Зошто Хазби Лика го бојкотира Рамковниот договор

Вицепремиерот за Рамковен денеска не се појави на одбележувањето на 17 годишнината од Рамковниот договор потпишан во 2001 година во Охрид, по кој паравоената ОНА се транформираше во политичката партија ДУИ.Хазби Лика бил поканет но не дојде на трибината „Патот до Брисел преку Охрид" на која говореа премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Причина за отсуството на вицепремиерот, наводно е кавга со лидерот на ДУИ Али Ахмети.Неофицијално, поради ова, Хазби Лика и подолг период не се појавува на работнотоместо.
| | веќе видена | слични
7 копии

Владата денеска на седница се очекува да донесе одлука за начинот на кој ќе ги информира граѓаните за важноста од претстојниот референдум и значењето што за иднината на земјата го има Договорот со Грција за решавање на спорот за името. Од друга страна, пак, опозицијата се уште не излегува со став дали ќе го поддржи референдумот. - Преку кампањата ќе се обидеме Договорот со Грција да го приближиме до сите граѓани. Апелирам до сите да видат дека сето она што беше проблематично за нашиот идентитет е целосно решено. Загарантиран е македонскиот идентитет, македонскиот јазик, преведливо на сите јазици. Ова е историската вековна борба и на нашите предци, рече премиерот Зоран Заев по панелот посветен на годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор. Тој нагласи дека Владата ќе преземе мерки со цел сите граѓани во земјата да се поттикнат да го прочитаат Договорот и да се информираат што всушност содржи тој. Според Заев, Владата и државата имаат целосно право да ги информираат јавноста и граѓаните пред ...
| | веќе видена | слични

На денешната седница на Владата ќе се расправа за пристапот на извршната власт за водење кампања за претстојниот референдум на 30-ти септември. „Преку кампањата ќе се обидеме Договорот со Грција да го приближиме до сите граѓани. Апелирам до сите да видат дека сето она што беше проблематично за нашиот идентитет е целосно решено. Загарантиран е македонскиот идентитет, македонскиот јазик, преведливо на сите јазици. Ова е историската вековна борба и на нашите предци“, изјави вчера премиерот Заев, додавајќи дека Владата и државата имаат целосно право да ги информираат јавноста и граѓаните пред тие да ја донесат оваа историска одлука. Ќе се разгледува и предлогот за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност во МВР, Лазе Велковски. Предлогот беше подесен од ресорниот министер Оливер Спасовски поради користење службено полициско возило за приватни цели. Премиерот Заев веќе изјави дека директорот Велковски е важен за службата во министерството и е еден од неговите први соработници.
| | веќе видена | слични

Од друга страна, пак, опозицијата се уште не излегува со став дали ќе го поддржи референдумот.  - Преку кампањата ќе се обидеме Договорот со Грција да го приближиме до сите граѓани. Апелирам до сите да видат дека сето она што беше проблематично за нашиот идентитет е целосно решено. Загарантиран е македонскиот идентитет, македонскиот јазик, преведливо на сите јазици. Ова е историската вековна борба и на нашите предци, рече премиерот Зоран Заев по панелот посветен на годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор. Тој нагласи дека Владата ќе преземе мерки со цел сите граѓани во земјата да се поттикнат да го прочитаат Договорот и да се информираат што всушност содржи тој. Според Заев, Владата и државата имаат целосно право да ги информираат јавноста и граѓаните пред тие да ја донесат оваа историска одлука. Претходно, на панелот посветен на Охридскиот рамковен договор беше истакната важноста на овој документ како инструмент и пример за решавање конфликти во регионот и пошироко, уверување оти со него ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ ќе се изјасни во однос на тоа како ќе ја води референдумската кампања тогаш кога ќе завршат консултациите што ги најавивме во рамки на партиските тела, и тогаш ќе излеземе до јавноста со официјален став. Има максима која вели дека погрешен одговор е подобар отколку никаков одговор, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицскоски по панелот што се одржа во Клубот во пратениците по повод 17-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор. – Во моментот трае акцијата на ВМРО-ДПМНЕ „Лето за Македонија“, континуирано сме на терен меѓу граѓаните разговараме со стотици граѓани на дневна основа ги консултираме и партиските тела во периодот што следува, ќе имаме состанок на извршниот и на централниот комитет на партијата и во вакви значајни историски моменти за Македонија е неопходна е темелна и исцрпна дебата во општетвото, рече Мицкоски. На прашањето дали партијата ќе учествува во информативната кампања за договорот за името, рече дека Владата нема капацитет да се справи со ваков предизвик, и ...
| | веќе видена | слични

Сите кои на некои начин беа вклучени во процесот на потпишување и натамошно имплементирање на Охридскиот рамковен договор требаше да пристуваат денеска на свеченото одбележување на 17-годишнината од неговото потпишување, што се одржа во Клубот на пратениците со панел дискусија на тема „Патот до Брисел преку Охрид“. Ова го порача денеска премиерот Зоран Заев по завршувањето на панелот, а одговараќи на новинарско прашање зошто на одбележувањето на учествуваа неговите потписници, поранешните лидери на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски. На одбележувањето не беше присутен ниту вицепремиерот задолжен за Ракмовниот договор, Хазби Лика. Оваа година прв пат организатор на годишнината од Рамковниот е Секретаријатот за европски прашања предводен од Бујар Османи, наместо Секретаријатот за Рамковен договор, како што беше досега. - И јас на овој настан сум гостин, бев поканет и се отповикав на поканата. Прашајте ги двајцата потписници, поранешните претседатели на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Требаше да ...
| | веќе видена | слични

Референдумската кампања повеќе ќе биде информативна отколку пропагандистичка. Сметам дека граѓаните немаат потреба да бидат убедувани, туку треба да бидат информирани за прашањата од договорот, бидејќи сметаме дека во моментот најголемиот хендикеп е всушност незнаењето на точните информации од договорот, имајќи предвид дека според анкетата само три отсто од граѓаните го прочитале договорот. Ова денеска го изјави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, по панелот што се одржа во Клубот во пратеници по повод 17-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор. Во однос на тоа како ќе се води референдумската кампања, Османи рече дека има две нивоа на кампања - Владата ќе има организирана структура во која ќе учествуваат коалициските партнери, меѓутоа и политичките партии засебно, кои ќе формираат штабови од централно до најлокално ниво на месни заедници. - Кампањата има за цел да им долови на граѓаните кои се всушност конкретните позиции на договорот, кои се позитивните последици од имплементацијата - ...
| | веќе видена | слични

Охридскиот рамковен договор го помина тестот на времето, сметаат Заев и Ахмети. Тие се согласија дека 17 години по потпишувањето на рамковцниот документ, Македонија излезе од изолираноста и го напушти патот на насилство. А сега пред земјата се нови предизвици, интеграцијата во ЕУ и НАТО. Ахмети, спомнувајки се на 2001-ва, се заблагодари на НАТО без чиј ангажман како што рече немаше да има мир во земјата. -Алијансата одиграла голема улога во спречувањето на натамошното проширување на конфликтот во Македонија и додаде дека и тогаш имало струи и земји кои не сакале Македонија да биде стабилна и да оди напред, но прогресивните сили издвојувале победа, рече ахмети Претставничката на ВМРО ДПМНЕ Дафина Јовановска Стојановска на денешниот панел посветен на охридскиот договор се запташа дали навистина беше потребна војна за да се постигне еден ваков догвор. Таа потенцираше дека е време политичарите да се посветат на економијата и справувањето со корупцијата. Странските гости на панелот посочија дека земјава ...
| | веќе видена | слични

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 377 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто Хазби Лика го бојкотира Рамковниот договор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: