АС: Реал се откажува од Азар, двајца Шпанци ќе добијат шанса да блесна на Бернабеу


Според денешното издание на АС, Реал Мадрид се откажува од намерата да го донесе Еден Азар и следната сезона Иско и Марко Асенсио ќе добијат шанса да блеснат Шпанија По заминувањето на Кристијано Роналдо, имаше голем број на стории за тоа кој ќе го наследи ЦР7 на Сантијаго Бернабеу. Се говореше дека Нејмар и Килијан Мбапе се на врвот на листата со желби, а опција е и Еден Азар. ПСЖ не сака да слушне за продажба на своите две ѕвезди, па Белгијанецот остана како најреална цел со оглед на тоа дека Еден Азар никогаш не криел дека сака еден ден да го облече дресот на „Кралевите“. Но според денешното издание на АС, доколку не се случи некоја драматична промена на плановите, Еден Азар нема да пристигне во Реал Мадрид. Весникот пренесува дека Хулен Лопетеги смета дека Иско треба да биде еден од темелите на новиот проект, па бидејќи тренерот има целосна доверба во Андалузиецот, Реал Мадрид смета дека е време играчот да добие шанса да блесне, па затоа нема да тргне по Еден Азар. Секако на оваа одлука влијае и тоа што ...
| | веќе видена | слични

Белгиецот Тибо Куртоа е одлучен во својата намера да го напушти Челзи. Чуварот на мрежата на Челзи веќе некое време се наоѓа на радарот на неколку клубови, од кои нај упорен е Реал Мадрид, меѓутоа Лондонскиот тим не попушта кога е во прашање евентуален трансфер. И самиот Куртоа сака да оди во Реал потврди неговиот агент, апелираше до челниците на Челзи дека трансферот е најдоброто решение. „Куртоа јасно стави до знаење дека за него најдобра опција е да премине во Реал. Ова е голема одлука за него затоа што сака да биде блиску до семејството, а тука е и понудата која Челзи треба само да ја прифати“, изјави Кристоф Хенротај и додава: „Челзи би можел да добие чесна оштета за него и да доведе замен. Или следното лето секако ќе мора да донесе замена, а Куртоа ќе замине без оштета“. Куртоа е член на Челзи од 2011. година.
| | веќе видена | слични

Искусниот голман Икер Касиљас (37) го откри името на тимот во кој сака да ја заврши својата кариера. Икер од 2015 го напушти Реал Мадрид, меѓу кралевите помина 16 години, иако постојано се пишува дека тој може да се врати во Шпанија за да ја заврши својата кариера, сепак тоа нема да се случи. Касиљас сака да ја заврши кариерата во Порто, каде што го прифатија, по „бркањето“ од Реал Мадрид. “Поминав голем дел од својата кариера во Реал Мадрид, најдобриот тим во историјата. Но, потоа дојдов во тим како Порто. Голем тим и јас сум среќен тука. Сакам овде да ставам крај на мојата кариера по истекувањето на мојот договор”, изјави Касиљас. Легендарниот шпански голман е обврзан со договорот до летото следната година. Ова веројатно ќе биде негова последна сезона во кариерата, каде што има одиграно повеќе од 700 пати за Реал и повеќе од 100 пати за Порто.
| | веќе видена | слични

Белгискиот репрезентативец, Тибо Куртоа важи за еден од најдобрите светски голмани, голман кој нуди квалитет и сигурност, голман кој секоја екипа би посакала да го има во своите редови. Еден од тие заинтересирани клубови за него е Реал Мадрид, но засега Челси ги одбива сите напади, па и по цена наредната година да го загуби без никакво трансфер обештетување. Оваа ситуација воопшто не му се допаѓа на Тибо чиј став беше пренесен преку неговиот агент Кристоф Хенротај притоа порачувајќи им да „сините“ да го пуштат во Реал. -Секаде читам дека Челси вели оти одлуката зависи од Куртоа, ама тој веќе јасно му кажа на клубот дека најдобрата опција за него е да замине во Мадрид. За него ова е голема одлука затоа што сака да биде блиску до семејството и има понуда која Челси треба да ја прифати, -порача агентот на Белгиецот за „Сан“. Останува да видиме дали сега ќе има реакција од „сините“ и дали во финишот на овој преоден рок кога се во прашање тимовите од ПЛ ќе повлече значајни потези и ќе побара нов квалитетен голман.
| | веќе видена | слични

Реал се обидуваше да да ги донесе во пакет Куртоа и Азар прво, па потоа Куртоа и Вилијан, но изгледа дека можност е само да го донесе Куртоа во овој преоден рок. Новиот тренер на Реал, истакна дека се среќни што го имаат Кејлор Навас, но дали е баш така? Се огласи агентот на белгискиот репрезентативец. „По цел ден читам како Челзи зборува за одлуката на Куртоа, но тој јасно стави до знаење дека најдобрата опција за него е да биде блиску до своето семејство“, истакна агентот. „Ова е голема одлука за него бидејќи тој сака да премине во Мадрид поради семејството, а Реал испрати понуда до Челзи. Не се во прашање пари, но точно е дека тие би биле поголеми во случајот Куртоа да ја промени средината“. „Мојот играч има уште една година договор со клубот, а доколку Челзи не го пушти ова лето, тој за 12 месеци ќе замине бесплатно“, беше јасен Кристоф, Јасно е дека 20-годишниот Белгиец сака да премине во Реал, јасно е и дека клубот од „Сантијаго Бернабеу“ сака, само уште Челзи да прифати. Белгиецот во Челзи пристигна ...
| | веќе видена | слични

Агентот на белгискиот голман Тибо Куртоа, Криштоф Енроте побара од Челси да ја направат „чесната работа“ и да го пуштат да потпише со Реал Мадрид. Белгиецот подолго време сака да се врати во Шпанија, каде што помина две сезони на заем во Атлетико Мадрид, за да биде поблиску до семејството, а Реал остануваат подготвени за договор, иако Челси не ја спушта цената од 45 милиони евра. Поранешната девојка на 26-годишниот Куртоа, Марта Домингез е Шпанка, и тој со неа има две деца, ќеркичката Адријана (3) и синот Николас (1). Иако тој ја напушти девојката кога беше бремена со Николас во април 2017 година, со трансфер во Шпанија би бил поблиску до своите деца. Менаџерот Маурицио Сари признава дека не е сигурен дека ќе успеат да го задржат Куртоа во тимот, а агентот Енроте вели дека е „чесно“ да има добра разделба. „Прочитав сѐ што кажаа во Челси за Тибо, но тој јасно им порача дека е најдобрата опција да го пуштат да се пресели во Мадрид. За него тоа е важна одлука, бидејќи сака да биде блиску до семејството, а веќе ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот гигант Реал Мадрид во следнава сезона ќе изгледа сосема поинаку и тоа без услугите на двајцата лидери, Зинедин Зидан и Кристијано Роналдо. Францускиот стратег и еден од најдобрите светски играчи одлучија да му стават крај на своето патување со „кралевите“ кои пак ќе имаат тешка задача да го надополнат нивното остсуство. Најголем товар секако ќе падне врз новиот тренер Хулен Лопетеги на кого ќе му биде потребна помош од сите за да клубот ја продолжи серијата на добри резултати. Во тој контекст и е ангажманот на Алберт Селадес кој од денеска е именуван асистент на Лопетеги. Станува збор за поранешен играч на „кралевите“, но и на Барселона. Во изминативе години беше активен и ги водеше младите шпански селекции до 16 и 21 година за да сега го добие првиот посериозен клупски ангажман.
| | веќе видена | слични

Хулен Лопетеги го имаше првиот тест како тренер на Реал Мадрид, при 2:1 поразот од Манчестер јунајтед на американската турнеја во Мајами, и според „Марка“ веќе се направени некои клучни одлуки за иднината на клубот. Лопетеги смета дека Марко Асенсио ќе биде достојна замена за Кристијано Роналдо во нападот, наместо да се трошат огромни суми на Еден Азар. Според „Марка“ во Реал постои консензус дека ниту еден фудбалер (со исклучок на Нејмар, кој не заминува од Пари Сен-Жермен) не вреди над 100 милиони евра, така што барањето на Челси за 200 милиони евра за Азар, значи дека договор нема да има. Во Реал се сигурни дека Асенсио ќе ја искористи својата шанса на левото крило, и довербата во младото момче од Мајорка оди дотаму што и претседателот Флорентино Перез решил дека нема трошење на големи пари сѐ додека Нејмар не реши да замине од Париз, најверојатно следната година. Лопетеги исто така има доверба и во другите млади фудбалери во составот, така што не би било чудно Винисиус, Дани Себалјос и Мартин Одегард да ...
| | веќе видена | слични

Шпанскиот весник „Марка“, познат по својата блискост со Реал Мадрид, тврди дека хрватскиот фудбалер Матео Ковачиќ одбил трансфер од 60 милиони евра во Манчестер јунајтед само бидејќи не сака да работи со Жозе Мурињо. Ковачиќ, кој на СП во Русија призна дека сака да замине од Реал поради малата минутажа која ја добиваше под тренерот Зинедин Зидан, но сега на клупата на „Лос бланкос“ е Хулен Лопетеги и поранешниот фудбалер на Интер може да добие нова шанса. Според „Марка“ на Ковачиќ не му „одговарал“ стилот на игра на клубот од „Манчестер јунајтед“ и би чекал подобра понуда. „Кога не играм, не можам да сум среќен. Уживав во овие три години во Мадрид со неверојатни колеги и со трофеи, но навистина не играм многу“, изјави 24-годишниот Ковачиќ минатиот месец, откако во три сезони има само 37 настапи во шпанската лига. El United ofrece 60 millones por Kovacic… pero el jugador no quiere ir a Old Trafford https://t.co/dAvUMfchxt Por @jigochoa pic.twitter.com/NAZwbQcCpU — MARCA (@marca) August 1, 2018
| | веќе видена | слични

Манчестер Јунајтед понудил 60 милиони евра за играчот од средниот ред на Реал, Матео Ковачиќ. Малку е веројатно дека предлогот ќе биде успешен, бидејќи хрватскиот репрезентативец нема желба да премине на „Олд Трафорд“, објави мадридскиот дневен весник „Марка“. Според весникот, стилот на „црвените ѓаволи“ не е вистинскиот за него. Дваесет и четири-годишниот фудбалер се приклучи на „кралскиот“ клуб летото 2015 година и освои вкупно девет трофеи со гигантот од Шпанија, вклучувајќи три титули во Лигата на шампионите. Сепак, неговиот придонес за нив тешко може да се нарече суштински, бидејќи во најголем дел Ковачиќ беше резерва. Во принцип, Хрватот веќе сака да ја продолжи својата кариера на друго место, бидејќи би сакал да игра поголема улога. Новиот предизвик за него, сепак сигурно нема да бидат „црвените ѓаволи“. „АС“ исто така додава дека Реал Мадрид останува смирен во сегашната ситуација и сака да го задржи Ковачиќ, бидејќи во неговото лице гледа играч за иднината. Според „Марка“, минатата недела Хрватот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот македонски премиер, Љупчо Георгиевски вечерва во интервју на Тв 24 кажа дека нашиот пат кон Европската Унија ќе биде малку подолг, но важно е да ...
сите 646 | | | веќе видена

Oткако поранешната обвинителка од СЈО, Катица Јанева од Шутка беше однесена во домашен притвор во станот на нејзинот син, на Фејсбук со коментар се јави ...
сите 352 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во рамките на конгресот на Европската народна партија во Загреб, се сретна со премиерот на Бугарија, ...
сите 261 | | | веќе видена

Од УПОЗ потсетуваат дека бараат враќање на парите од штрајкот во 2016 година, итна измена на Законот за судска служба со која поинаку ќе се определи позицијата ...
сите 137 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Македонија квалификациите за ЕВРО 2020 во групата Г ги заврши на третото место со освоени 14 бодови.Имавме четири победи, две ремија и четири порази. ...
сите 349 | | | веќе видена

Новиот формат на Дејвис купот дебитира неделава во Мадрид и тоа во организација на компанијата „Космос“ зад која стои фудбалерот на Барселона, Жерард Пике. На ...
сите 185 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АС: Реал се откажува од Азар, двајца Шпанци ќе добијат шанса да блесна на Бернабеу

Од:
До кого (е-маил):
Порака: