Нова метода за абортус - во Македонија не се применува

Светот применува алтернативна можност за прекинување на раната бременост, Македонија се уште тапка во место на ова поле. Додека во земјите на Западна Европа речиси 80% од абортусите се изведуваат со таблети кај нас жените се уште ја имаат единствената можност за прекинување на бременоста хируршки зафат. Иако министерството за здравство уште во Декември минатата година во новите протоколи за безбеден абортус го спомена медикаментозниот како нова метода сепак лекови за ваков абортус во македонија се уште нема. Познавачите на оваа проблематика тврдат дека одложувањето да заживее медикаментозниот абортус во земјава може да е поради стравот на некои гинеколози,овој метод да влијае на намалување на нивниот профит. „Абортусот на крајот се сведува дека е голем бизнис, во сите земји, веројатно и во Македонија. Стравот од помалиот прилив на средства коишто би доаѓале во болниците заради воведување на оваа метода, секако дека постои како опасност“, изјави Бојан Хера. Медикаментозниот абортус според гинекологот Маќули ...
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 504 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 273 | | | веќе видена

„Криминалот е заштитен знак на СДСМ, а криминалците си помагаат едни на други.Лица поврзани со СДСМ осомничени за тежок криминал, наместо да се соочат со ...
сите 214 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова метода за абортус - во Македонија не се применува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: