ИПИС: По низата афери и скандали пад на рејтингот на СДСМ раст кај ВМРО-ДПМНЕ


Институтот за Политички Истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе две кратки истражувања во периодот помеѓу 13 и 17 Јуни и помеѓу 6 и 10 Август 2018 на 1105 (Јуни) и 1110 (Август) полнолетни испитаници на ниво на Република Македонија. Во истражувањата граѓаните ги изразуваа своите ставови за поддршката на политичките партии, а во второто истражување и ставовите за претстојниот референдум. Целта на истражувањата беше да се анализира ефектот на договорот со Грција врз поддршката кон политичките партии. Рејтингот на ВМРО-ДПМНЕ во август годинава пораснал на 25 проценти во однос на јуни годинава, додека на СДСМ паднал на 24 проценти во однос на јуни кога бележел 26.1 процент.
| | веќе видена | слични

„Машината за ширење лажни вести за Трамп, ќе бревта и за референдумот“, е насловен текстот во Слободен печат во кој се наведуваат мислења на политички аналитичари, а како повод служи еден од текстовите на Руската информативна агенција „Спутник“ под наслов: „Започна специјалната војна во Македонија, конечната битка на 30 септември“. Весникот наведува дека „Спутник“ важела за јасен поддржувач на политиката на Кремљ, особено на Балканот. Слободен печат ја цитира изјавата на првиот шеф на македонската дипломатија Денко Малески за РСЕ , кој смета дека таквите текстови се дел од глобалната руска стратегија против ширењето на НАТО и ЕУ, а со тоа и против македонското зачленување во нив. Нова Македонија ја објавува статистиката на Институтот отворено општество во Софија „која идентификува факт дека Македонија (по Турција) предничи на листата земји во кои најмногу се произведуваат лажни вести“. Во текстот со наслов „Балканот и Македонија најзаразени од пандемијата со медиумски лажги“ се додава дека, според анализите ...
| | веќе видена | слични

Деновиве и Европската комисија најави дека планира да преземе конкретни чекори за законски да се обиде да го адресира проблемот на лажните вести. Сепак, многу поважно и подобро е граѓаните да бидат повнимателни со информациите во медиумите што ги следат, особено на Интернет. Токму образованието и медиумската писменост учат како да се развијат вештините за критичко размислување, да се препознаат медиумите кога лажат, заведуваат, манипулираат, спинуваат, кријат информации… Изминатата 2017-та, а уште повеќе тековнава година, ќе останат запаметени и по сѐ пофреквентните и безобѕирни терористички напади, борбата против радикалните екстремисти на Исламската држава, нуклеарните еквилибристики на Северна Кореја и средбата Доналд Трамп – Ким Џонг-ун, наизменичните тензии и релаксирањата меѓу суперсилите САД и Русија… Но феноменот на т.н. лажни вести и нивното брзо ширење во „глобалното светско село“ низ мрежата на виртуелниот, но и на реалниот свет на комуникациите и медиумите е појава што дефинитивно го зазеде ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Институтот за политички истражувања по спроведената анкета излезе со податоци дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на наредните избори. Имено, истражувањето во август покажува дека ВМРО-ДПМНЕ со скок од 1.9 осто споредено со јуни има вкупно 23.2 осто рејтинг, што е повеќе од СДСМ која има 22.8, и има пад од цели 2.8 осто споредено со јуни. Ова се одговорите на прашањето доколку се одржат нови избори следната недела која партија би победила. Воедно анкетата покажува стабилно водство на ВМРО-ДПМНЕ кај Mакедонците. Политикологот Надица Андреев вели дека ваквото движење на рејтинзите покажува дека веќе се работи за тренд на зголемување на рејтингот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ додека СДСМ бележи опаѓање на довербата. – Разликите во рејтинзите се последица пред се на лошото менаџирање на државата и проблемите од страна на СДСМ која покажува сериозни слабости. Практично сега сите ветувања кои тие ги даваа во изминатиов период поради нивното неисполнува предизвикуваат бумеранг ефект кој негативно се одразува, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Зоран Заев влегува во интензивна кампања за референдумот. Од Владата за тв 24 велат дека власта ќе ги искористи сите можности за офанзивна кампања за да ги убеди граѓаните дека треба да гласаат на 30 септември, но и дека треба да гласаат „ЗА“. Кампањата од Илинденска број 2 велат дека ќе биде информативна, но и промотивна. Информативната ќе биде платена од буџетски пари, но нема информација колку ќе се потрошат. Ќе се користата сите канали, се очекува да најгласни преку социјалните мрежи, впрочем како и досега. Од Илинденска број 2 велат дека пораките на премиерот и Владата ќе бидат насочени кон објaснување на Договорот со Грција, но и придобивките од него – членството во ЕУ и во НАТО. Дека власта на голeмо пропагира – дека како што велат граѓаните треба да гласаат на 30 септември е највидливо по секојдневните пресови на пратениците на СДСМ кои повикуваат на излезност на референдумот, но и на фан страните на Фејзбук на премиерот и министрите – кои со хаштагот #факти за договорот повикуваат да се глaса. ...
| | веќе видена | слични

Најновата анкета која покажува дека ако идната недела има избори ќе победи опозицијата не се прифаќа од власта. За СДСМ анкетата на Институтот за политички истражувања е “лажирана и го потврдува стравот на ВМРО-ДПМНЕ од решителноста на граѓаните да изберат светла иднина наместо темно минато, се вели во соопштението на владеачката политичка партија”. Според СДСМ овој институт е добро познат за јавноста кога во минатото објавуваше нарачани анкети со предност на ВМРО-ДПМНЕ од 3:1. СДСМ мината недела не реагираше на анкетата на Македонскиот Центар за меѓународна соработка според која разликата меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е само 0,4 % односно уште помала од разликата која ја објави ИПИС каде власта има предност од 0.6 % пред опозицијата на прашањето во која партија имате доверба. За разлика од ИПИС чија анкета СДСМ не ја признава, владеачката партија нема проблем со МЦМС и агенцијата М – Проспект која ја спроведе анкетата со која исто така значително се намалува разликата меѓу двете најголеми македонски партии. Според ...
| | веќе видена | слични

На првата владина седница после одморите, Влaдата ги утврдува деталите за референдумската кампања. На седницата ќе се одлучува за тоа колку ќе издвои, како ќе ги насочи, дали ќе формира штаб и каравани кои, како за избори, ќе одат од град до град, вклучувајќи ја и дијаспората, и ќе ги уверуваат граѓаните дека треба да заокружат „за“, пренесува Иао терминот за пропаганда на референдумот започна со неговото распишување, од Османи вчера најави дека кампањата ќе биде само информативна, со цел да се запознаат гласачите со содржината на Договорот со Грција. Според анкетата што ја спроведе Институтот за политички истражувања од Скопје, 43,2 одсто од граѓаните ќе гласаат за, 22 одсто против а 22,7 одсто ќе го бојкотираат претстојниот референдум. Од тие што одговориле за, 32,4 одсто се етнички македонци, а 80,9 – етнички албанци. Анкетата е спроведена меѓу 6 и 10 август на илјада 110 испитаници. ИПИС го испитувал и рејтингот на партиите со споредба на резултатите од јуни и од август. Во јуни, ВМРО-ДПМНЕ имала ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ: Нарачаната лажна анкета од Божиновски за храбрење на ВМРО-ДПМНЕ Нарачаната лажна анкета на Институтот за политички истражувања го потврдува стравот на ВМРО-ДПМНЕ од решителноста на граѓаните да изберат светла иднина наместо темно минато. Овој институт е добро познат за јавноста кога во минатото објавуваше нарачани анкети со предност на ВМРО-ДПМНЕ од 3:1, секогаш кога на Никола Груевски тоа му беше потребно, што потоа беше демантирано од граѓаните на избори. Медиумите веќе објавија дека токму овој институт склучувал договори со државни институии во време на режимот на ВМРО-ДПМНЕ, како Агенцијата за вработување, Министерството за здравство и тн. Сите релеванти истражувања на јавното мислење потврдуваат дека СДСМ има многу поголем рејтинг од ВМРО ДПМНЕ. Мнозинството граѓани се за напредок, за иднина, за патот по кој чекори Македонија кон полноправно членство во НАТО и ЕУ. Македонија тргна напред и враќање назад нема.
| | веќе видена | слични

Како се приближува 30 септември, така во медиумите зачестуваат пресметките и анкетите за можниот исход на референдумот, а во јавноста се прават комбинации за излезноста, за тоа колку ќе бојкотираат, колку ќе гласаат „за“, колку „против“. Резултатите на неколку спроведени анкети покажуваат варирање на процентите околу излезноста, додека процентите за поддршката на промена на името како услов за влез во НАТО и ЕУ се приближно еднакви. Меѓутоа, велат дел од експертите, ваквите анкети можат да бидат искористени и за манипулирање со јавноста, креирања алиби зависно од исходот на референдумот, како и за негово своевидно саботирање , како дел од нечија стратегија за минирање на македонското зачленување во НАТО и ЕУ. Според некои политиколози, таков пример е текстот објавен од руската информативна агенција Спутник , која важи за поддржувач на политиката на Кремљ, особено на Балканот. Текстот е насловен „Почна специјална војна во Македонија, конечната битка на 30 септември“. „Конечната битка“ Во тој текст, кој е ...
| | веќе видена | слични

На референдумот 43,2 % ќе гласаат „за“, „против“ ќе бидат 22 отсто, а ќе бојкотираат 22,7 % Истражувањето на јавното мислење на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) покажува дека на претстојниот референдум 43,2 отсто од граѓаните би гласале „за” промена на името, 22 отсто „против”, а 22,7 отсто од испитаниците рекле дека ќе го бојкотираат референдумот. Одговорот не знам како ќе гласам го избрале 12 отсто од испитаниците. Анкетата е спроведена помеѓу 6 и 10 август на 1.110 полнолетни испитаници. Од испитаниците кои одговориле дека на референдумот ќе гласаат „за“, 32,4 отсто се етнички Македонци, а 80,9 отсто се етнички Албанци. Бројот на етнички Македонци кои одговориле дека ќе гласаат „против“ е 26,2 отсто, а 27,8 отсто од нив одговориле дека ќе бојкотираат. Од етничките Албанци 10,1 отсто одговориле дека ќе гласаат „против“, а 1,9 отсто дека ќе бојкотираат. Во однос на рејтингот на политичките партии, според одговорите на оваа анкета може да се види дека расте рејтингот на опозициската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИПИС: По низата афери и скандали пад на рејтингот на СДСМ раст кај ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: