 37 степени. Во Скопје сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Температуритеод 16 /34 степени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Во Битола и регионот попладнево беснее невреме, проследено со пороен дожд, грмежи и умерен северен ветер кој достигнуваше брзина до 47 километри на час, соопшти УХМР. Нестабилно беше и во околината на Претор, каде што имаше краткотраен пороен дожд со грмежи. Исто така, и северно од Скопската Котлина, во планинскиот дел, имаше краткотраен пороен дожд и грмежи. До крајот на денот нестабилноста постепено ќе се намалува, а во вечерните и ноќните часови ќе преовладува стабилно време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од северен правец. Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Попладне во северозападните планински предели ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. УВ-индексот ќе биде 8. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19 степени, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервал од 29 до 37 степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до ...
| | веќе видена | слични

Во текот на следните четири до пет дена ќе имаме голема разлика на температурите на воздухот помеѓу најниските минимални и највисоките максимални температури па токму поради ова времето ќе има негативно влијание врз граѓаните, а особено врз метеопатите, информира метеорологот Славчо Попоски. Разликата помеѓу минималните и максималните температури ќе биде дури од 10 до 15 степени па така наутро темепратурите ќе се спуштаат во интервалот од 10 до 18 степени додека во централните и во југоисточните предели истите ќе се спуштаат до околу 20 степени. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени. Ваквата ситуација ќе услови особено кај метеопатите појава на главоболки, болки во коските и на местата од старите рани, повремена нервоза, кај некои можна е појава и на несоница а пак кај некои и поспаност, кај овој тип на граѓани можна е и појава на тежина во телото и во главата. Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност претежно во попладневните ...
| | веќе видена | слични

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Попладне во северозападните планински предели ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 8. Дневната температура ќе се движи од 25 до 37 степени. Во следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, а во сабота услови за нестабилност ќе има на повеќе места. Позначителна промена на времето се очекува од недела кон крајот на денот и во понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен ветер.
| | веќе видена | слични

Утре во Македонија ќе преовладува сончево и топло време со умерена облачност. Попладне е можна изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи особено во северозападните планински предели. Слично време се очекува во четврток и петок, а во сабота услови за нестабилност ќе има на повеќе места. Температурите без промена. Гледајте МЕТЕО со Наташа Алексоска
| | веќе видена | слични
10 копии

Температура до 37 степени и локална појава на краткотраен пороен дожд се очекува поладнево во западните и северните делови во државава. За следните денови се прогнозира дека ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, а во сабота услови за нестабилност ќе има на повеќе места. Позначителна промена на времето се очекува од недела кон крајот на денот и во понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен ветер.
| | веќе видена | слични

Охрид, 21. август 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, особено во северните делови. УВ индексот ќе биде 8, а максималната температура во Охрид ќе се искачи до 29. степени. – Во следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи. Денес повеќе услови за нестабилност ќе има во северните делови од земјава, информираат од УХМР Македонија.
| | веќе видена | слични

Во следните неколку денови ќе можеме да уживаме во постабилна атмосфера односно времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност претежно во попладневните часови, стои во анализата на Славчо Поповски. Само на планинските места ќе има услови за ретка појава на краткотрајна нестабилност проследена со краткотраен дожд и ретки грмежи и тоа од локален карактер. Во петок попладне локално ќе биде нестабилно со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Смешно и жално е што после четири месеци од добивање на сите докази за случајот Рекет, Заев дозволи УЈП да влезе во контрола на невладините организации на Боки ...
сите 500 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 132 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 377 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 149 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Значителна промена на времето од утре – подгответе се за ова

Од:
До кого (е-маил):
Порака: