Јакупи: ДИК и МВР мора да го средат избирачкиот список


Државната изборна комисија со помош на МВР ќе мора да ја убедат јавноста дека имаат капацитет да го прочистат избирачкиот список од лица со лажни идентитети, смета поранешниот член на ДИК од редовите на ДУИ, Субхи Јакупи. Според него, ново избраните членови на ДИК имаат капацитет да ги остранат недостатоците во списокот кои се провлекуваат со години – лица со двојни идентитети, гласачи регистрирани на непостоечки адреси како и аномалијата во избирачкиот список да има гласачи кои се починати. Вие знаете дека во 2016 година беше извршено вкрстување на податоците меѓу 10 институции и тоа го даде потребниот резултат. Верувам дека сега овој состав на ДИК ќе се соочи со едно прашање од ваква природа, во случај на сомнеж да можат да побараат помош од МВР за да се изврши верификација на податоците кои можат да бидат лажни, или тоа што вие го потенциравте дека има гласачи на непостоечки адреси, или имиња со двојни податоци. Верувам дека МВР со забелешките кои треба да ги даде ДИК ќе се избегнат вакви ситуации до 23 ...
| | веќе видена | слични

Со вакви хаштаци се преплавени и официјалните фејбук страници на Владата, премиерот, неговите заменици и министрите, но битката засега останува само на мрежите. Интензивирање на кампањата, која според ДИК стартувала во моментот на распишувањето на референдумот, од Владата најавуваат по завршувањето на годишните одмори, а дотогаш како што велат Владата ќе продолжи со секојдневно информирање на граѓаните за содржината на Договорот. Од Власта најавуваат информативна кампања, заменик претседателката Шекеринска  во интервјуто за Канал 5 вели дека преку кампањата ќе ги запознаат граѓаните со договорот. Опозицијата ставот за референдумот како што најави ќе го соопшти до 10 септември. Првиот човек на паријата вчера посочи дека од средбите со граѓаните црпат инспирација за предизборна кампања. „Можев да ги слушнам проблемите на младите од руралните но и на оние од градските средини едно корисно искуство кое што во многу нешта ќе ни помогне кога ќе ја работиме нашата предизборна кампања и кога ќе ја работиме нашата ...
| | веќе видена | слични

Но овој состав на ДИК ќе покаже дека во Македонија може и поинаку да се функционира, вели претседателот на ДИК, Оливер Дерковски во неделното интервју на радио Слободна Европа. Според него, бројката од 1,8 милиони запишани гласачи на избирачкиот список е реална.
| | веќе видена | слични
8 копии

Македонските иселеници во Швајцарија и Австрија до сега најзаинтересирани за гласање на претстојниот референдум. До вчера, како што соопшти Државната изборна комисија, во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство се доставени вкупно 251 пријава од граѓани за гласање, сите преку веб апликацијата на ДИК, dijaspora.se ​ c.mk Најголем број пријави се поднесени за гласање во Берн и Виена - по 21, во Љубљана и Торонто по 18, Канбера 15 ....Од пријавите, 127 се прифатени, а 124 се во обработка, информираат од ДИК. Од Државната изборна комисија укажуваат дека доколку некој од иселенците се пријави за изјаснување во дипломатско конзуларно претставништво во странство тогаш нема да може да гласа во Македонија доколку допатува во земјата Од ДИК нагласуваат дека промените во Избирачкиот список граѓаните може да ги направат само со поднесување соодветна документација и ги повикаа граѓаните да ги проверат своите податоци во Избирачкиот список за време на јавниот увид за есенскиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Притисоци секогаш се можни. Овој состав на ДИК ќе покаже дека во Македонија може и поинаку да се функционира. Ако си ја сфатиме задачата, ќе ги надминеме притисоците, вели претседателот на ДИК, Оливер Дерковски во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Тој тврди дека бројката од 1,8 милиони гласачи е реална. -Да, јас неколку пати во неколку прилики тврдам дека бројката е реална и дека целата забуна во изминатите години стана веројатно од некои други политички причини. Меѓутоа наша работа на ДИК е да не ја мешаме политиката, затоа што оваа работа водењето на Избирачкиот список е статистичка операција. Вклучени се Завод за статистика и Министерството за внатрешни работи, така што од нивните евиденции практично се црпи составот на Избирачкиот список. И на граѓаните да им биде појасно, право да биде на Избирачкиот список има секој граѓанин којшто наполнил 18 години и којшто има важечка лична карта или патна исправа на Република Македонија, а не секој што живее во земјава. Жителите на Република Македонија ...
| | веќе видена | слични

Државната изборна комисија е свесна дека залудно ќе се трошат народни пари во странство за референдумското изјаснување на дијаспората, откако од таму не беше избран ниту еден пратеник на последните парламентарни избори а се потрошија државни средства за неуспешното гласање со мошне индиферентен одзив. Оливер Дерковски, претседателот на новоформираната ДИК, која треба да го организира референдумот за договорот од Преспа на 30 септември, веи дека иако е предвиден трошок во буџетот на Комисијата, тој ќе се намалува. - Конкретно за гласањето на дијаспората на минатите парламентарни избори се потрошени над 30 милиони денари, значи повеќе од 500 близу 600 илјади евра, што сепак е позамашна сума, која овој пат се обидуваме да ја рационализираме, да ја скратиме. Тоа ќе го направиме сигурно затоа што избирачките одбори се помали, ќе нема потреба да праќаме луѓе од тука, да правиме трошоци за авионски билети и дневници, тоа значи намалување на трошоците Со Министерството за надворешни работи се договоривме да ни ги ...
| | веќе видена | слични

Господине Дерковски реaлна ли е бројката од 1,8 милиони гласачи? Да, јас неколку пати во неколку прилики тврдам дека бројката е реална и дека целата забуна во изминатите години стана веројатно од некои други политички причини. Меѓутоа наша работа на ДИК е да не ја мешаме политиката, затоа што оваа работа водењето на Избирачкиот список е статистичка операција. Вклучени се Завод за статистика и Министерството за внатрешни работи, така што од нивните евиденции практично се црпи составот на Избирачкиот список. И на граѓаните да им биде појасно, право да биде на Избирачкиот список има секој граѓанин којшто наполнил 18 години и којшто има важечка лична карта или патна исправа на Република Македонија, а не секој што живее во земјава. Жителите на Република Македонија се утврдуваат по пат на друга операција, попис, а додека правото да бидеш на Избирачки список го стекнуваш исполнувајќи ги овие услови и со тоа јасно се става динстикција меѓу двете работи. Тоа е всушност разликата. Колку средства ќе се издвојат за ...
| | веќе видена | слични

Професорката Билјана Ванковска ги подучува иселениците да се пријават за изјаснување, но да не гласаат на референдумот на 30 септември во дијаспората. На тој начин, професорката која не се согласува со политиките на актуелната власт, на истомислениците-македонски емигранти им порачува дека ќе се зголеми вкупното гласачко тело и ќе се намалат шансите за цензус, иако од Владата на РМ веќе потврдија дека на консултативното изјаснување не мора да има 50 отсто плус еден излезност. - Апел до македонските државјани во странство: пријавувајте се дека ќе гласате на референдум, а потоа - вие си знаете Но, многу е важно да ја најавите намерата да гласате во нашите дипломатско-конзуларни претставништва - само така ќе се борите во групата на оние кои бојкотирале. Звучи, глупаво и нелогично, ама така бара законот - напиша Ванковска. Засега бројките не одат во прилог на интересот на професорката, бидејќи како што соопшти ДИК, во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство се доставени ...
| | веќе видена | слични

Апел до македонските државјани во странство: пријавувајте се дека ќе гласате на референдум, а потоа – вие си знаете. Но, многу е важно да ја најавите намерата да гласате во нашите дипломатско-конзуларни претставништва – само така ќе се борите во групата на оние кои бојкотирале. Звучи, глупаво и нелогично, ама така бара законот.
| | веќе видена | слични

Вкупно 251 пријава од граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство се доставени заклучно со денеска до 12 часот, преку веб апликацијата до Државната изборна комисија. Од пријавите, 127 пријави се прифатени, а 124 се во обработка, информираат од ДИК. Најголем број пријави се поднесени за гласање во Берн и Виена - по 21, во Љубљана - 18, во Торонто - 18, Канбера - 15 итн. Пријавувањето се врши на dijaspora.se ​ c.mk Од ДИК нагласуваат дека промените во Избирачкиот список граѓаните може да ги направат само со поднесување соодветна документација и ги повикаа граѓаните да ги проверат своите податоци во Избирачкиот список за време на јавниот увид за есенскиот референдум што трае до 23 август. На првиот ден од јавниот увид во Избирачкиот список на 9 август во подрачните единици проверка направиле 213 граѓани, а во континуитет тоа се прави и електронски преку веб страната на Комисијата. Од ДИК, укажуваат дека доколку некој од иселенците се пријави за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центарот на Скопје се појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и ...
сите 138 | | | веќе видена

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ рече дека државата треба да испрати економски јасна порака за бората против епидемијата на коронавирус , дека секој ...
сите 222 | | | веќе видена

Во хотелот „Монтенегро“ кај Велес од синоќа престојуваат во карантин 42 македонски државјани кои престојувале во Малта, а кои вчера попладнето беа вратени во ...
сите 95 | | | веќе видена

Сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервјуто за МИА. - Земјите членки конечно се согласија за ...
сите 338 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Кочани поднесе предлози за изрекување казни од по 2 000 евра за 15 лица за непостапување според здравствените прописи за време на ...
сите 305 | | | веќе видена

На истата владина седница на која ќе се расправа за доброволно откажување од платата на Рената Дескоска од 70 илјади денари, на братучедот на Дескоска, Николче ...
сите 69 | | | веќе видена

Заев не обезбеди пари навреме, ќе плаќаме скапи камати, потребно е итно спроведување на антикризните мерки Факти кои го одбележаа денот: 1. Заев не обезбеди ...
сите 50 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јакупи: ДИК и МВР мора да го средат избирачкиот список

Од:
До кого (е-маил):
Порака: