Антиалбанско скандирање на манифестацијата што ја организираше претседателот Иванов


“Добар шиптар мртов шиптар” е само една од антиалбанските пароли кои ги извикуваа дел од присутните на централната прослава на Илинден, на Мечкин Камен во Крушево, која беше во организација напретседателот Ѓорге Иванов. Алсат-М контактираше со Кабинетот на Претседателот кој беше организатор на манифестацијата, но оттаму не се оградија од расистичките антиалбански скандирања. Според Уставот, токму претседателот треба да биде обединувачка фигура во земјата, а за скандалот да биде поголем, тоа се случи токму на празникот Илинден, кој има ист таков карактер. Владата ги осуди расистичките скандирања. Влада на РМ: Владата на Република Македонија ги осудува повиците за омраза и насилство кои се во судир со интересите на граѓаните на Република Македонија и ги повикува надлежните институции да ги истражат овие појави и да преземат соодветни мерки. Илинден е ден на единство, а не на поделба.” Од друга страна, сосема поинаква беше атмосферата на манифестацијата во Пелинце. Покрај македонските песни и ора, на прославата ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Прилепската СВР поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Прилеп, против М.Д. (24) и Ѓ.Д. (19), двајцата од Битола, поради постоење основи на сомнeние за сторено кривично дело „предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа“, казниво по член 319 став 1 од Кривичниот законик на Република Македонија. „Во врска со настаните во Крушево на 2 август во полициска станица се повикани повеќе лица и по документирањето на случаите и против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци“ соопштуваат од МВР. Од Основното јавно обвинителство Прилеп известија дека преземаат „дејствија за утврдување на факти и прибирање докази во врска со нападите и говорот на омраза кои беа изречени за време на одбележувањето на државниот празник на Мечкин Камен“. Во пријавата од полицијата, пишува дека двете лица организирано присуствувале на прославата на Мечкин Камен како дел од група составена од навивачи од повеќе навивачки групи. За време на положувањето на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Основното јавно обвинителство Прилеп презема дејствија за утврдување на факти и прибирање докази во врска со нападите и говорот на омраза кои беа изречени за време на одбележувањето на државниот празник на Мечкин Камен. Во обвинителството е пристигната кривична пријава поднесена од МВР – СВР Битола, против две лица и други непознати лица а за сторено кривично дело – Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа од член 319 од Кривичниот законик. Со кривичната пријава на двајцата осомничени, жители на Битола, заедно со засега се уште непознати лица, им се става на товар дека за време на прославата употребувале говор на омраза кој бил забележан на видео запис и емитуван на една од националните телевизии, стои во соопштението на ОЈО. Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп во континуитет презема дејствија за да го расчисти кривично правниот настан.​
| | веќе видена | слични

Двајца битолчани заработија кривични пријави за инцидентот на прославата на мечкин камен. 24 и 19 годишни момчиња ќе одговараат пред законот за предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска основа. Во прилепската полиција на распит се повикани повеќе лица за кои од МВР велат дополнително ќе бидат поднесени кривични пријави. Лицата биле дел од навивачка група која организирано присуствале на прославата велат од мвр. За овој случај истрага води јавното обвинителство во Прилеп. - Со кривичната пријава на двајцата осомничени, жители на Битола, заедно со засега се уште непознати лица, им се става на товар дека за време на прославата употребувале говор на омраза кој бил забележан на видео запис и емитуван на една од националните телевизии. Според членот 319 став 1 од Кривичнот законик на двете лица им се заканува казна затвор од 1 до 5 години
| | веќе видена | слични
2 копии

Двајца битолчани се осомничени за употреба на говор на омраза на празнувањето на 2 Август на Мечкин Камен во Крушево, а се прибираат докази и за уште неколку засега непознати лица, соопшти Основното јавно обвинителство. „Со кривичната пријава на двајцата осомничени, жители на Битола, заедно со засега сè уште непознати лица, им се става на товар дека за време на прославата употребувале говор на омраза кој бил забележан на видеозапис и емитуван на една од националните телевизии“, се вели во соопштението на ОЈО. Основното јавно обвинителство Прилеп презема дејствија за утврдување на факти и прибирање докази во врска со обвинението. Извор: Макфакс
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата поднесе кривични пријави против двајца битолчани и уште неколкумина непознати лица кои на Мечкин Камен со скандирања ширеа говор на омраза. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп, поднесе кривична пријава против битолчаните М.Д. (24) и Ѓ.Д. (19) поради постоење основи на сомнeние за сторено кривично дело „предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа“. Како што се наведува во соопштението од МВР, а во врска со настаните во Крушево на 2 август, во полициска станица се повикани повеќе лица и по документирањето на случаите и против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави. Инцидент на прославата на Мечкин Камен, навивачи со пластични шишиња и пцовки кон владината делегација „На 02.08.2018 година околу 13.00 часот на местото ,,Мечкин Камен“ во Крушево, каде се одржуваше манифестација по повод прослава на националниот празник „Илинден“, пријавените лица организирано присуствувале на ...
| | веќе видена | слични

Како што соопштуваат од МВР, станува збор за 24-годишниот М.Д. и 19-годишниот Ѓ.Д. кои присуствувале на прославата на Мечкин Камен како дел од навивачка група.  Двете лица се товарат за кривично дело „предизвикување омраза, раздор и нетрпеливост врз национална, верска и друга дискриминаторска основа. „За време на положувањето на цвеќе од страна на присутните делегации провопријавениот М.Д., второпријавениот Ѓ.Д. и други лица, стоејќи во непосредна близина до ВИП ложата, спроти бината каде се одржувала манифестацијата, скандирале навредливи пораки со што сториле кривично дело „предизвикување омраза, раздор, или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа.“ – стои во соопштението на МВР. Кривичната пријава стаса до Основното јавно обвинителство во Прилеп. Оттаму велат дека во континуитет се преземаат соодвените дејствија за целосно расчистување на случајот. „ОЈО Прилеп презема дејствија за утврдување на факти и прибирање докази во врска со нападите и говорот на омраза кои беа ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Кривична пријава против битолчаните М.Д. (24) и Ѓ.Д. (19) за сторено кривично дело „Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа“ за време на одбележувањето на Илинден на Мечкин Камен, поднесе Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп до Основното јавно обвинителство. Во полициска станица, како што информираат од МВР, во врска со настаните во Крушево на 2 август се повикани повеќе лица и по документирањето на случаите и против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци. – На 02.08.2018 година околу 13.00 часот на местото „Мечкин Камен“ во Крушево, каде се одржуваше манифестација по повод прослава на националниот празник „Илинден“, пријавените лица организирано присуствувале на прославата како дел од група составена од навивачи од повеќе навивачки групи. За време на положувањето на цвеќе од страна на присутните делегации провопријавениот М.Д., второпријавениот Ѓ.Д. и други лица, стоејќи во непосредна близина до ВИП ложата, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Прилепското јавно обвинителство постапува по пристигната кривична пријава против две лица и други непознати лица за сторено кривично дело „Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа“ за време на одбележувањето на илинден на Мечкин Камен. „ОЈО Прилеп презема дејствија за утврдување на факти и прибирање докази во врска со нападите и говорот на омраза кои беа изречени за време на одбележувањето на државниот празник на Мечкин Камен”, се вели во соопштението од Јавното обвинителство. Во обвинителството, како што се додава, пристигната е кривична пријава поднесена од МВР – СВР Битола, против две лица и други непознати лица а за сторено кривично дело – Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа од член 319 од Кривичниот законик. „Со кривичната пријава на двајцата осомничени, жители на Битола, заедно со засега сѐ уште непознати лица, им се става на товар дека за време на прославата ...
| | веќе видена | слични

Прилепската полиција поднесе кривични пријави до Основното јавно обвинителство за говор на омраза против М.Д. (24) и Ѓ.Д. (19), двајцата од Битола, во врска со настаните во Крушево на 2 август, соопшти МВР. „Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп, поднесе кривична пријава против М.Д. (24) и Ѓ.Д. (19), двајцата од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторска основа“, казниво по член 319 став 1 од Кривичниот законик на Република Македонија. Во врска со настаните во Крушево на 2 август во полициска станица се повикани повеќе лица и по документирањето на случаите и против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци“, се вели во соопштението. Двајцата пријавени, велат од МВР, организирано присуствувале на прославата како дел од група составена од навивачи и за време на положувањето на цвеќе од страна на присутните делегации, стоејќи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Право и правдина во Република Македонија нема. Контролата на Заев врз судството и обвинителството ги амнестира вистинските криминалци во Македонија, соопшти ...
сите 333 | | | веќе видена

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 249 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 111 | | | веќе видена

Поминуваме многу време со колегите на работа и сосема е очекувано од овие односи да се развијат и блиски пријателства. Тоа е добро, бидејќи пријателските ...
сите 168 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рoхани изјави дека кампањата за „максимален притисок“ од страна на администрацијата на Трамп не успеала и дека санкциите воведени ...
сите 419 | | | веќе видена

 Сите Швеѓани се восхитуваат на ABBA, Германците никогаш не доцнат, а во Куба се возат само ретро автомобили – верувате ли и вие во овие стереотипи за ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Антиалбанско скандирање на манифестацијата што ја организираше претседателот Иванов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: