До крајот на неделава продолжува вистинското лето: во четврток услови за пороен дожд и грмежи

До самиот крај на оваа недела продолжува сончевото и нормално топло време со умерена локална облачност претежно во попладневните часови кога на планинските места ќе има услови за локален краткотраен пороен дожд и грмежи. Само во четврток ќе пораснат условите за локален развој на нестабилна облачност во попладневните и раните вечерни часови проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер кога ќе има услови и за локално нешто поинтензивни атмосферски процеси. До самиот крај од неделава максимумот на температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 28 доп 36 степени. УВ ИНДЕКСОТ ќе има висока до МНОГУ ВИСОКА вредност и ќе има коефициент некаде од 8 до 9 па затоа ВНИМАВАЈТЕ. УЖИВАЈТЕ ВО ВИСТИНСКОТО ЛЕТНО ВРЕМЕ КОЕ ЌЕ ПОТРЕАЕ ДО САМИОТ КРАЈ ОД ОВАА НЕДЕЛА. За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба – СЛАВЧО ПОПОСКИ! За оние кои планираат да заминат во некое од туристистичките места во државава и ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во западните делови, соопштуваат од УХМР. Температурата ќе се движи од 28 до 33 степени. Според синоптичарите времето и во Скопје исто така ќе биде променливо и нестабилно со услови за повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а температурата ќе достигне до 32 степен. И в четврток на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а поинтензивни врнежи се очекуваат во југозападните делови од земјава, велат од УХМР. Во петок и в сабота пак условите за нестабилност ќе се намалат, а потоа повторно ќе продолжи периодот на нестабилно време во попладневните часови.
| | веќе видена | слични

Под влијание на циклонот Глорија во текот на денешниот ден (среда) ќе имаме променливо и нестабилно време со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер кој ќе бидат особено изразени доцна попладне и навечер кога особено во западната и југозападната половина на државава локално ќе има поинтензивни врнежи од дожд и локално се очекува да наврнат околу па и над 20 л/м2 воден талог за кратко време а не се исклучува можноста локално низ државава процесите повторно да бидат застапени во форма на невреме проследено со силен ветер, електрични празнења, интензивен пороен дожд и услови за појава на град. Како што стои во временската на Славчо Поповски, македонскиот метеопрогнозер, максималните температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени. Нестабилното време ќе продолжи и во текот на следниот период што значи влегуваме во нов нестабилен период.
| | веќе видена | слични
10 копии

Променливо време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер ќе преовладува денеска во Македонија. Утринската температура ќе се движи од 14 до 22 степени, а дневната од 22 до 33 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со утринска температура до 19 степени и дневна до 32 степени. Во четврток на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а поинтензивни врнежи се очекуваат во западните и југозападните делови од земјава. Во петок и сабота условите за нестабилност ќе се намалат, а потоа ќе продолжи периодот на нестабилно време во попладневните часови.
| | веќе видена | слични
7 копии

Попладнево времето во земјава нестабилно, наместа со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено на североистокот од земјава. Во моментов, како што соопштуваат синоптичарите, најразвиена облачна маса со грмежи и поројни врнежи од дожд има во подрачјето северно од Св. Николе, како и кон Пробиштип. Нестабилно е и во подрачјата западно од Велес и северно од Битола, додаваат од УХМР. Правецот на движење на облачните маси е главно од југозапад кон североисток. Послаба облачна маса има и над Скопската Котлина, се вели во нивното соопштение. До крајот на денот не очекува променливо облачно и нестабилно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално со можност за краткотрајно невреме со силен ветер. Повеќе услови за нестабилност ќе има во источните делови, а нестабилноста ќе продолжи и во ноќните часови, велат синоптичарите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Денес попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на краткотрајно невреме со силен ветер. Повеќе услови за нестабилност ќе има во источните делови доцна попладне и во ноќните часови. Утре и во четврток на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а поинтензивни врнежи се очекуваат во западните и југозападните делови од земјава. Во петок и сабота условите за нестабилност ќе се намалат, а потоа ќе продолжи периодот на нестабилно време во попладневните часови.
| | веќе видена | слични

Вистинскиот циклон Глорија беснее ширум Балканот поточно во источна Хрватска, Босна како и на западот од Србија како и во делови од Косово па веќе и во поголем дел од држава каде имаме нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер а регистрирана е и локална појава на град низ државава, информира метеорологот Славчо Попоски.Во наредните 40-тина часа циклонот Глорија ќе донесе многу нестабилно време над нашата територија па така времето ќе биде променливо и нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.Локално процесите ќе бидат поинтензивни и застапени во форма на невреме проследено со поинтензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град.НАПОМЕНА: Во текот на следните 48 часа локално особено во источната, северната како и во западната половина од државава се очекува да наврне значително количество на воден талог (над 20, 30 л/м2) па токму поради тоа добро е да се предупреди на локални поројни поплави.ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во случај на појава на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во следните 48 часа циклонот Глорија ќе условува многу нестабилно време над нашата територија па така времето ќе биде променливо и нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, стои во анализата на Славчо Поповски. Локално процесите ќе бидат застапени во форма на невреме проследено со поинтензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град. Денес (втоник) доцна попладне, навечер и во текот на ноќта кон утрешниот ден (среда) повеќе услови за вакви појави ќе има во северната и во источната половина на државава додека утре (среда) особено доцна попладне и навечер во југозападните и западните предели од државава. НАПОМЕНА: Во текот на следните 48 часа локално особено во источната, северната како и во западната половина од државава се очекува да наврне значително количество на воден талог (над 20, 30 л/м2) па токму поради тоа добро е да се предупреди на локални поројни поплави. Во случај на појава на електрични празнења и силен ветер на граѓаните ги советуваме ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, најавува УХМР за денеска попладне. Повеќе услови за нестабилност ќе има во источните делови од земјата доцна попладне и во ноќните часови. Локално е можна појава и на краткотрајно невреме со силен ветер. Утре и во четврток на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а поинтензивни врнежи се очекуваат во западните и југозападните делови од Македонија. Во петок и сабота условите за нестабилност ќе се намалат, а потоа ќе продолжи период на нестабилно време во попладневните часови. УХМР препорачува, во случај на електрични празнења да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.
| | веќе видена | слични

Во текот на денов облачноста од југозапад малку ќе се зголеми па времето ќе биде умерено облачно со сончеви периоди. Под влијание на висинскиот циклон „Глорија“ доцна попладне и навечер ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите можно е да бидат поинтензивни и застапени во форма на невреме проследено со поинтензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и услови за појава на град, па поради ваквата ситуација граѓаните ги советуваме да бидат внимателни. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 36 степени. „Глорија“ ќе се задржи и во следните денови и ќе условува нестабилност, локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер а можно е и локално невреме. И поркај ова ќе продолжи многу мачното, спарно и тешко време.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

До крајот на неделава продолжува вистинското лето: во четврток услови за пороен дожд и грмежи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: