Сенатори од САД со резолуција за поддршка на Договорот со Грција


Сенаторите, демократот Крис Марфи од Конектикат и републиканецот Рон Џонсон од Висконсин, членови на Комитетот за надворешни работи на Сенатот на САД, поднесоа резолуција за поддршка на договорот на Македонија и на Грција, како и за осуда на мешањето од Русија. „Историскиот договор постигнат меѓу владите во Атина и во Скопје треба да се слави како дипломатски подвиг“, изјави демократот Марфи. „Путин нема да го запре ништо во поттикнувањето поделби меѓу земјите во Европа и на Балканот. овој договор помага за поставување на сцената за посилни НАТО и ЕУ и сега мораме заеднички да работиме за да ѝ покажеме на Русија дека нејзиното незаконско мешање во внатрешните работи на други држави нема да успее“. „Им аплаудирав на Македонија и на Грција за доаѓањето до договор што го решава спорот за името и ѝ овозможува на Македонија да оди напред и да му се приклучи на НАТО. Ова е позитивен развој, не само за овие две нации, туку и за регионот во целина“, додаде републиканецот Џонсон. Зад заедничката резолуција на Марфи и ...
| | веќе видена | слични

Навистина поместивме планини! По оваа изјава на премиерот Зоран Заев од брегот на Преспанското езеро, секој почна своја битка. Едни за Европа и НАТО, други за спас на Македонија, а трети за своите стари интереси со корен во Кремљ. Денес таа битка е на референдумскиот фронт и додека копјата се кршат на социјалните мрежи, речиси никој јавно не го поставува прашањето: А што ако пропадне Договорот од Преспа, а со него и влезот на Македонија во НАТО и ЕУ? Московска врата или авторитарни режими? Иако евроатлантските интеграции се стратешка определба на Македонија, во игра можат да бидат повеќе опции, но најворојатно можно сценарио, според експертите, е дека со пропаѓањето на Договорот од Преспа , НАТО и ЕУ ќе се повлечат од поканите што ни ги дадоа, по што на Македонија може да ѝ се закани изолација од Запад и широко отворање на две врати – едната кон Исток и Русија, а другата за влез на илиберални и авторитарни режими и пропаганди. „Русија веќе некое време работи на создавање пречки во регионот за да го спречи ...
| | веќе видена | слични

На што спадна Русија? Главна нејзина надеж во Македонија да биде маргиналецот Јанко Бачев и неговата „Единствена Македонија“. Во време кога во Македонија има препукувања околу спогодбата со Грција на Бачев му се приклучија уште дваесетина, исто така, организации на маргиналци, очајници и мешетари. Демек ќе го бојкотирале референдумот за прифаќање на спогодбата со Грција. Е, токму Бачев и 28-те организации на маргиналци, очајници и мешетари се најдоа во извештаи на руски агенции. Ги претставуваат како невидена сила. Бачев, како што се пренесува тврди: „Веќе е разбирливо дека референдумот ќе пропадне, затоа што Македонците не сакаат да го менуваат името на својата држава. Македонците не се гледаат себе си како дел од ЕУ и НАТО, тие сакаат стратешка алијанса со Русија и членство во Евроазискиот економски сојуз, сојуз кој гарантира процут на македонскиот народ и неговата држава“. Кои јадни Македонци се гледаат себе си во стратешка алијанса со Русија и членство во ЕАЕС? Да ги прашаат приврзаниците на бојкотот ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот и професор на Универзитетот во Грац. – Ваков договор во идеална смисла би требало да има широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за добивање политички поени. Идејата за бојкот на референдумот е исто така евтин потег, бидејќи нема цел да ја провери поддршката кај населението, туку само да го саботира договорот. Опозицијата во Црна Гора многу позрело настапи кога го поддржа референдумот за независност и не повика на бојкот, вели Бибер запрашан дали политичката поделеност во земјата може да предизвика нестабилност и компромитирање на договорот и референдумот. Во однос на бројни обвинувања за руско мешање на Балканот и за обиди за поткопување на договорот меѓу Македонија и ...
| | веќе видена | слични

Москва, 6 август 2018 (МИА) – Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека го повикало на разговор грчкиот амбасадор во Москва, Андреас Фриганос. Во соопштението на Министерството се наведува дека на амбасадорот Фриганос му бил пренесен одговорот на Русија на „непријателските активности што Атина ги изврши во текот на јули“. Грчките власти минатиот месец протераа двајца руски дипломати и на двајца други им забранија влез во земјата, обвинувајќи ги дека се обиделе да поткупат официјални лица и дека ги поттикнувале протестите во Грција против договорот со Македонија. Во соопштението на Министерството не се соопштени никакви детали за „рускиот одговор“, но руските медиуми наведуваат дека како реципрочна мерка Русија решила да протера двајца грчки дипломати, чии имиња не се наведени. Москва уште минатиот месец ги отфрли обвинувањата на Атина, оценувајќи дека грчката Влада ја донела одлуката за протерување на руските дипломати „под притисок на други земји од НАТО“.
| | веќе видена | слични

Две сценарија се во и гра по исходот од претстојниот референдум на 30 септември - анализира грчкиот весник „Катимерини“. Според првото- доколку граѓаните кажат НЕ за Договорот од Преспа, премиерот Зоран Заев не би можел да направи чекор напред и покрај фактот што референдумот не е обврзувачки. Но доколку исходот од референдумот биде позитивен, би следел процес на уставна ревизија, која може да трае и до 3 месеци. „Катмерини пишува и дека годината ќе помине без да биде потребно грчката страна да превземе нешто, а според меѓународните партнери на Атина, можни предвремени избори во Грција, би го довеле договорот во безизлезна ситуација. „Врз основа на досегашната негативна позиција на националистичката опозиција ВМРО-ДПМНЕ, не е веројатно дека успехот на референдумот ќе ги премисли пратениците од партијата за да одобрат промена на Уставот. Во овој случај, господинот Заев ќе ја одведе ПЈРМ на предвремени избори со цел да го зголеми парламентарното мнозинство и да го потисне ВМРО. Дури и следната ...
| | веќе видена | слични

Доколку успее референдумот во Македонија, во земјата ќе следуваат предвремени парламентарни избори. Ова е предвидувањето на уредник Васил Недос во грчки Катимерини, кој објавува анализа во однос на претстојното референдумско изјаснување на 30-ти септември. Според анализата, во игра се две сценарија околу исходот од изјасувањето за Договорот од Преспа. Во случај да биде отфрлен, Недос пишува дека „Зоран Заев не може да го направи следниот чекор и покрај фактот што референдумот има консултативен карактер“. Второто сценарио што го анализира е позитивен исход и одобрување на договорот, по што би следел процесот на уставна ревизија, „што, според Василис Недос, може да трае и до три месеци“. Врз основа на досегашната негативна позиција на националистичката опозиција ВМРО-ДПМНЕ, не е веројатно дека успехот на референдумот ќе ги премисли пратениците од партијата за да одобрат промена на Уставот. Во овој случај, господинот Заев ќе ја одведе земјата на предвремени избори, со цел да го зголеми парламентарното ...
| | веќе видена | слични

Откако Грција, земја која што има традиционално блиски односи со Русија, минатиот месец протера двајца руски дипломати поради обид за саботажа на договорот со Македонија, стана јасно дека Путин го губи влијанието на Балканот. Со проширувањето на Европската унија и Северноатлантскиот сојуз на Балканот, Русија се повеќе се истиснува од регионот. На властите од Москва ќе им биде тешко да се справат со тоа и да ја свртат ситуацијата во своја полза, велат за “Bloomberg” луѓе кои што се запознаени со руската политика на Балканот. „Членството во НАТО е лошо за нас“, изјави Леонид Решетников, поранешен шеф на руската разузнавачка служба кој што работел како агент во Грција и на други места на Балканот. Според него, Русија не може многу да промени, затоа што Западот активно ја чисти територијата од влијанието на своите ривали. Историските и културните врски на Русија и Балканот го направија овој регион наклонет кон едно про-руско расположение, меѓутоа балканските земји сега се вртат кон Западот. Намалувањето на ...
| | веќе видена | слични

Забрана за влез во Русија за директорот на политичката канцеларија на Никос Коѕијас и протерување на двајца грчки дипломати се „контра мерките“ на Москва, откако Атина протера двајца руски дипломати, а за двајца забрани влез. Како лична порака до министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, би требало да се карактеризира одлуката на Москва да забрани влез во Русија за шефот на неговата политичка канцеларија, Јоргос Сакелариу, коментира грчкиот весник „Та неа“. Дипломатски извори за грчките медиуми, одлуката на руското МНР, ја опишале како „несиметричен“ потег, бидејќи Атина презела мерки затоа што имала јасни докази за активностите на Русите во Грција. Истите извори најавиле дека Атина ќе одговори соодветно. Грчкото издание на „Хафингтонпост“, анализира и коментира дека одлуката на Москва е врвот на „ледената карпа“ во грчко –руските односи, што нема да се стопи лесно и брзо, бидејќи крие „стратешко несогласување“ и релациите Атина–Москва ги поврзува со претстојниот референдум кај нас. Атина е решена да ...
| | веќе видена | слични

Годинава ќе заврши без да биде потребно грчката страна да направи апсолутно никаков чекор, пишува грчкиот весник „Катимерини“ во анализата во пресрет на референдумот кај нас. Весникот коментира дека „референдумот на 30 септември во ПЈРМ за одобрување (или не) на Договорот од Преспа, во Атина се следи со две основни сценарија. Во случај да биде отфрлен договорот, „Катимерини“ пишува дека „Зоран Заев не може да го направи следниот чекор и покрај фактот што референдумот има консултативен карактер“. Второто сценарио што го анализира весникот е позитивен исход и одобрување на договорот, по што би следел процесот на уставна ревизија, „што може да трае и до три месеци“. - Врз основа на досегашната негативна позиција на националистичката опозиција ВМРО-ДПМНЕ, не е веројатно дека успехот на референдумот ќе ги премисли пратениците од партијата за да одобрат промена на Уставот. Во овој случај, господинот Заев ќе ја одведе ПЈРМ на предвремени избори со цел да го зголеми парламентарното мнозинство и да го потисне ВМРО. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство.Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по ...
сите 560 | | | веќе видена

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 233 | | | веќе видена

Познати се три четврфиналнаи пара на евро-шампионатот во одбојка во машка конкуренција. Досега влез помеѓу најдобрите осум обезбедија: Германија, Русија, ...
сите 332 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 24 | | | веќе видена

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева останува во притвор, откако судијата на претходна постапка ја одбил понудената гаранција во имот, а ...
сите 304 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сенатори од САД со резолуција за поддршка на Договорот со Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: